Nem indokoltok, csak "nem".
A fotoszintézishez színanyagok szükségesek, prokariótákban (cianobaktériumokban) membránban található klorofill-a, fikocianin és bakteriorodopszin, míg növényszerű egyszerű eukariótákban (moszatok, ill. fotoszintetizáló egysejtűek) főleg klorofill-a, klorofill-b, klorofill-c és klorofill-d, növényekben pedig klorofill-a, klorofill-b, karotin és xantofill, eukariótákban (egyszerű eukarióták és növények) ezek a zöld színtest gránumjaiban találhatóak. Feltételezhetően az állatok és növények közös ősei ősi zöld szemesostorosok voltak, melyek mind zöld színtesttel, mind mitokondriummal rendelkeztek. Az egyik ág elvesztette a zöld színtestjeit, belőlük lettek az állatok, gombák, illetve a hozzájuk hasonló egysejtűek, míg a másik ág a növények, illetve a növényszerű egyszerű eukarióták.
Az eukarióta sejtek membránjában soha nem is volt színanyag, azok a színtestek gránumjaiban megtalálhatók, így miután a gombák és állatok ága elvesztette a zöld színtestet elvesztette a fotoszintézis képességét is. Az állatoknál az energia előállításáért a mitokondrium a felelős, amely a terminális oxidációt végzi, szerves anyagot alakít át szén-dioxiddá, vízzé és energiává.
Állatoknál egyetlen kivétel a Elysia chlorotica és rendjének néhány faja, amely lopott, algákból származó kloroplasztisszal képes fotoszintetizálni. Ez sem az állati sejtté, ismétlem az állati sejtek elvesztették színtestjeiket, de ez a néhány csiga faj más élőlény színtestjeit felhasználva képes a fotoszintézisre.
És nem, sem a színes madarak, sem az ízeltlábúak, sem a kétéltűek, sem a halak, sem az emlősök nem képesek a fotoszintézisre, akármilyen szép színesek is.
#12: a D vitamint akkor milyen eljárással teremlik?
Az fotoszintézis, akárhogy is nézzük.
A fotoszintézis definíciója a következő:
"A fotoszintézis olyan biológiai folyamat, melyben az élőlények a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagból szerves anyagot hoznak létre."
A D-vitamin előanyaga önmagában is szerves anyag, bár való igaz hogy UV-B fény hatására keletkezik, de nem szervetlen anyagból és nem kloroplasztisz segítségével, ráadásul ez energia igénylő és nem energianyerő folyamat.
"ez energia igénylő"
A többi fotoszintézis is!
Attól még, hogy szerves anyagból indul, ez is szintézis, és mivel fényre, tehát fotoszintézis.
#12
"Feltételezhetően az állatok és növények közös ősei ősi zöld szemesostorosok voltak, melyek mind zöld színtesttel, mind mitokondriummal rendelkeztek"
Feltételezni lehet (sőt, volt is ez a fő tudományos álláspont), de ma már tudjuk, hogy nem így történt. A zöld színtest csak jóval az eukarióták kialakulása után jelent meg, a vörös- és zöldmoszatok és szárazföldi növények közös ősében endoszimbiózissal. A zöld szemesostoros ősében meg még később, másodlagos endoszimbiózissal, tehát egy már színtesttel rendelkező eukarióta bekebelezésével.
Az állatok és gombák őseinek meg jelen tudásunk szerint sosem volt színtestje.
"OSTOROS EGYSEJTŰEK
Növényi és állati jellegű élőlények egyaránt tartoznak ebbe a csoportba. Az ostorosmoszatok törzsének képviselői együtt viselik a két csoport jegyeit. A növényi tulajdonságaik (színtest, fotoszintézis klorofill segítségével) mellett megfigyelhetők az állatokra jellemzők is (sejtszáj, sejtgarat, emésztőűrőcske, szemfolt). Táplálkozásuk mixotróf, vagyis az életkörülményeiktől függ hogy heterotróf módon vagy fotoszintetizálva
állítják elő a szerves anyagaikat. 𝐉𝐞𝐥𝐥𝐞𝐠𝐳𝐞𝐭𝐞𝐬𝐬é𝐠𝐞𝐢𝐤 𝐚𝐥𝐚𝐩𝐣á𝐧 𝐟𝐞𝐥𝐭é𝐭𝐞𝐥𝐞𝐳𝐢𝐤, 𝐡𝐨𝐠𝐲 ő𝐬𝐢 𝐤é𝐩𝐯𝐢𝐬𝐞𝐥ő𝐣ü𝐤 𝐥𝐞𝐡𝐞𝐭𝐞𝐭𝐭 𝐚𝐳 𝐞𝐮𝐤𝐚𝐫𝐢ó𝐭𝐚 𝐧ö𝐯é𝐧𝐲𝐞𝐤, 𝐠𝐨𝐦𝐛á𝐤 é𝐬 á𝐥𝐥𝐚𝐭𝐨𝐤 𝐬𝐳é𝐭 𝐯á𝐥á𝐬á𝐧𝐚𝐤 𝐤𝐢𝐢𝐧𝐝𝐮𝐥ó𝐩𝐨𝐧𝐭𝐣𝐚"
Gál Béla: Biológia 10. Az élőlények változatossága (38. oldal)
MOZAIK KIADÓ - SZEGED, 2012
Vagy a tankönyv elavult (amit lehetségesnek tartok), vagy valaki rosszul tudja. Mindenesetre 2 évvel ezelőtt én így tanultam, hogy feltételezhetően az állatok, gombák és növények elválásának kiindulópontja ősi zöld szemesostoros volt, a tanár is ezt erősítette, emelt szinten érettségiztem. De mindig jó új dolgot tanulni, nyugodtan megcáfolhattok, csak gondoltam megadom a forrást, hogy nem a kisujjamból szívtam ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!