Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nem zöld növények is fotoszi...

A nem zöld növények is fotoszintetizálnak? Egyáltalán mitől zöld a fa és a fű? Miért nem kék vagy lila?

Figyelt kérdés
És mi a helyzet a vizinövényekkel, amik a víz alatt élnek? Azok is fotoszintetizálnak? Légyszi, érthetően magyarázzátok már el ezt nekem. Köszi :)

2019. szept. 15. 09:07
 1/6 hollófernyiges ***** válasza:
93%
A fotoszintézishez általában klorofill kell, ami zöld. Azért zöld mert a kék meg a vörös fényt nyeli el, a közbenső zöldet meg visszaveri. Néhány tengeri moszat meg bakrérium kivételével a vízi növények is zöldek.
2019. szept. 15. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Létezik néhány nem zöld növény, amelyben egy festék eltakarja a zöldet. Attól még van benne, és fotoszintetizál is.
2019. szept. 15. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Valóban, eltakarhatja más pigment a klorofillt. Például a vérszilva (Prunus cerasifera f. atropurpurea) elég gyakori díszfa, láthatod házak előtt is. De nálunk a rózsák levele sem az a tipikus zöld, inkább bordós. Ha nem tartalmaz klorofillt, akkor általában obligát parazita növényekről beszélünk. Pl. bíboros vajvirág (Orobanche purpurea). Azt nem tudom, hogy most a moszatokat hova sorolják, de köztük kifejezetten sok a nem zöld színű faj.

Azért zöldek, mert a zöld fényt nem nyelik el a klorofill molekulák, inkább a vörös fényt (mivel a vörösnek magas az energiája, a zöldnek alacsony):

[link]

2019. szept. 15. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Miért nem fekete???
2019. szept. 15. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 sadam87 ***** válasza:
88%

A teljes parazita növények (amikről a 3. válaszoló is írt) kivételével az összes növény fotoszintetizál, és mindegyik tartalmaz zöld színanyagot (klorofillt).

Sőt, az összes oxigenikus (oxigént termelő) fotoszintetizáló élőlény (a kékbaktériumok és az összes fotoszintetizáló eukarióta) tartalmaz klorofill a-t. Ez utóbbinak történeti okai vannak, mivel zöld színtest ősi kékbaktériumoktól származik (endoszimbionta eredet), a kékbaktériumok (és így az eukarióták) fotoszintézisében viszont központi (nagyon nehezen - ha egyáltalán - lecserélhető) szerepet játszik a klorofill a.

Ahogy a 2. válaszoló írta, ha mégsem zöld színű egy növény vagy moszat, annak az az oka, hogy a klorofill mellett más színanyagok is vannak benne, amik befolyásolják a színét.


#3

Alapvetően jó válasz, de:

"(mivel a vörösnek magas az energiája, a zöldnek alacsony)"

ez az állítás hibás, épp a zöld fények nagyobb az energiája a vörösnél.


#4

Erre itt adtak néhány lehetséges választ:

[link]

2019. szept. 15. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Miért nem fekete???"

#5-ben megvan a válasz, nem lenne jobb, csak melegebb lenne a növény. A klorofill zöld, bármi fekete színezőanyag csak elnyelné előle a fényt.


De volna még egy lehetőség a fotosintézis hatásfokának növelésére: a klorofill réteg mögötti tükröző felület. Így az elsőre nem felhasznált fényenergia egy második körben hasznosulhatna.

Ragadozók, főleg az éjjeliek a szemükben használják is a trükköt.

Nem kizárt, hogy a növények is használják, de én nem tudok konkrétumot erről.

2019. szept. 16. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!