Miért így számolják az öngyilkosokat statisztikailag?
Pl. 2015-ben ha volt 100.000 öngyilkos, 2016-ban 80.000 akkor azt mondják hogy jaj de jó, segített a tegyük fel "ingyenes pszichológus program."
Ez papiron igaz, de közben senki nem számol azzal, hogy a 2015-ös öngyilkosok megölték magukat, vagyis az öngyilkosságra hajlamos emberek száma is csökkent velük. Így kevesebb emberből jön ki az öngyilkosok száma.
Vagy van erre nézve valami képlet ami ezt belekalkulálja?
De ráérsz...
Nem szoktak csak 2 évet összehasonlítani.
Egyébként meg a 100 ezer nagyon sok.
Szerintem csak a "kisérletek" száma, ennek kis hányada fatális.
Az öngyilkosságra hajlamos emberek állandóan pótlódnak, és az öngyilkosságra való hajlam hosszú évek során fejlődik ki.
Az éves ingadozásoknak nincs nagy jelentősége (kivéve ha valami nagy társadalmi válság váltja ki, pl. háború, stb.), inkább ötéves bontásban érdemes tanulmányozni a változásokat.
Teljesen jogos a kérdésed! A válasz pedig az rá, hogy van rá nagyon komoly statisztikai apparátus, hogy meg lehessen állapítani, hogy egy adott intézkedés és az öngyilkosságok száma között
1) van-e korreláció?
2) ha igen, mekkora és milyen előjelű?
3) ha igen, akkor bár a korrelációból még ok-okaztiságra nem lehet következtetni (feltétlenül), de regressziós modellekkel (determinisztikus modellre építve) már igen!
Tehát a kérdés jogos, pusztán ez az állítás nem mond semmit. Ami mond valamit, az a mögötte levő egzakt, precíz matematikai statisztika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!