Valaki el tudná magyarázni, hogy a szén-monoxid miért mérgező, miközben a szén-dioxid nem?
Olyan középiskolába jártam, ahol nem tanultam kémiát, de ettől függetlenül bizonyos dolgok érdekelnének.
Tehát ha egy szénmolekulához csak egy oxigén kapcsolódik, az mérgező, viszont ha ugyanahhoz a szénmolekulához kapcsolódik mégegy oxigén, akkor már nem lesz mérgező. Ennek mi az oka?
a co2 se kimondottan egészséges, igaz, nem mérgező csak simán megfulladsz tőle.
a co pedig azért mérgező, mert belélegezve a hemoglobinhoz kötődik, ezáltal meggátolja, hogy a vér oxigént vegyen fel.
De a CO2 is mérgező. Pl. nem tudod kicserélni a nitrogént CO2-re, mert hiába ugyanaz az arány, a 21/78 O2/CO2 légkörben hamar meghalnál.
Annyi valóban igaz, hogy a CO mérgezőbb, mint a CO2.
Mind a kettő mérgező, csak máshogy és más koncentrációban.
A szén monoxid azért, mert sokkal erősebben tud kötődni a vérben a hemoglobin vas atomjához, mint az oxigén, így ellehetetleníti a vér oxigénszállítását és gyakorlatilag sejtszinten megfulladsz. 100 ppm (0,01%) koncentrációtól tekintik veszélyesnek.
A szén dioxid ennél sokkal nagyobb koncentrációban tolerálható, és a mérgezés könnyebben visszafordítható. Azért mérgező, mert ha a normálisnál jelentősen nagyobb koncentrációban lélegzed be, akkor elrontja a vér pH-ját, azaz acidózist okoz, valamint a keringést és légzést szabályozó agyi központokat is megzavarja. Továbbá a szén dioxidnak meg van az a rossz tulajdonsága is, hogy közel 50%-kal nehezebb, mint a nitrogén és az oxigén molekulái, így könnyen fel tud gyülemleni rosszul szellőző helységekben, például borospincékben, ahonnan kiszorítja az oxigént.
A 2. válaszolónak van igaza. A szén-dioxid is mérgező, igaz, sokkal kisebb mértékben, mint a szén-monoxid. 10% fölötti szén-dioxid koncentrációba már elég gyorsan bele lehet halni (akkor is, ha van elég oxigén).
Ha jól értem, a légző és keringési központokra lehet gátló hatással a magas szén-dioxid koncentráció.
#3
"Ha tul magas a CO2 tartalma a levegonek, a tudo nem tudja leadni a verbol a szendioxidot a kulso, magasabb koncentracio miatt."
Ez részben igaz, de ha hirtelen emelkedik elég magasra a szén-dioxid koncentrációja a levegőbe (a halálos dózis körülire), akkor akár a levegőből is beáramolhat a vérbe szén-dioxid. Egyébként ez nem befolyásolja a tényt, hogy a szén-dioxid mérgező.
Abban amúgy teljesen egyet értek az előttem írókkal, hogy a szén-monoxid az oxigént szorítja le a hemoglobinról. Ez azért van, mert ugyanúgy a hemoglobin vasionjaihoz tud kötődni, mint az oxigén (kompetitív gátlás), csak jóval erősebben (200-300-szor erősebb kötődésről szoktak írni), így a hemoglobin az oxigén helyett inkább a szén-monoxidot köti meg. Ez azért van, mivel a szén-monoxid nagyon jó komplex képző, azaz könnyen tud fémionokhoz datív kötéssel kapcsolódni. A szén-monoxid a szénatomjával, annak a nem kötő elektronpárjával tud a fémionokhoz (így a hemoglobin vas ionjához is) kötődni. (Igazából még kicsit bonyolultabb a dolog, de ebbe most nem mennék bele.) A szén-dioxidban levő szénatomnak viszont egész más az elektronszerkezete, ráadásul közre is fogja a két oxigén atom, így nem tud túl jól ilyen módon komplexet képezni.
Egyébként a szén-dioxid is tud a hemoglobinhoz kötődni, de nem a hemcsoport vas ionjához (így nem is fog az oxigénnel versengeni). Egyes aminosav oldalláncokban levő aminocsoportokhoz tud kötődni. Ráadásul ha szén-dioxid kötődik hozzá, akkor csökken is a hemoglobin oxigénkötőképessége. (Igaz, csak kis mértékben.) Ez viszont nem baj, sőt, élettani szempontból előnyös is, segíti, hogy a hemoglobin leadja az oxigént a szövetekben.
#6
A CO is reverzibilisen kötődik a hemoglobinhoz (csak erősebben kötődik).
#7
Nem ezért mérgező. A véredben a CO nem reagál az oxigénnel.
"Tehát ha egy szénmolekulához csak egy oxigén kapcsolódik, az mérgező, viszont ha ugyanahhoz a szénmolekulához kapcsolódik mégegy oxigén, akkor már nem lesz mérgező. Ennek mi az oka?"
Oké, ennek megértéséhez menjünk egy kicsit messzebb.
A mindennapi életben hozzá vagy szokva ahhoz, hogy az alkatrészek tulajdonságai alapján meg lehet érteni a dolgokat. Péládul ha egy biciklire ráteszel még egy kereket, akkor tricikli lesz, ami egészen úgy viselkedik mint egy bicikli, csak eggyel több kereke van. Ha egy nadrágra rávarrsz egy zsebet, akkor zsebes nadrágod lesz, de attól az még ugyanaz a nadrág. Értelemszerűen a kémiát is úgy képzeled, hogy attól, hogy egy CO-ra ráraksz még egy C-t, attól még valami nagyon hasonló dolgot kellene hogy kapjál.
Sajnos ez a hétköznapi logika nem működik a kémiában. Bár a kémiai elemek olyan legóalkatrészeknek tűnnek elsőre, de az egyesülésük nem olyan, mint a legó darabok egyesülése.
A való életben ha vajat kensz a kenyérre, akkor vajas kenyered lesz. De képzeld el milyen fura lenne, ha a vaj és a kenyér egyesülésekor puff, szemüveg keletkezne. Ez sem a vajból, sem a kenyérből nem következik, de mégis szemüveg jön létre. HA meg széttöröd ugyanazt a szemüveget, akkor nem két fél-szemüveg lesz, hanem vaj és kenyér.
Namost a kémiában nyilván nem értelmetlenül és össze-vissza keletkznek a dolgok, hanem mindennek megvan az oka. Csak ez az ok így külsőre nem feltétlenül egyértelmű.
Például veszel egy fémes színű anyagot, amit kézbe fogva megégeti a bőrödet, meg veszel egy harci gázt ami szintén szétmarja a testedet, és ezek egyesülve konyhasót alkotnak. Nyilván meg lehet érteni hogy miért (elektronátment zajlott a klór és a nátrium között), de ugye a só az se nem harci gáz, se nem mar, se nem fémes színű. A komponensek tulajdonságaiból semmi nem igaz rá. Vaj + kenyér = szemüveg.
Nagyjából hasonló a különbség a CO és a CO2 között is. A CO egy kicsi molekula a CO2-höz képest, ráadásul az elektronszerkezete telejsen más mint a CO2.
Úgyhogy a CO befér a hemoglobinnak abba a kicsi zsebébe, ahol a hemoglobin normálisan az oxigént szállítaná, és a fura elektronszerekezete a hemoglobin számára sokkal jobban tetszik, mint az oxigéné. Ezért a hemoglobin ha találkozik egy CO-val, akkor hozzá ragad, és nem engedi el, emiatt az oxigén-szállító képessége elvész. Ezzel szemben a CO2 kéynelmetlenül nagy a hemoglobin számára, és az elektronszerkezete sem olyan csábító, ezért a CO2 nem tudja olyan könnyen kitúrni az oxigént.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!