Hát ha sikerrel próbálnánk, akkor az ingadozás nulla fok Celsius lenne. Ha mégse, akkor nem értünk a stabilizáláshoz.
2023. ápr. 21. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
A kérdés megválaszolhatattlan, mivel a válasz túl nagy mértékben füg a tartály túlajdonságaitól.
2023. ápr. 22. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Technikailag szerintem megoldható a milliomod fok pontoság. Találomra mondom, de biztos, lehet olyan pontoságu érzékelőt készíteni. A tartály hőszigetelni kell, meg intenziven keverni benne a bármít, hogy mindenüt egyenletes legyen a hőmérséklet.
2023. ápr. 22. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 anonim válasza:
A hőmérséklet egy olyan állapotjelző, melynél nincs nagy jelentősége az extrém pontos értékeknek.
Nem tudok olyan high-tech alkalmazásról, melynél értelme volna a tízes számrendszerben négy számjegynél pontosabb stabilizációnak. Elméletileg persze lehet feszegetni a témát, de gyakorlatilag ennek semmi értelme.
A Boltzmann állandó kísérletileg meghatározott értéke jelenleg 1,380649·10−23 J/K, ez is csak hét számjegyre pontos adat - amit tekinthetünk az elérhető határesetnek is a hőmérsékletek mérése terén.
2023. ápr. 22. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
Egyszer fizkémen arról volt szó, hogy a hőmérséklet skála nincs is ilyen pontosan definiálva.
Ugye a definíció az, hogy a víz hármasponti hőmérséklete 273,16 K. Ha egyensúlyban van a három halmazállapot az kijelőli a nyomást és a hőmérsékletet is, és viszonylag stabilan tartja is. De van vagy kismillió féle jég, azt nem tudod belőni, hogy milyen a kristálymorfológia.
Tudom attól még szoktak század K -nél pontosabban is megadni dolgokat, de azért szerintem ez is érdekes a témában.
2023. ápr. 22. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Technikai rendszereknél nincs túl nagy értelme túl pontos hőmérséklet szabályzásnak. Általában a +/- 0.2 C fokos szabályzási tartomány elegendő a legtöbb technikai esetben. Van néhány (de ezek főleg kísérleti berendezések, kutató eszközök stb.) ahol kell ennél nagyobb pontosság de ez igen ritka. Arról nem beszélve, hogy még homogén közeg esetén sem képzelhető el egy tartályban az, hogy teljesen minden pontban azonos legyen a hőmérséklet. Ennek fizikai okai vannak, ezért nem is igazán van értelme a túl nagy hőmérséklet pontosság tartásnak.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!