Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A lőfegyverek űrtartalma nem...

A lőfegyverek űrtartalma nem egyenesen arányos az erejével? (mármint a kalibereké, nem a lőfegyvereké)

Figyelt kérdés

Ott van a 223 lőszer, aminek az átmérője kicsike, de hosszabb, mint egy 7,62x39 es lőszer. EGyik paraméter kisebb, másik nagyobb. Ráanásul kisebb lövedéket könnyebb gyorsan kilőni, mint a nagyobbat. Ugye kicsi lőszert ugyanakkora erővel könnyebb felgyorsítani, mint a nagyobbat.


Néhány különböző lőfegyver kalibernél így túlzónak érzem, hogy egyik sokkal erősebb a másiknál, vagy erősebbnek tartott.


[link]


Itt egy kép az előző kettőről. Bár nem mértem le soha, de mivel a 223 hosszabb, így a kisebb átmérő miatt már azért közelít a másikhoz ránézésre, hogy mennyi anyag (lőpor) fér bele. Szóval hogy mennyi lőpor fér bele a hüvelybe, az nem arányos (egyenesen) a fegyver erejével?


A másik amit nem értek, hogy ugyanazon 12 es kaliberű sörétes puskák ereje az nagyon el tud térni igaz?


(Bár mondjuk megnézve a linkelt képet, nem olyan sokkal tűnik hosszabbnak ezen a képen a 223 as, én mindkettőt fogtam a kezembe és ránézésre nagyobb a hossz különbség, mint a képen).


Fúúú, remélem átjött, hogy mi is a kérdés, kicsit keszekusza de szerintem azért érthető.


Ja és direkt természettudományok és nem hadsereg hadvezetés. :)



2023. ápr. 7. 11:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A lövedék energiáját a csőtorkolati sebességgel szokták megadni. Azonos lövedék esetén a sebesség négyzetével nő az energia. Minél több kivetőtöltet van a lövedék mögött, annál nagyobb a lövedék energiája.

A .22 magot ki lehet lőni .22LR lőszerből levelntepuskából, vagy ki lehet hasonló lövedéket .223 Remington lőszerből és AR15 puskából. A lövedék hiába hasonló a csőtorkolati sebesség között hatalmas a különbség

2023. ápr. 7. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Csőhossztól is nagyban függ, hosszabb csőben több ideig gyorsul ugye.

Ezért hosszúak a páncéltörő ágyúk csövei.

2023. ápr. 7. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"A lövedék energiáját a csőtorkolati sebességgel szokták megadni. Azonos lövedék esetén a sebesség négyzetével nő az energia. Minél több kivetőtöltet van a lövedék mögött, annál nagyobb a lövedék energiája."


Fú ez most szakmai, de én az energiát nem így értettem, hanem ha lelőnek vele, akkor a becsapódási energia. Tehát mondjuk lelőnek 50méterről 223 remingtonnal, vagy 7,63x39 el ak47 el, vagy ak101.

2023. ápr. 7. 23:28
 4/7 A kérdező kommentje:
akarom mondani 7,62x39 el, ami lehet ak47 vagy lehet ak101 ből is. Ez az utolsó mondat pontosítása a 223 remington vs 7,62 höz.
2023. ápr. 7. 23:29
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A becsapódási energia nagyban függ a távolságtól.

Nézz meg egy erre alkalmas progit

Pl norma ballistics

Mindent ki tudsz választani és szépen látszik a távolság, lövedék, lőszer összefüggésben az energia.

2023. ápr. 8. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A becsapódási energia a sebesség négyzetével nő.
2023. ápr. 8. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

Szépen leírták itt előttem. A célballisztika (becsapódás viselkedése) nagyban függ a távolságtól, sebességtől, súlytól, illetve a lövedéktípustól. Tehát a kérdésre nehéz gyors és egyszerű választ adni, mivel a sörétes lőszerek is ide tartoznak, valamint az expanzív lövedékeket sem szabad kifelejtenünk, amik szinte azonnal leadják az energiájukat, ellentétben a teljes köpenyes lövedékkel, ahol inkább az átütésen van a hangsúly. Tehát ha lelőnek egy 7.62 fmj lőszerrel, nagyobb esélyel éled túl mint egy 5.56 jhp-vel.

De ha két ugyanolyan pl fmj lőszert hasonlítasz össze, azt fogod tapasztalni, hogy nincs eget rengető különbség becsapódási energiában, én személy szerint kb 20% energiakülönbséget tapasztalok visszarúgásban, ugyanakkor mindkét lőszer elképesztően hatékony.(ahhoz képest, hogy a 7.62x39 igencsak elavult)


Üdv.

2023. ápr. 9. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!