Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges szerintetek a...

Lehetséges szerintetek a térhajtómű, a fénynél gyorsabb űrutazás? Ha igen, mikorra várható a feltalálása?

Figyelt kérdés

#űrutazás #térhajtómű #fénysébesség
2023. márc. 5. 23:28
1 2
 1/16 anonim válasza:
71%

Ezt a mai fizikai ismereteinkkel nem lehet megmondani. Lehet, hogy 2063-ra, lehet, hogy soha.


Annyit már tudunk, hogy normál térben nem lehet fénysebesség felé gyorsulni, tehát két út van a fénynél gyorsabb utazásra, az egyik, hogy nem magát a hajót gyorsítjuk fénysebességnél nagyobb sebességre, hanem a teret húzzuk össze és tágítjuk ki a hajó mögött ennél gyorsabban, erre épül a 90-es években teorizált Alcubierre-hajtómű. A másik megoldás a sci-fikből ismert hipertér vagy szubtér, tehát hogy valahogy hozzá lehetne férni egy másik dimenzióhoz, amiben kevesebb ideig tart az út valahová, mint a mi univerzumunkban (tehát mondjuk annyira közel van egymáshoz a Föld meg a Proxima Centauri b, mint nálunk a Föld meg a Vénusz, tehát átváltjuk a hajót ebbe a dimenzióba, 3 hónapig megyünk, aztán kiváltunk belőle és ott vagyunk).


Minden esetre még a fénynél lassabb hajtáson is van mit fejleszteni, hogy úgy tudjunk a Naprendszeren belül repkedni, mint ahogy egy repülőgép repked a Földön ide-oda, nempedig ilyen Hohmann-transzferekkel szarakodni. Ehhez fúziós hajtómű kellene, de mégjobb lenne egy anyag-antianyag reaktor, sajnos még mindkettő a jövő zenéje.

2023. márc. 5. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
87%
Jövő tavaszra várható. Esetleg később.
2023. márc. 5. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
11%

Valószínűleg lehetséges, de a mellékhatásokról sem árt beszélni.

Úgy néz ki, nagyon csúnyán sugároz, és minden irányban.

2023. márc. 6. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Azt már tudjuk, hogy atomi szinten görbíthető a tér fekete lyukak ütköztetésével, de még ha ekkora energia rendelkezésünkre is állna, ez az atomnál is kisebb térjelenség édes kevés bármihez is.
2023. márc. 6. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
48%
Nem lehetséges - olyan nehéz ezt megérteni?
2023. márc. 6. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
37%
A tudomány jelenleg nem tiltja, és elképzelhető, hogy megoldható.
2023. márc. 6. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Még ha elméletben lehetséges is, ahogy pl. a féregjárat is elméletileg létezhet, a gyakorlatban nem megvalósítható.


Azt kell érteni az ilyen elméleti konstrukciókról, hogy ezek úgy működnek, hogy feltételezik pl., hogy létezik egy ún. egzotikus anyag, ami amúgy az ismert fizikai törvényeknek ellentmond, és akkor abból kiindulva kitalálják, hogyan is működne ennek az anyagnak a tulajdonságait felhasználva az Alcubierre hajtómű.


Csakhogy ez érdemben nem különbözik attól, mintha feltételezném, hogy létezik a teleportáló szupercsillámpóni, ami az univerzum bármelyik pontjára instant teleportálni tud.


És akkor ebből a feltételezésből kiindulva én nagyon szépen le tudom már vezetni az olyan részletkérdéseket, hogy milyen lasszóval kapom el a szupercsillámpónit és milyen zablát teszek a szájába meg milyen nyerget a hátára.


És örülünk, hogy egyszer majd tudunk teleportálni.


De a gyakorlati valóság az, hogy nem létezik a szupercsillámpóni.

Ahogy nem létezik egzotikus anyag sem.

2023. márc. 6. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
57%

Jelenlegi tudásunk szerint a fénynél gyorsabb űrutazás lehetetlennek tűnik az Einstein-féle relativitáselmélet miatt. A relativitáselmélet szerint semmi nem lehet gyorsabb a fénysebességnél, és ez az elmélet számos kísérleti bizonyítékkal alátámasztott tény.


A térhajtómű is egy olyan sci-fi fogalom, amelynek a jelenlegi tudásunk szerint nincs tudományos alapja. Nincs olyan anyag vagy technológia, amely lehetővé tenné az űrhajók számára a térbeni időtartamok lerövidítését.


Természetesen, a jövőben a tudomány és a technológia fejlődése számos lehetőséget kínálhat az űrutazásra, de a fénynél gyorsabb űrutazás és a térhajtómű jelenleg még csak a sci-fi művek fantáziájának a tárgyai.


A tudósok és a kutatók folyamatosan dolgoznak az űrutazás technológiájának fejlesztésén, és az űrkutatás terén számos újítás történik, így a jövőben még többet tudhatunk meg az űrutazás lehetőségeiről és korlátairól. Azonban a fénynél gyorsabb űrutazás és a térhajtómű feltalálása egyelőre nem várható.

2023. márc. 6. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

#7-hez kapcsolódva azt kell megérteni, hogy a tudomány a természet jelenségeit próbálja megérteni úgy, hogy matematikai modelleket (egyenleteket, összefüggéseket) alkot, és aztán ellenőrzi, az itt a kapott eredmények megfelelnek-e a valóságnak. Gyakori, hogy egy ilyen bonyolult matematikai összefüggés ad egy számítási eredményt, amit próbálunk a valóságnak megfeleltetni, és ez vagy sikerül vagy nem. Ha nem, akkor amíg ez ki nem derül, hamis próféták jönnek ilyen szövegekkel mint teleportálás és társai. Ha pedig kiderül a hamisság, gyorsan eltűnnek a színről, hátrahagyva a hülyeséget.

Egy, talán mindenki által érthető egyszerű példa. A matematikában a négyzetre emelés egy triviális művelet. Tudjuk, hogy minden műveletnek van inverze, itt a gyökvonás. Valóban, 3 a négyzeten kilenc, gyöke 3. Általánosítsunk, egy szám gyöke az a szám, amit négyzetre emelve visszakapjuk a számot. A -9 szám. De nincs olyan szám, aminek a négyzete -9. Csakhogy a matematikát művelő ettől nem esik kétségbe, idővel alkot egy másik modellt, és kidolgozza a komplex számok elméletét. És valóban, a -9-nek lesz gyöke, ezek között kell keresni. Ez a 3*i (i a képzetes rész a komplex számok körében). Ez eddig matematika pusztán, de van jelentése a valóságban. Legalábbis amíg a négyzetszám pozitív. A komplex számok nagyon hasznosak sok szempontból, általuk a valóság sok összefüggésére rájöttünk már, de történetesen a negatív négyzetszámnak nincs interpretációja a valóságban. És ilyen a teleportálás is. Kijön bizonyos körülmények között egyenletek eredményeként, de valóságot nem tudunk hozzárendelni.

És még számos más dologhoz se, egyesek majd később mégis kapnak értelmet, ha az ember rájön, mások meg nem. Sejtésünk lehet (ha értünk hozzá), de tudásunk ma nincs, ezért ne álmodozzunk olyanról, hogy "majd egyszer". A "majd egyszer" a jövő, felelős ember nem jósol, mert masszívan tudja, az nem megy, legfeljebb betrafál. Az higgyen ilyenekben, aki megenged nekem egy szívműtétet önmagán. Előfordulhat, hogy én is beletrafálok, és akkor neki sokkal job lesz. Ha pedig nem - nos azt legfeljebb az ismerősei fogják regisztrálni.

2023. márc. 6. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
79%

Azért van különbség a "tudomány tiltja" és a "tudomány nem tiltja" között.

Jó, a jövőben előfordulhat, hogy szépen átmegy az egyik kategóriából a másikba... de az is, hogy megvalósul.

2023. márc. 6. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!