Hogyan működik pontosan, illetve mi történik a víz kicsapatásánál a precipitátorral?
Erre az eszközre gondolok: [link]
Ugye van az a blöff, hogy bemutatják az embereknek a "tisztított víz" és a csapvíz közötti különbséget, hogy lám, a csapvíből elektrolízis hatására ilyen trutyi lesz. Tudom, hogy ez egy megvezetés, és nagyjából tudom, hogy ilyenkor ártalmatlan elemek csapódnak ki, de szeretném pontosan, részletesen megérteni a folyamatot.
Ha az anód az alumínium, akkor arra számítok, hogy oxidálódnak a klorid ionok és az alumínium. Így lúgosodik az oldat, és oldódik az alumínium. Az alumínim ionok nem stabilak enyhén lúgos közegben így kicsapódnak mint Al(OH)3 csapadék.
A katód oldalon hidrogén fejlődik, talán kiválik valamennyi az alumíniumból.
A folyamat neve elektrolízis, ami elektromos áram hatására lefolyó kémiai reakciót jelent. Ehhez szükség van arra hogy a közeg vezesse az áramot. A víz esetén a benne oldott sók adják a vezető képességet. Magában a víz is vezeti valamennyire, de csak nagyon kis mértékben ezért a tiszta vizet szigetelőnek tekintjük.
Az ilyen vízszűrők eltávolítják az oldott sókat ezzel szigetelővé teszik a vizet. A készülék amivel ezt demonstrálják arra alapul hogyha a víz vezeti az áramot, akkor az egyik vas elektródáról vas ionok válnak le és reagálnak a vízzel vas(III)- hidroxidokat és oxidokat képezve. Tehát az észlelt csapadék nem más mint rozsda.
Ez a teszt tényleg alkalmas a arra hogy demonstrálják azt hogy a készülék kiszűri az ionokat az oldatból. Viszont megtévesztő módon használják, azt a látszatot keltve hogy a kivált csapadék a vízből válik ki, pedig igazából a fém elektródából. Valamint ez nem indikatív a víz tisztaságáról csupán arra utal hogy nem vezetőképes. Számtalan olyan szennyeződés lehet még jelen a vízben ami nem vezeti az áramot.
Vasat, (a vidóban modjuk alumínium elektródot említenek, akkor alumíniumot) és hidroxid ionokat, ami a víz egy alkotóeleme a 2 H2O<>H3O+ + OH- reakcióegyenlet szerint.
A katódon a hidrogén fejlődés kb. eltávolítja a képződő H3O+ többletet.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!