Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tovább kell nyomni a technológ...

Tovább kell nyomni a technológiai fejlődést, haladást minden áron, vagy ideje lenne leállni és szabályozni ezt az egész káoszt?

Figyelt kérdés
[link]
2023. febr. 17. 17:58
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Te visszamászhatsz a fára. Én szeretnék jobban élni.
2023. febr. 17. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, nyomni kell!

DE azt a részét is, ami a felhasználást szabályozza. Kezdjük mondjuk azzal, hogy olyan embereket nevelünk, akik a késsel szalámit szeretnének szeletelni, és nem egymást.

Aztán szépen sorban az összes ilyet.

Erre már vannak kutatások, csak még kissé az elején. Ugye érted, miért gondolom azt, hogy ezt nyomni kell?


Ja, és hogy a többit miért kell nyomni?

Azért, mert valahol az űrben van néhány kavics, amelyik már megcélozta a bolygónkat. Tudod, olyanok, mint amelyik annak idején a dinókhoz jött.

Amikorra ideér az első, akkor jó lenne, ha nem csak olyan bambán tudnánk bámulni, mint a dinók.

2023. febr. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A Földi élet 100%, hogy idővel kihal, ha mi vagy valamilyen természeti csapás nem végez vele, akkor majd a Nap. Ha nem fejlődünk az esélyt se adjuk meg a túlélésnek.

Pár évtizede még nevetséges teljesítményre voltak képesek a napelemek, de a belsőégésű motorral rendelkező járművek is sokkal többet zabáltak. Fejlődni kell, mert bőven van még hova.

Most még nem tudjuk, hogyan fogjuk megvalósítani a CO2 semlegességet. De, ha nem is teszünk érte, nem is kutatjuk, nem fejlesztjük a hozzá szükséges technológiákat, akkor nem is fogjuk tudni soha.

A technológiai fejlődésnek hála a 20. század során jóformán eltűnt az éhezés, egy csomó lakosságot tizedelő járvány, óriásit nőtt az életszínvonal stb.

Igen, a régi problémák helyébe idő közben újak léptek, de azok megoldása is épp úgy lehetséges. A cinikus pesszimizmus az egyetlen, ami még soha nem oldott meg semmit. Ha meg se próbáljuk, persze, hogy nem fog menni.

2023. febr. 17. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

3


Köszi, de nem látom az AI milyen problémát fog megoldani. Talán a magányos férfiak problémáját igen, de rengeteg új problémát és főleg veszélyt teremt.

2023. febr. 17. 21:08
 5/10 anonim ***** válasza:
90%

Hát igen: valóban roppant borzasztóan veszélyes a fejlődés.

Például mit kezdjünk a gőzmozdonnyal, mikor van kiváló lovas kocsink, amivel mindent meg lehet oldani?

Évezredekig jó volt, akkor most miért nem jó?

A mozdony meg nehéz, büdös, felrobban, csak sínen megy, és ráadásul a 25 mérföld az halálos sebesség az embernek.

Egyértelmű a választás, nem? Le kéne már állítani ezt a veszélyes fejlesztést.

2023. febr. 17. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A népesség növekedésével mindig elérünk egy határt, ahol már nincs tovább, ám a szaporulat tovább gyarapodik és borítékolható a katasztrófa, hacsak technológiai fejlődéssel nem adunk lehetőséget a továbblépésre.

A prérin egy akkora terület, mint az Alföld, megélhetést adott egy indiáncsaládnak, kettőnek már nem, így fokozatosan mindig szinteket kellett lépni a technológiákban, hogy lépést tartsunk a gyarapodással és most itt tartunk.

Ha csökkenne a technikai fejlődésünk, abból borzalmas dolgok következnének. Az emberiség létszáma mindig az aktuális technológiai szinttől függ.

2023. febr. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#3 tartom a magányos férfiakat és emelek magányos nőkkel: [link] Nem tudom hogy honnan veszed a magányos férfi dolgot, a Her (2013) c. film valami hasonlóról szól, de az egy film.


Elhamarkodott lenne ítéletet mondani az AI-ról, jelenleg sokszor csak marketing buzzwordként használják. Ugyanezt eljátszottuk a műanyaggal, ebből fogunk építeni mindent is, aztán kiderült hogy nem. A grafén szintén, a genetika, nanotechnológia stb.


Így kapásból a következő funkciókat tudná ellátni vagy már most ellátja valamilyen AI:

- tudásbázis kezelés pl.: ChatGPT; van egy tudásbázisod, mint egy könyvtár, céges információk vagy Wikipédia, és nem egy hagyományos keresőmotor végez szöveges keresést, hanem egy AI modell, ami közelebb áll ahhoz, hogy mi hogyan gondolkodunk

- kárfelmérés; jelenleg egy olyan cégnél dolgozom, aki egy szolgáltatást biztosít arra, hogy ha pl.: baleseted van, és megsérül az autód, akkor körbejárod, a telefonoddal csinálsz képeket, és kapsz róla egy kárbecslést. Ezt képzeld el mással is: lakáskár, garanciás eszközök.

- média upscaling: rengetek régi filmet vagy képet felscaleltek már nagyobb felbontásba, jobb minőségbe; nem a legfontosabb dolog, de régi filmek, sorozatok, képek megőrzése jó minőségben nem egy rossz dolog

- AI alapú kép/hang generálás: nem a legfontosabb dolgok a világon, de az emberek egy része szeretne valami kreatívat csinálni, pl.: írni egy könyvet, készíteni egy indie játékot, audiokönyvet csinálni, aminek vannak olyan aspektusai, amihez nem ért (pl: könyv illusztrációk, háttérzene), de szüksége lenne rá. Ezekkel a szolgáltatásokkal képesek lennének a laikusok is egész jó művészeti alkotásokat csinálni. Nem egy új Sándorfi festményt kapnánk, hanem valami átlagos grafikát, ami ellubickolna egy könyvben.

- oktatási segédletek; egy jó pedagógus nélkülözhetetlen, de ha egy van belőle, diákból 20, és napi 1 órát töltenek egymással, akkor nem fog csodákat művelni mindenkivel. Ha egy diáknak arra van szüksége, hogy legyen valaki, akinek felteheti a kérdéseit, ahhoz, hogy átfogóbb tudása legyen valamiről, akkor egy AI szolgáltatás erre alkalmas lenne; nem váltaná le a tanárokat, a 20. házifeladathoz kapcsolódó gyakorikérdések/Reddit posztot és az arra adott vagy-jó-vagy-nem válaszokat váltaná le.

- természetes nyelvi feldolgozás; a Grammarly-t és a ChatGPT-t hoznám példának. Előbbi rengeteget segít a munkámban, mert nemcsak helyesírásra, hanem stílusra, szövegkohézióra, tónusra és olvashatóságra is figyel, rendszertervek, dokumentumok fogalmazásakor hatalmas segítség; a ChatGPT-vel pedig kicsit átírattam az önéletrajzomat; tartalmilag ugyanaz, csak másabb a megfogalmazása, ami talán számít, talán nem, de nekem és szerintem még sok embernek a szakmámban számít

- szaktudást biztosító szolgáltatások; nyugalom, maradnak az orvosok és a jogászok, de a Webbeteg és a "XY törvény 2023" kereséseket kiválthatja egy AI alapú szolgáltatás. Az emberek egy része eddig is elboldogult a google-ös tájékozódással, de ezzel nem kéne tudni, hogy hogyan lehet egy keresőmotort hatékonyan használni, dilemmázni, hogy a talált válasz alkalmazható-e a te esetedben, stb.. csupán feltennél egy emberi kérdést, és kapnál rá egy érthető, emberi választ, amivel aztán megkereshetsz egy jogászt/orvost/szakembert.


Hozzáteszem, hogy ezen megoldások egyike sem tudja kiváltani, az igazi, magasszintű professzionális tudást, de sok esetben sem a szakmabeli sem a laikus emberek sem rendelkeznek igazi, magasszintű, professzionális tudással.

2023. febr. 18. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, van aki azt hiszi "nyomja". De ez egy szubjektív érzés.

A fejlődés (ami semmiképpen nem technológiai, az csak egy következmény), azért van, mert az ember kíváncsi, ilyennek alakult ki. A kíváncsi ember tanulmányozza a környezetét, képes asszociálni és emlékezni, ezért képes a különféle jelenségeket elemezni, összevetni és új összefüggéseket felismerni.

Az ember sokféle, mind képességeit, mind körülményeit illetően, ezért igényei is sokfélék. És főleg nem homogén. Ezért egyes emberek felfedeznek új jelenségeket, összefüggéseket, mások ezt felhasználják az emberi élet kényelme érdekében (ez a technológia), megint mások felelősen vagy felelőtlenül használják. Emiatt a fejlődés rendkívül heterogén minden értelemben.


És mivel az embernek vannak egyéb tulajdonságai is (pl. hatalomvágy, túlzott igényrendszer, irigység és mások), ezért ami káosznak tűnik, az mindössze felelőtlen emberek eszelős cselekedetsora. Akkor is, amikor őrültként hajt az autópályán és balesetet okoz, akkor is, mikor pusztán szórakozásból olyasmit akar, amitől sokan szenvednek, akár bele is halnak.


A rend megteremtése nem szükséglet, hanem a fejlődés, az egyre jobb élet általánosan című műsorszám megvalósulásának előfeltétele. Vagyis nem arról van szó, hogy néhányan valami ilyesfajta hülyeséget akarnak, hanem marról, ha ez nem lesz, akkor a rend szétzilálói is semmivé válnak. Ők ebben persze nem hisznek, de ez legyen az ő problémájuk.


#6 a populációelmélet egy sajátos megfogalmazását adja. A sajátosság az benne, hogy az emberre nem így működik. Mindössze azért, mert tudata, akarata van.


amit #7 mond, az valójában egy szereposztás. Az embernek igényei vannak, így társadalma egyre bonyolultabb, tehát előbb utóbb (még az őskor hajnalán) kialakul a munkamegosztás, azaz a szerepek. És ezek változnak, egyesek megszűnnek, mások keletkeznek. Vannak közöttük könnyűek és nehezek, izgalmasak és unalmasak. Az ember egy szinten (nem rég óta) képes egyes unalmas szerepekre automatákat gyártani, meg is teszi. Ilyen a bicikli is, kisebb erőfeszítéssel, gyorsabban lehet vele messzebb érni. Ilyen a számítógép, a fordítóprogram, vagy az önvezető autó is. Ez mind a fejlődéssel járó új igények kielégítése.

2023. febr. 18. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
45%

Egyszer hallottam valakitől egy fogalmat: "technológiai fejlődési csapda", és azóta nagyon megtetszett. Szerintem ezt kéne elkerülni.


A fogalom lényege röviden:

Amikor az ősember rájött, hogy hogyan tud becserkészni egy állatot kőszerszámmal, és ezzel nem 24/7 ment rá az ideje/energiája az élelmiszer szerzésre + nem halt éhen, mert az elejtett állat tudott tápanyagot biztosítani, az "technológiai fejlődés".

Amikor az ember eljutott odáig, hogy (elmélet, ne vedd szó szerint) rájött, hogy hogyan tudja a környezetében élő összes mamutot egy kanyonba terelni, hogy azok beleesve mind elpusztuljanak és egy részének a húsát meg tudják enni. Az már nem fejlődés, hanem "technológiai fejlődés csapda", mert látszólag tovább léptek, de valóságban csak elősegítik a saját hanyatlásukat.


A modern korra vetítve:

Feltaláltuk az internetet: technológiai fejlődés.

Internet nélkül képtelenek leszünk élni: technológiai fejlődési csapda.

Feltaláltuk az okostelefont: technológiai fejlődés.

300-adszorra is növeltük a számítási kapacitását, a képernyő frissítését, felbontását, memóriáját, majd 301-edszerre is javítunk rajta: ez már nem technológiai fejlődés, hanem ugyan csak technológiai fejlődési csapda. (Nem visz előre, hogy évente megvesszük ugyan azt a szart, csak 4 helyett 6 GB RAM van benne, meg jobb játék elfut rajta.)



Szóval szerintem árnyalt a kép, fejlődés kell, csak oda kéne figyelni, hogy mi az igazi fejlődés és mi az ami csak egy marketing-kapitalista-gazdasági csapda bullshit hülyeség, amire igazából nincs is szükség...


(Egyéni vélemény.)

2023. febr. 24. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Egy dolgot nem igazán értek:

nem szeretnéd, hogy ne legyen többé betegség?

Hogy kinőjön a kezed, lábad, szíved, veséd, stb?

Hogy ne kapjál rákot, vagy pestist?

Hogy egészséges és erős legyél egész életedben?

Na, ehhez kellene NAGYON nyomni pl. az őssejtkezelést!

Mióta megvan már, és hol vannak az eredmények?

2023. febr. 24. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!