Hogyan készítette Jedlik Ányos "vilanydelejes forgonyát"?
Amatőr vagyok, építettem már fázistolós-oszcillátort, de bevallom az elméleti levezetést nem tudom.
- Jaaa vagy nem nekem szólt?
#21 Tegnap valaki oktalanul lebunkózott egy hozzászólásban, és ezért írtam neki egy privát üzenetet, melyben ráébresztettem, hogy mekkora tahó - neki szólt a dolog.
A #19 (12:27) válaszom lényegileg azonos a trollunk tegnap feltett provokatív kérdésére - melyet bár két órájára rá kapott, de több mint másfél óráig nem is voltam a gépnél. Nagyon fájhatott neki, hogy olyasmit írtam, hogy "fizikusként doktormérnöki szinten értek az elektronikához" és leellenőrizhette, hogy 100+ napja hol vagyok a "tudományok" toplistán. XD
Erre az RC láncos elméleti nyuvasztóval kezdett provokálni - és már tűkön ülök, hogy kiderüljön a válaszom helyessége - vagy az, hogy mit rontottam el benne! :-)
Hogy lásd, nem vagyok troll, elnézést kérek tőled, elismerem, jól számoltál tényleg az az eredmény. Sőt hozzáteszem, te voltál az első és egyetlen, aki itt megoldotta. Ez nem csak elméleti kérdés, mert ilyen kapcsolással működnek a fázistolós oszcillátorok. Így oldottam meg:
Most tényleg mindenféle rossz szándék nélkül, te, hogy oldottad meg? Biztos vagyok benne, hogy te oldottad meg, mert a neten nem igazán találni a megoldást.
Ez egy kb. 1 kHz frekvenciájú fázistolós oszcillátor egy áramkör szimulátorban:
#23 Ezt senki se fogja csak úgy negyed óra alatt megoldani, hacsak az illető egyetemi oktatóként nem a téma specialistája és nem ebben drillezi a diákokat éves ciklusban.
Viszont 25 éve foglalkozom elektronikával (nincs hivatalosan elektromérnöki végzettségem, és a törvény értelmében egy beégett csatlakozóaljzatot se cserélhetek ki vállalkozóként), és ennyi idő alatt már nem nagyon létezik olyan elméleti probléma, amelynek ne tudnék utánanézni az évtizedeken át összegyűjtött privát könyvtáramban.
A háromtagú RC lánc levezetését megtaláltam egy soron kívül abszolvált egyetemi kurzusból maradt jegyzetemben, de a négytagú láncnak utána kellett néznem egy erre a témára kihegyezett, cseh nyelven íródott monográfiában, amiben benne van a levezetés is:
OSCILLÁTORY A GENERÁTORY, Ing. Vladimír Vachala,CSc., Ing. Luděk Křišťan, CSc., SNTL - Nakladatelsví technické literatury, Praha 1974
Tudom hogy ez kicsit csalásnak számít - de nekem még van otthon "mindent tudó" és áram nélkül is működő offline Googlim! :-)
24
Igen ez nem egy negyed órás feladvány. Magyari Béla „Rádiótechnikai Zsebkönyvében” a végeredmények meg voltak, de érdekelt, hogyan számítható ki. Először kiszámoltam három tagra csak a feszültségekkel, de így nagyon bonyolult volt. Aztán a neten egy angol oldalon találtam egy egyszerű megoldást szintén három tagra és ezt az elvet alkalmaztam négy tagra. Nekem is van rengeteg régi szakkönyvem, az egyikben (a „Rádiótechnika Könyvei” sorozatból az egyikben) volt egy levezetés három tagra, de az is bonyolultabb volt ennél.
Itt a gyakorin többször látni, hogy összevesznek egymással, sokszor valami semmiségen, aztán marad a dolog úgy, én ezt nem szeretném. Ezért még egyszer elnézést kérek tőled.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!