Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan készítette Jedlik...

Hogyan készítette Jedlik Ányos "vilanydelejes forgonyát"?

Figyelt kérdés
Technikatörténetileg érdekelne, hogy volt már akkor rézhuzal? Vagy ő maga készítette? Nyilván, zománc szigetelés akkor még nem lehetett, selyem vagy papír volt helyette, de az ő korában már készítettek rézhuzalt? Miért éppen rezet használtak? Honnan tudták, hogy eleve szigetelni kell? Hans Christian Oersted 1820 ban publikálta kísérletét, hogy az áram járta vezető mágneses teret kelt maga körül. Georg Ohm 1826 ban publikálta a róla elnevezett törvényt. Jedlik Ányos 1827 ben kezdett elektromágnesekkel foglalkozni, majd 1829 ben elkészült a villanydelejes forgonyával. Nem értem, hogy juthatott hozzá egy bencés szerzetes az akkori "high-tech" cucchoz? Nem gyors ez egy kicsit? Akkor még nem volt internet, meg webáruház házhoz szállítással!
2023. febr. 16. 12:18
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:

#10

Már bocsánat, de egy valóban zseniális, de játék szomjas kacsa hol említhető egy napon az öngerjesztés elvének feltalálásával?

A villanydelejes forgonya igaz, hogy csak egy szemléltető eszköz, de azt nézd, ami mögötte van!!! Az elv, amit ő talált ki először, megelőzve Siemenset, igen is megérne egy fizikai Nobel díjat! Adtak már ennél jelentéktelenebb dologért is!

Az, hogy Jedlik Ányos egyházi személy volt számomra irreleváns! Azért tekintek rá tisztelettel, amit a fizika terén letett arra a bizonyos, képzeletbeli asztalra!

Úgyhogy, ha kérhetem, ne bántsuk őt, legyünk inkább büszkék rá!

2023. febr. 16. 19:46
 12/25 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező írta:

"Már bocsánat, de egy valóban zseniális, de játék szomjas kacsa hol említhető egy napon az öngerjesztés elvének feltalálásával?"



A kondenzálódó munkaközeget használó szomjas kacsa teóriáját pedig a mai egyetemet végzett mérnökök többsége se érti rendesen:

[link]


Az alábbi cikket figyelmesen olvasva nekem csak az esik le, hogy Jedliknek annyi köze van a dinamóhoz, mint Bill Gatesnek a számítógép-programozás feltalálásához:

[link]


Különösen beszédes részlet:

Kigondolva lõn Jedlik Ányos által, elkészítve pedig Nuss pesti gépész mûhelyében. Beszerzési ideje 1861." Gépe azonban nem a mai értelemben vett dinamó volt, hanem kommutátor nélküli unipoláris generátor.


Szerintem a téma kimerül abban, hogy gazdagon szponzorált oktatásügyi menedzserként készíttetett egy kidolgozottabb játékszert a fizikaszertárba!

2023. febr. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

#12

Amit írtál, nem más, mint szőrszál hasogatás!

Olvasd el inkább ezt!

[link]

2023. febr. 16. 20:33
 14/25 A kérdező kommentje:

Továbbra is azt mondom, NE bántsuk Jedlik Ányost!

Legyünk rá büszkék!

2023. febr. 16. 20:37
 15/25 anonim ***** válasza:
100%
Drotot már a középkorban is gyártottak, mert páncélként használtak, láncingeket, sodronyingeket. És elektromos kisérleteket már vagy 200 éve folytattak addigra, főlleg statikus elektromosággal. Különbőző forgó gépekkel szikrákat generáltak, kondenzátorokat töltöttek fel, sütöttek ki. Kezdetben persze fordított elképzelésük volt az anyagok vezetőképeségéről. Mivel a fémeket nem lehet statikusan feltölteni, mert elvezetik a töltést, ezért ugy gondolták hogy azok nem vezetik a delejt. És a szigetelő anyagokról, bőr, üveg, kő gondolták hogy jó vezetők, mert a szigetelésük miatt azokat tudták elektrosztatikusan feltölteni. Szóval hibásan de már az 1700-as években volt elképzelésük az elektromos vezetésről.
2023. febr. 17. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
29%

Nagyon tévedsz a világ esze és a szuper zseni, csak idézőjelben értendő, vagyis te egy nagyképű nulla vagy. Az is undorító, ahogy elődeinket lenézed, te beképzelt senki. A te „nagyszerű” (valójában nem létező) találmányod pedig senkit nem érdekel, az egy nagy semmi Jedlik Ányos, Kandó Kálmán, stb. találmányaihoz képest.

17

„Gondolom a körfrekvencia és a frekvencia közti átváltás nem okoz majd problémát:

frekvencia = körfrekvencia/(2*pí)”

Fantasztikus, micsoda ész.

Te írtad:

„Okleveles kísérleti fizikus vagyok, és több mérnöki szakterülethez is értek. A doktormérnöki szintű teljesítmény-elektronikai tudásomat és alapszintű gépészmérnöki ismereteimet használom”

Na akkor használd a hatalmas tudásodat és lássuk a megoldást. Na ezt is élvezed?

2023. febr. 17. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
46%

„A válasz töröltetése volt a felelet.”

Azért ez volt a felelt, mert fogalmad sincs, hogy kell megoldani!

2023. febr. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
80%

Ne is törődjünk a trollunkkal! Vissza az eredeti kérdésre!

#15 Válaszadó amit írt Bingó.

Egy érdekes diorámát láttam a Kohászati Múzeumban / Miskolc Felsőhámor /.

Egy szerzetes drótot húzott, a másik meg imádkozott. Már megint ezek a szerzetesek, nemcsak sajtot, sört készítettek, hanem sodronyingnek való drótot is. Megjegyzem a réz húzása jóval könnyebb.

- - -

Viszont 1830 körül nem nagyon volt mágnesesen lágy acél. Akkoriban a tégely-acélgyártás, és a kavaró-eljárás volt a legfejlettebb. 0,25 - 1,00 % körüli karbontartalmú acélt tudtak készíteni. Az elektromos gépek hajlamosak voltak a felmágneseződésre, nagy hiszterézis veszteséggel működtek. Még több mint 20 évet kellett várni, a Bessemer-eljárást csak 1855-ben szabadalmazták.

2023. febr. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
26%

Kitörölték a válaszomat a feltett provokatív kérdésre, de tapasztalt gyakorizóként mentettem, hisz - bár nem kellett volna - de vállaltam a kihívást, és érdekelt, hogy sikerült-e megválaszolnom a cseppet sem hétköznapinak számító igényes elméleti kérdést:

-------

"Na, ha te ilyen rettenetesen okos vagy, akkor vezesd le a következőt:


Négytagú C-R fázistoló lánc esetén a bemeneti feszültség állandó, a frekvencia változik. Mekkora frekvencián lesz a bemeneti és kimeneti feszültség közötti fázisszög 180°, és mekkora ezen a frekvencián a csillapítás?"

-------

Válaszom:


tehát a C-R lánc:

frekvencia = gyök(0,7)/2*pí*R*C


és az R-C lánc:

frekvencia = 1/(2*pí*R*C*gyök(0,7))


csillapítás = -18,4


és van még egy nevezetes egyelméleti érték, ún. "jósági tényező" is:

Q = 0,6474


Na, így már jó? Ha esetleg nem talált, akkor kérem a komplett levezetést a vizsgabiztostól!

------

Az RC tagok elméleti számításában nem vagyok olyan profi, mint egy egyetemi docens aki egész életében ezzel gyötri a diákokat, közben még a lapostévéje PFC áramkörében menetzárlatos induktivitást is képtelen identifikálni és megjavítani - inkább "vesz másik TV-t a bótba" - a kishibásat meg berepesztett kijelzővel kiteszi a kuka mellé! (Megtörtént eset.)

2023. febr. 17. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
36%

P.S.

Nem jelentettem a vizsgabiztos hozzászólásait a moderátornak. Azok azért kerültek törlésre, mert megsértették a fórum anonimitásra vonatkozó szabályait, ráadásul vulgárisnak is számítottak. A komplett válaszomat is ezekkel együtt kitörölték, mert természetesen nem ezt írtam megoldásnak, csak kiegészítésnek:


„Gondolom a körfrekvencia és a frekvencia közti átváltás nem okoz majd problémát:

frekvencia = körfrekvencia/(2*pí)”

2023. febr. 17. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!