Jedlik Ányos és a villanymotor *feltalálása* kapcsán valóban igaz - v. legalább van igazságtartalma - ennek?
Valami olyasmi rémlik, hogy Jedlik Ányos-nak valójában nem is kellett "feltalálnia"/kitalálnia a villanymotort, mert az akkori fizikai és elektromosságtani ismeretekből már egyértelműen adódott, hogy elektromágneses indukcióval folyamatos forgó mozgást lehet elektromos árammal fenntartani;
Csak egyszerűen a társadalom még annyira fájdalmasan sötét volt, hogy hasraütéssel kitalálták a nagynevű emberek, hogy ez úgyse működhet a gyakorlatban, és ne kísérletezzen ezzel senki se, mert időpocsékolás.
Amikor a kis Jedlik megkérdezte a mamáját, hogy tudja-e mit csinál az űrhajós, ha elfogy a vize, akkor a mamája azt mondta, hogy "tudom Ányos űrkutat ás!"
Ebből is látszik, hogy akkoriban nem voltak teljesen sötétek az emberek!
Rendben, foglalkozzunk a kérdéssel:
"Csak egyszerűen a társadalom még annyira fájdalmasan sötét volt, hogy hasraütéssel kitalálták a nagynevű emberek, hogy ez úgyse működhet a gyakorlatban, és ne kísérletezzen ezzel senki se, mert időpocsékolás."
Erre valami forrást tudnál mondani, vagy csak gyermeteg elméd szüleménye?
Ja és a kis Jedlik mamája nem hívhatta Ányosnak a fiát, mert István volt, az Ányos, csak az OSB rendben felvett név.
Egy könyvből rémlik az egész. Jedlik Ányos életéről szólt amolyan regényes formában.
Általános iskolásként olvastam, könyvtárból kivett könyv lehetett, projectmunka része volt.
Több, mint 15 éve az egésznek. A könyv címére sem emlékszem, csak most felrémlett a dolog, és gondoltam, rákérdezek ezen a fórumon.
És igen, fenntartom a véleményemet, hogy az akkori társadalom körülményes volt és finoman szólva nem volt mindig praktikus szemléletű.
Akár csak olvass bele Jedlik Ányos megfogalmazásaiba : értelmetlenül körülményes, nyakatekert körmondatok. Egy egyébként értelmes gondolatnak olyan megfogalmazása, mintha egy naív kisiskolás akarna nagyon erőltetetten okosnak tűnni.
" A feltalálás időpontjára és eredeti voltára nézve Jedlik a következőképpen nyilatkozott:
„Midőn az imént tárgyalt villamdelejes forgó mozgásokra való készüléket 1827 és 1828 évek alatt jó eredménnyel létrehoztam, akkor még nem lehetett hasonló szerkezetű villamdelejes készülékeknek, vagy azok segítségével mások által tett kísérleteknek leírását a kezemnél létezett folyóiratokban vagy egyes természettani munkákban találni és olvasni. Ezen körülménnyel fogva részemről azon véleményben voltam, hogy a leírt villamdelejes készüléknek és használati módjukban a feltalálója én vagyok, de csak a magam egyéniségére nézve; mert miután mint kezdő természettani tanárnak többször volt alkalmam azt tapasztalni, hogy némely természettani tünemények, melyekre csak saját belátásom és kutatásom útján jöttem, már másoknál jóval előbb ismeretesek s némely természettani könyvben már közzé is voltak téve, de nekem még nem volt időm és alkalmam azokról tudomást szerezni. Ezen vélemény mellett még továbbra is megmaradtam (…). Jelenleg már bajos volna a feltalálási prioritásról bárkivel vitatkozni (…)."
A Wikipédiából.
dellfil
"értelmetlenül körülményes, nyakatekert körmondatok. Egy egyébként értelmes gondolatnak olyan megfogalmazása, mintha egy naív kisiskolás akarna nagyon erőltetetten okosnak tűnni"
Az nem baj, ha valaki műveletlen, tudatlan, mindenki így indult. A baj az, mikor nagy mellénnyel erről a platformról tesz kinyilatkoztatászserű megállapításokat.
"valójában nem is kellett "feltalálnia"/kitalálnia a villanymotort, mert az akkori fizikai és elektromosságtani ismeretekből már egyértelműen adódott, hogy elektromágneses indukcióval folyamatos forgó mozgást lehet elektromos árammal fenntartani"
Erre azt válaszolnám, hogy pl. a különböző szélsebességek és a nyomáscsökkenések összefüggéseit már 250 éve leírták, oszt mégis fel kellett találni a repülőgépet. Hiba a mai tudásunk alapján megítélni a korabeli kutatásokat.
Az a feltalálás idézőjel nélküli feltalálás volt.
Az más téma, hogy a kor tudásszínvonala és technikaigénye pont azon a szinten volt, hogy mivel ennek a feltalálásához a szükséges alapfeltételek sok helyen megvoltak, sok helyen párhuzamosan született meg ez az alkalmazás.
Jedlik volt az egyik.
Hasonló módon a transzformátor is több helyen született meg egyszerre.
Anno a villanykörte, az izzó is, csak Edison volt a párhuzamos létrehozók közt a legjobb üzletember, így az ő neve maradt meg a történelem számára.
...A fejlődés láncolatába ezen a ponton kapcsolódnak be Jedlik villanydelejes forgonyai, amelyek két új elemet visznek be a szerkezetbe: az egyik az acélmágnes helyére lépő elektromágnes, a másik a higanyvályús kommutátor.
...
A fizika történetében nem találunk feljegyzést arról, hogy az említett két újítást – amelyeket a villamosságtan akkori, zsenge korszakában számottevőeknek kell minősítenünk – Jedlik előtt bárki is alkalmazta volna. Ezért igazoltnak tekinthetjük, hogy az első, tisztán villanydelejes kölcsönhatás alapján működő forgókészülékek alkotója valóban Jedlik Ányos volt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!