Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nincsenek 100-200...

U. Xorter kérdése:

Miért nincsenek 100-200 Hertznél nagyságrenddel "folytonosabb" TV képernyők és monitorok?

Figyelt kérdés
Technikai akadálya van, hogy nincs kHz-es monitor? Talán nem tudjuk ekkora sebességgel feldolgozni a képadatokat? Vagy csak drága? Mert biztos vagyok benne, hogy a szemnek élvezhetőbb lenne.

2023. febr. 15. 00:45
 1/7 anonim ***** válasza:
90%
Sokkal drágább lenne. az emberek többsége meg 50-100 közötse tud külömbséget tenni.
2023. febr. 15. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
94%
240 Hz-es monitor van, de kétséges, hogy tényleg van-e értelme haszna a 100 Hz -nél gyorsabb megjenítésnek. Valoszinű, hogy a gyártok probálják erőltetni, hogy ujabb termékeket tudjanak eladni. Eljutotunk oda, hogy nagyobb felbontásra már nincs szükség. Ezért kitalálták, hogy ne csak 60 Hz-en menjen a 4K, hanem 120 vagy akár 240-en, hogy ujabb kártyára monitorra legyen szükség a futáshoz.
2023. febr. 15. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 2*Sü ***** válasza:
94%

Az emberi szem kb. 25 Hz-nél már folyamatosnak látja a képet. De az emberi szem analóg, így érzékelhető különbséget lát még egy 60 és egy 100, esetleg egy 150 Hz-es kijelző képe között. De tovább nincs értelme növelni a másodpercenkénti képkockák számát, egy 150 és egy 200 Hz közötti különbség a legtöbb ember számára hosszútávon és másodlagosan sem észlelhető. (Pl. hosszútávon egy 60 Hz-es kijelzőt nézve megfájdul valakinek a feje, de 150 és 200 Hz között már ilyen téren sem észlelhető különbség.)


Nyilván ha nagyon akarnának, nagyon nagy szükség lenne rá, akkor lehetne építeni egy 1000 Hz-es kijelzőt is. De ennek kihasználásához ilyen képkockasebességű videó is kell. 4 K esetén ez másodpercenkénti 10 milliárd pixelt jelent. Szükség lenne ilyen átviteli sebességgű vezetékre példálul. 24 bites színmélység esetén ehhez egy 250 Mbit/s-os átviteli kapacitás kellene. Ha adattömörítés van, akkor meg a képfeldolgozáshoz szükséges órajelfrekvenciát és/vagy az ehhez szükséges processzormagok számát kellene növelni. Ennek azért lenne ára és fogyasztása…


Ha a képet mondjuk egy játék állítja elő, akkor meg ki kell számítani ehhez a megfelelő FPS-sel a képkockákat. Az is elléggé erőforrásigényes. Bár nem lehetetlen egy régebbi játékban akár egy 1000 FPS-t elérni, de felesleges kétszer akkora fogyasztás, ha a végeredményben nincs észlelhető különbség. Ha meg a képet egy kamera állítja elő, akkor már előállnak fizikai korlátok is, ha nő a másodpercenkénti képkockák száma, akkor csökken a képkockánkénti fotonok száma is. Ha pl. egy amerikai foci közvetítésről van szó, ahol utólag le kellene lassítani a tizedére a felvételt, és úgy kikockázni, hogy most akkor áthaladt-e a labda egy mikrosekundum ideéig egy milliméterrel a vonalon vagy sem, ott még valamennyire van értelme 200 Hz fölé is menni, de úgy általában nincs erre szükség.


Technikailag nem lehetetlen tehát egy 1000 Hz-es kijelzőt csinálni, csak értelmetlen. Ez kicsit olyan, minthogy lehet csinálni – és csináltak is már – több száz gigapixel felbontású képet, de egy mobiltelefonon aligha kihasználható egy pár tucat megapixelnél nagyon felvontású szelfi kamera, hacsak nem a pattanásodat akarod A0-ás méretben kinyomtatni.

2023. febr. 15. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
89%
az én monitorom 60 Hz-en még zavarja a szemem hosszabb távon, 100-nál egész nap tudm nézni. Nem kell több 100 Hz-nél.
2023. febr. 15. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
38%
Javítsatok ki, ha rosszul emlékszek, de 24 FPS-el veszik fel a filmeket, ehhez aztán rényleg szükség van sok száz FPS-es megjelenítésre. Még a 60 HZ is úgy jön ki, hogy egy képkockát többször vetítenek le.
2023. febr. 15. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
76%

Ennek biológiai alapja is van. az a 24 fps annyit jelent, hogy már folyamatos mozgóképnek látjuk de még érzékelhetö a vibrálás, de a zavartalan, teljesen folyamatos kép látványához a 60 fps van alsó határnak megadva, ezt még érzékeli az agyunk, a 100-at már nem, max. kivételes esetekben.

Emellett 1024 HD felbontás az, amit még szemmel érzékelni tudunk, efelett is fölösleges kijelzöt vagy tv-t venni.

[link]

[link]

Ezek is érdekesek:

[link]

[link]

2023. febr. 15. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1.

Fizikailag ki is kell hordani az állapotváltozást a megjelenítőfelületre. Egy TFT-LCD képernyőn ez nagyobb áramokat jelent, ami nagyobb feszültségeséseket okoz a mikroszkopikus vezetősávokon. Minden létező képernyőtípusnál nagyon érezhetőek a fizikai korlátok.


2.

Nincs értelme 30 kép/másodperc-nél nagyobb képújítási frekvenciának, ha a képkihagyás ideje jelentéktelen (max. 10-20%). A mozigépek szabványa ebből indult ki.


A CRT megjelenítőknél viszont jelentkezett a villogás problémája, ezért azt sorváltós letapogatással, később 100 Hz-es újítási frekvenciával oldották meg a TV készülékeknél. Később azonban a számítógépes alkalmazásoknál sokkal szabadabban választhatták meg a CRT-k műszaki paramétereit.

2023. febr. 15. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!