Nagyságrendileg milyen drága lehet a tórium alapú reaktorok fejlesztése?
Ha jól értem, a tórium alapú reaktorok építésének fő akadálya, hogy a fél évszázaddal ezelőtti, kisebb kapacitású prototípusokon kívül senki nem foglalkozott vele, nem ölt pénzt a fejlesztésébe. Mivel a fejlesztés (az U-235 alapú reaktorokat alapul véve) évtizedes időtávú, senki nem is vág bele.
De nagyságrendileg mekkora összegről van szó? Körülbelül mekkora ráfordítást igényelne fejlesztési oldalon, hogy egy cég eljusson addig a pontig, hogy mondjuk Paks kapacitású tórium atomerőműveket tudjon építeni szerte a világban?
Tényleg csak a nagyságrend érdekel. 10 milliárd dollár, 100 milliárd dollár, 1 billió dollár, vagy annál is több? Ha Elon Musk holnap arra ébredne, hogy ez lesz a következő projektje, lenne rá esélye? Jeff Bezos vagyonából kijönne? USA hadi költségvetésének 10%-a 10 éven keresztül?
Ha valaki elkezdené komolyabban fejleszteni, pillanatokon belül ellopnák az eredményeket, és minden ország nekivágna a fejlesztéseknek. Hatalmas üzlet van benne.
"Sajnos" fegyvernek nem jó, ezért a katonákat nem érdekli.
Ki van fejlesztve. Voltak már megépített működő kísérleti reaktorok is vele. A technológiája nyilvános és ismert.
Az országokat nem érdekli, mert egy pl Pakshoz hasonló reaktor kis átalakítással plutónium termelővé tehető rövid idő alatt. Addig egy Tórium reaktor erre soha nem lesz képes.
Itt az angol nyelvű Wikin ami a sóolvadékos reaktorokról is szól, lehet megtalálni hol mikor és milyen szinten kísérleteztek már vele:
Az atombombás szemszöget most hagyjuk, a szélerőművek és napelemek se tudnak plutóniumot termelni, mégis óriási pénzek dőlnek bele az állami szektorból egy csomó országban. Az '50-es években lehet, hogy ez volt az atomerűművek fejlesztési irányvonalának fő szempontja, ma nem az.
A sikeres prototípusokról tudok, de a méretezés, beható tesztelés, sorozatgyártási know-how hiánya miatt ezek igen messze vannak attól, gyakorlatban is bevethető, tényleges termékek legyenek.
Az érdekelne, hogy mekkora ez az áthidalandó szakadék a prototípusok és a késztermék között, pénzben kifejezve.
Kínában üzembe helyezték az első energiatermelő Thorium reaktort:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!