Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan leszünk co2 semlegesek...

Hogyan leszünk co2 semlegesek ha a legnagyobb kibocsájtó a vasgyártás, cementgyártás és ezeknél nem megoldható más technológia?

Figyelt kérdés
2023. febr. 5. 18:10
1 2
 11/18 Meton ***** válasza:
16%

Megjegyzem, én az üvegház hatást sose értettem. Mert az üvegháznak van burkolta, ami szilárd és üveg. Lényegében egy zárt tér. A Föld légkörében viszont bármennyi CO2 van, abból nem lesz zárt tér, tehát ebben biztosan nem hasonlít. Megpróbálom elképzelni, hogy van két tartály, az egyikben levegő van, a másikban CO2, a tartály falán átsüt a nap. Szerintem a CO2 semmivel sem melegszik jobban. De ha tud valaki bármi értelmeset erre, azt meghallgatnám.

A felmelegedésért a gyártás során felhasznált anyagok a felelősek. Ezek az anyagok ugyanis napsugárzás hatására sok hőt bocsátanak ki magukból. Ez különösen a fémekre igaz, de amúgy mindenre, ami műanyagból, betonból vagy hasonlókból van. Minden ebből van és hatalmas városokat építünk, amik hősugárzókként működnek. A hősugárzók valóban melegítenek, képesek a Föld légkörét felmelegíteni. A sivatagok is hősugárzók. A megoldás az lenne, ha ezeket a kisugárzásokat lecsökkentenénk. A járművek burkolata lehetne karbon, az épületek burkolata mondjuk fa is lehetne, vagy állati szőr, mint régen a jurtáknál. A sivatagokat pedig csak termékennyé kellene tenni mondjuk öntözéssel.

2023. febr. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Meton, kinek a hozzászólására írtad a #10, egyébként nagyon átgondolatlan hozzászólásodat?
2023. febr. 15. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 Meton ***** válasza:
66%
Az előtte levőre. Azt hittem, egyértelmű.
2023. febr. 17. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 NTBS ***** válasza:
100%
Nem leszünk soha CO2 mentesek. Csökkenteni nem árt, de jól végig kellene gondolni.
2023. febr. 20. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

#2 18:40 Válaszadó! Pusztán hidrogéngázzal nem lehet csak részlegesen lehet redukálni a vasércet. Nem én találtam ki, a kémiai termodinamika már csak ilyen.

Viszont miért égetnénk el a kohóba befúvott hidrogént? Már nagyon régen föltalálták az elektromos kohót. Egy kevés faszenet azért kell az érc, és salakképző mellé bele tenni. A redukciós munkát, és a karbonizálást mindenképpen a szén végzi.

Lehet tovább fejleszteni. Ha némi hidrogént is fúvatunk be, a hidrogén átveheti a redukciós munka 20 -30 százalékát.

2023. febr. 21. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Javítom a hozzászólásomat: Pusztán hidrogéngázzal gazdaságosan nem lehet csak részlegesen lehet redukálni a vasércet.

Tulajdonképpen lehet vele vas-oxidot redukálni, csak a teljes redukcióhoz nagyon nagy feleslegben kellene alkalmazni. Az a fránya K érték.

2023. febr. 21. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Azt a fránya egyensúlyi állandót meg lehet dolgozni, ha akarod lásd Haber-Bosch szintézis.


A gazdaságosság azon is múlik, hogy milyenek a kibocsájtási adók.


Nézd van is működő kisüzem: [link]

2023. febr. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
77%

#17 Válaszadó emlékeztetnem kell téged, hogy a Haber-Bosch szintézis esetén jelentős térfogatcsökkenéssel jár a reakció. Ezért befolyásolható nyomás növeléssel az ammónia képződés irányába.

A H2 + FeO = Fe + H2O reakciónál nincs térfogatváltozás.

Viszont utána néztem, 800 °C fölött a hidrogén már egészen jól redukál. ( Máshogy emlékeztem erre a diagrammra.)

[link]

Ha a redukciót aknáskencében végezzük. A hidrogén, és az érc szembe mozognak, a részben elhasznált, alacsonyabb hidrogéntartalmú gáz találkozik a Fe2O3 - dal.

Valmit azzal is lehet javítani, hogy a torokgázt lehűtjük, a vízgőzt kicsapjuk beőle, és a maradék hidrogént visszajáratjuk.

Tisztán hidrogén redukcióval elvileg karbonmentes vas készülne. A medencehőmérsékletnek kb. 1600 °C körül kellene lenni, vagy még magasabban. ( Gyorsan elhaszálódna a berendezés.)

Ha ezt a vasat különleges argon átöblítéssel tisztítanák, és ferroszilíciummal ötvöznék igen jó minöségű transzformátoracél lenne belőle.

Más célra viszont korlátozottan lehetne csak használni.

A kohászok egyik titka, elektromos kemencében is kiégetnek 0,3 - 0,4 % karbont az acélból. (Más eljárásnál többet is.) Erre azért van szükség, hogy a felszabaduló CO buborékok tisztítsák az acélt. A buborékok szépen kisöprik a zárványokat, és az oldott gázokat [ H, N, O ]. ( A hidrogént különösen fontos.)

Ha nekem kellene "zöld" vasat gyártani először szénport készítenék mezőgazdasági hulladékból, városi nyesedékből pirolízissel. A szénport hidrogéngáz segítségével fúvatnám be a kohóba. Lehetőleg indukciós fűtést választanék.

2023. febr. 26. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!