A titánt miért nem ötvözik szénnel?
Igen, a vas - szén - acél analógiára gondolok,
troll választ, viccelődést nem kérek plz.
A Wikipédia az elemi titánról:
Standard hőmérsékleten és nyomáson fénylő, ezüstös, kis sűrűségű és nagy szilárdságú átmenetifém. A titán ellenáll a korróziónak a tengervízzel, klórral, lúgokkal és savakkal szemben, hiszen még a királyvíz sem oldja.
(idézet vége)
Nem olyan lágy, mint a vas, ezért nincs szükség arra, hogy szénnel tegyenek keményebbé egy titánból készült eszközt belülről. Ha pedig keményebb felszín kell, akkor jön a titán-karbid bevonat.
Az a jó hír, hogy leküzdöttem a másnaposságom!
A rossz hír, hogy szén, oxigén, nitrogén a titánt rideggé teszik, szennyezőnek számítanak. Karbont ritkán, speciális esetekben ötvöznek.
A titán-karbid 3140 °C hőmérsékleten olvad (ha el nem ég) igen stabil vegyület.
Nem volna baj, ha a titán-karbid apró, gömbölyded szemcsék formájában egyenletesen eloszolva lennének jelen a titán alapfémben. Ám ez általában nincs így, és változtatni se nagyon lehet rajta.
Jobban kedvelik az alacsonyabb hőmérsékleten, könnyebben beoldódó fémvegyületeket: Ti3Al, Cr2Ti, TiV például. A TiV már 882 °C -on beoldódik a béta-titánban.
A forgalomba hozott titán majd 50 százaléka vanádiumot tartalmazó ötvözet.
Szóval ha egy ilyen felhevített (830 - 970 °C ) titán alkatrészt gyorsan lehűtünk, és lassú alacsonyabb hőmérsékleten tartjuk, létrejön a kiválásos keményedés.
Igen jó mechanikai tulajdonságokat tudunk elérni, például TiAl6V4 ötvözettel.
A TiAl6V4 ( 3.7164 ) ötvözetből jó röpöllőt, akár még zűrhajót is lehet csinálnyi.
XD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!