Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért élnek sokan abban a...

Miért élnek sokan abban a téveszmében, hogy régen hidegebbek voltak a telek, amikor ez nem igaz?

Figyelt kérdés
Utánanéztem többek között a weatherspark nevű oldalon, ahol arhiválva van az elmúlt 50 év teljes időjárása városokra lebpntva. Az ott feltüntetett adatok szerintem a telek nem voltak hidegebbek. Ciklikusságpk voltak (pl a 2016 os és 2017 es telek nagypn hidegek, míg a 2018 as tél nagyon enyhe volt). De ilyenek még pl: 2004, 2005, 2006 os telek hidegek, 2008 as tél enyhe. Vagy még régebben: 1977 es tél hideg, 1975, 1974 ed enyhe. De az adatok szerint NEM voltak hidegebbek a telek akkor általában mint most. Mégis sokan azt mondják, hogy akkor végig 3 hónapon keresztül fagy volt és hó. A mi éghajlatunk kérem szépen sosem volt ilyen! Nem Szibériában élünk! Előfordulnak nagyon hideg telek (legutóbb 2017 ben) ahogy előfordulnak nagyon enyhék is (pl 1984 ben) mindig is voltak hidegebb és enyhébb telek. Miért él mégis sok ember fejében úgy, hogy régebben MINDIG hidegebb volt? Mandela effektus? Ismétlem, ezek tudományosan alátámasztott adatok. (Nem tagadom a globális felmelegedést. De a bolygó az ipari forradalom óta 1,5 Celsiussal melegedett. Nem 10 el.)

2022. nov. 30. 00:16
1 2 3
 21/24 anonim válasza:

Régen stabilan fagypont alatti hőmérséklet volt majdnem egész télen.

Még a 2000-res évek elején is rendszeresen szánkóztunk, hógolyó csatákat vívtunk az óvodában, és jégvirágos autóval jött a télapó.

Ehhez képest ma ritkaságszámba megy a hó, nemhogy mikuláskor, karácsonykor sincs hó.

Nyáron meg kb. Közel-Keleti állapotok vannak.

Régen is volt pár meleg nap, de nem hosszú forró hetek, éjszaka is 25-30 fok körül.

2022. dec. 1. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
72%

Dehogy volt régen stabilan fagypont alatt a hőmérséklet télen.

Akkor is voltak hűvösebb-enyhébb időszakok, akár heteken keresztül is kitartó pluszok, akár még éjszaka is, de a szélsőség sokkal kevesebb volt az időjárásban.

Télen azért látványos a különbség, a plusz egy, és a mínusz egy fok között is.

Hidegebbek voltak, az nem vitás, de pl ez a "régen mennyi hó volt" sokszor megcsalós, mert arra többnyire vissza emlékezünk, hogy volt nagy hó, de arra már nem igazán, hogy meddig.

Néhány nap? Néhány hét? Decembertől Februárig?

Nálunk régen is az volt a jellemző, hogy a tél folyamán többször is elolvadt a hó, majd később ismét havazott, de voltak kifejezetten enyhe időszakok is.

Fent Székelyföldön, vagy Felvidéken biztosan keményebbek voltak a telek, ott most is hidegebb van, mi9nt az Alföldön.

Nálunk régen is az arasznyi hó volt a jellemző, ami kb 10-15 mm esőt jelenthetett, de az többször is egy télen.

Voltak kivételek, olyankor fölöttünk ütközött egy sok nedvességet hozó mediterrán ciklon a Szibéria felől bezúduló hideg légtömeggel - olyankor valóban cudar idők kerekedtek, de olyan nem volt minden évben

2022. dec. 1. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
#22 ez így van. pár éve egy hasonló kérdésnél direkt megnéztem, a legzordabb teleken mennyi ideig tartott a leghosszabb havas/fagyos időszak. ha jól emlékszem, ilyen 2-2,5 hónap jött ki. vagy december, vagy a február egy része enyhe idővel telt.
2022. dec. 1. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
Fasom gyerek nézz már ki az ablakon. Január van, ami magyarország "leghigedebb" hónapjának kellene lennie és konkrétan most virágzott el az utolsó hóvirágunk a kertben. Amikor annak nem most kellene lennie. Fiatal vagyok, de tudom, hogy mikor ovis voltam, akkor volt utoljára hó nálunk, ami megmaradt több hétig. Azóta meg már csak tégla hóember volt rá dísznek meg egy kis porhó. Újévkor meg nem rövidujjúban néztük az a 3db tüzijátékot, hanem kabátban és papucsban a megvilágított eget. De hát változnak az idők.
2023. jan. 3. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!