Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért élnek sokan abban a...

Miért élnek sokan abban a téveszmében, hogy régen hidegebbek voltak a telek, amikor ez nem igaz?

Figyelt kérdés
Utánanéztem többek között a weatherspark nevű oldalon, ahol arhiválva van az elmúlt 50 év teljes időjárása városokra lebpntva. Az ott feltüntetett adatok szerintem a telek nem voltak hidegebbek. Ciklikusságpk voltak (pl a 2016 os és 2017 es telek nagypn hidegek, míg a 2018 as tél nagyon enyhe volt). De ilyenek még pl: 2004, 2005, 2006 os telek hidegek, 2008 as tél enyhe. Vagy még régebben: 1977 es tél hideg, 1975, 1974 ed enyhe. De az adatok szerint NEM voltak hidegebbek a telek akkor általában mint most. Mégis sokan azt mondják, hogy akkor végig 3 hónapon keresztül fagy volt és hó. A mi éghajlatunk kérem szépen sosem volt ilyen! Nem Szibériában élünk! Előfordulnak nagyon hideg telek (legutóbb 2017 ben) ahogy előfordulnak nagyon enyhék is (pl 1984 ben) mindig is voltak hidegebb és enyhébb telek. Miért él mégis sok ember fejében úgy, hogy régebben MINDIG hidegebb volt? Mandela effektus? Ismétlem, ezek tudományosan alátámasztott adatok. (Nem tagadom a globális felmelegedést. De a bolygó az ipari forradalom óta 1,5 Celsiussal melegedett. Nem 10 el.)

2022. nov. 30. 00:16
1 2 3
 1/24 Mojjo ***** válasza:
100%

Anélkül, hogy most utánanéznék, mi igaz és mi nem, egy tipp hasból/érzésből: a csapadék mennyisége. Régebben, gyerekkoromban - 80-as évek közepe/vége, 9p

0-es évek eleje - folyamatosan lehetett hógolyózni, szánkózni. Ez egyaltalán nem biztos, hogy a hőmérséklet miatt volt igy, lehetett a csapadék mennyisége miatt is. Viszont a hó megléte az emberek fejeben - az enyémben is - a hideggel párosul. Több hó = hidegebb. Már érzésre, fejben.

2022. nov. 30. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%
Mert régen hidegebbek voltak. Mostanában már kevés helyen van -20 fok, mikor én voltam gyerek mínusz fokban játszottunk kint.
2022. nov. 30. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
93%
Te simán hülye vagy.
2022. nov. 30. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
94%
Attól hogy max. 16 éves takonyként ide jössz okoskodni a 3 db agysejteddel, még engedtessék már meg, hogy 39 évesen emlékezzek, milyen hideg és mennyi hó volt gyerekkoromban.
2022. nov. 30. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
20%

Azért van ez az anomália, mert régen butábbak voltunk, és csak meleget és hideget mértünk. Ma már hömérsékletet mérünk, és ezt nem lehet egzakt módon összevetni a hideg-meleggel, mivel a hideg-meleg szubjektív dimenziójú dolog, a hömérséklet pedig abszolút dimenziójú.

Egyenlettel szemléltetve bebizonyosodik, hogy az asztalt nem lehet almában meghatározni:

-10C° nem lehet egyenlö hideg+enyhe-vel, de meleg+hideg sem egyenlö 23C°-kal. meleg+hideg=enyhe, 10C°+(-3C°)=7C°

2022. nov. 30. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
95%

Az a kérdés, hogy azon az oldalon honnan vannak az adatok?


Én is elég öreg vagyok már és régen sajnos nagyon hidegek voltak. Manapság meg sem közelítjük.

2022. nov. 30. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%
Kiugró adatok mindig is voltak, és mindig is lesznek, nyilván. A lényeg a tendencia, ha éghajlatváltozásról beszélünk. Ez nem azt jelenti hogy manapság nem lehet igazán hideg tél, csak épp jóval ritkábban és röbidebb ideig tartanak ezek a fagyos időszakok, mint átlagosan korábban. Vagy fordítva, ebből nem következik hogy ne lehetne hűvösebb nyár, csak épp sokkal gyakoribbak és tovább tartanak a kánikulák.
2022. nov. 30. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
100%
Régen mindig nagy hó volt karácsonykor, mondta az anyósom. Fura, válaszoltam, mert most olvastam egy cikket, hogy ebben a században (1990 körül vagyunk) 29 fehér karácsony volt.
2022. nov. 30. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

8as, ez nem feltétlen mond ellent egmyásnak.

A fehér karácosny csak azt jelenti, hogy december végén van hó.

A "régebben több hó volt télen" meg azt jelenti, hogy télen, úgy általánosságbna a 3 hónap alatt.

Azért a kettő nem ugyanaz.

Oké, én városban élek, itt esélytelen maga a hó is kb, de a vidéken élő szüleimnek sem ovlt hólapátolásra gondja már egy ideje.

Idén márciusban konkrétan elsőfokú szárazságriadót vezettek be, mert 6 hónapja nem volt csapadék az országban:D Nyilván a hegyekben volt valamennyi, de az ország területén jelentős csapadék nem volt. Így meg nehéz hónak lennie, akármilyne is a hméréséklet:D


Szóval kérdező, szerintem nem azt szokták mondani, hogy régen hidegebbek voltak a telek, mert ez elég ciklikus, mint írod is, hanem azt, hgoy régen volt hó, most meg nincs. És ha belegondolunk.... a hóhoz nem is jó a nag yhideg, hsiz az 0 fok környékén esik, nem -20 fokban:D

2022. nov. 30. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
45%

"8as, ez nem feltétlen mond ellent egmyásnak."

Mi ? Mi? :D :D :D Tudod, a tél meg a karácsony azok nem ugyanazok a fogalmak. :D :D :D

2022. nov. 30. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!