Levegő rétegződése a helyiségekben hány méterenként (vagy centinként?) történik? Sok helyen olvasni, hogy pl. 3.7 vagy 5 m belmagasságú szobákban 3 méteren már meleg van, közben 1 méteren fagyoskodnak. Jól szigetelt termekben is így van ez? Vagy...
Vagy fal- és födémszigeteléssel, illetve különleges (persze feltételezem ezért átlag családok számára megfizethetetlen) nyílászárókkal sem javítható ez a helyzet? (Nem galériázott, sem ventilátoros - hanem eredeti állapotú/méretű helyiségekben.)
Kérdezhetném úgy is, hogy képesek vagyunk-e (például jelen fejlett technikai megoldásainkkal, az újítások igénybevételével) "beszorítani" a felmelegített levegőt egy-egy adott helyiségbe, amely így lent IS meleg(ebb, legalább valamennyivel) lesz, nem csupán a mennyezet magasságában? Ha nem pontosan fogalmaztam mindenhol, nézzétek el nekem - csupán érdekel a rétegződés végbemenetele/alakíthatósága.
Ha ideális (végtelen nagy) lenne a falak és nyílászárók hőszigetelő képessége, és senki nem tartózkodna a helyiségben, akkor kiegyenlítődne a hőmérséklet, tehát nem rétegződne a levegő hőmérséklete, tulajdonképpen fűtésre sem lenne szükség.
Csakhogy nincsen tökéletes hőszigetelő anyag, ezért télen lesz az épületnek hővesztesége, amit ugye fűtéssel pótolunk.
A radiátorban éppen az biztosítja a hőleadást, hogy a meleg levegő felszáll, ez a konvekció.
Radiátoros fűtés mellett mindíg rétegződik a levegő, ez elkerülhetetlen.
A rétegződés mértéke az ami nagy belmagasságú lakásoknál jelentősebb.
További probléma a nyílászárók nyitogatásakor ill. azok tömítetlenségein keresztül beáramló hideg levegő, ami a helyiségben mindíg az alsó, padló közeli helyeket igyekszik elfoglalni.
Csarnokoknál a fenti problémákat úgy ellensúlyozzák, hogy:
- légcsatornákon keresztül szellőztetnek
- az ablakokat télen nem nyitják ki
- az ajtókat zsilipeleik, és/vagy forgó ajtóra cserélik és/vagy légfüggönyt üzemeltetnek. Lakásnál az előszoba jelenti a zsilipet, ha van.
A hideg falak mellett lehül a levegő, a hideg levegőnek nagyobb a fajsúlya mint a melegnek, ezért lefelé igyekszik.
Értelemszerűen minnél roszabb a hőszigetelés, és minnél magasabb a fal annál nagyobb lesz a hideg levegő leáramlás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!