Mi az a spin? Van olyan spin, ami megegyezik-e egy natúr körbeforgással?
A spin az adott részecskék forgása.
De van pár kérdésem:
Van olyan spin, ami megegyezik-e egy natúr körbeforgással?
A spin az adott részecskéknél változik-e?
Gondolom más egy protonnál, mint egy elektronnál.
Valami okozza, hogy a részecskéknek spinje van.
Mi a különbség az egyes spinek esetében?
Ez részecskétől függ, mérettől, vagy mi dönti el, hogy milyen legyen a spin.
Az atomfizikában a dolgok kvantumosak, azaz nem folytonosak. A spín jelentése perdület, valami olyasmi, mint a forgó golyónak, csak mégse az.
A spínek vagy felesek (1/2 3/2, 5/2 stb.) vagy egészek (0, 1, 2 stb.)
Atomfizikai alapismeretek nélkül ez könnyen félreérthető, mert számos megfelelőjük van a klasszikus fizikában, csak teljesen más. Például azok a részecskék, amelyeknek vans spínjük, mágneses jelenséget mutathatnak, egy golyó ilyent sose mutat.
"A spin az adott részecskék forgása."
Ez a mondat a totális félreértése a spin-nek. Mondjuk a régi szóhasználat, ami perdületnek, vagy sajátperdületnek nevezte a spint, csak erősítette ezt a félreértést. Ma már saját-impulzusmomentum néven nevezzük magyarul a spin-t. A spin nem forgás! Ha forgó mozgás lenne, akkor a Stern–Gerlach-kísérlet ernyőjén egy folytonos eloszlású képet (jelsorozatot) kellene látnunk. De erről szó sincsen! Szóval a spin impulzusnyomatéka egy kvantummechanikai jelenség.
Hogy házi feladatot is adjak, és utána is kelljen nézni a dolgoknak, inkább úgy folytatom, hogy más a spinje a fermionoknak, és más a bozonoknak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!