A radontartalmú vizek miért használhatóak gyógyászati célra radioaktív elem jelenlétében? Ez esetben miért nem ártalmas a radioaktív besugárzás?
Ennek historikus okai vannak. Valamikor ugyanis a radioaktív anyagokat csodaszernek tartották. Volt például rádiumos térdszalag, mely a gyulladt ízületben kellemes zsibbadást okozott - 10 évvel később meg az egész testrész visszafordíthatatlan nekrózisát. Az amerikában átmenetileg sikeres röntgencsöves-epiláció biznisz következményeit meg inkább ne említsük a gyengébb idegzetűek kedvéért...
Ma szakmailag általánosan elfogadott az a hozzáállás, hogy minden típusú radioaktív behatás kerülendő - ami nem különösebben indokolt (mint pl. a képalkotó diagnosztikák és a daganatkezelés). A radontartalmú vizeket is jobb teljesen kihagyni. Vannak sokkal biztonságosabb és igazoltan jobb hatású terápiás eljárások.
(Néhány évig professzionálisan tevékenykedtem a tisztiorvosi főhivatalban ezen a területen.)
A balneoterápia nem gyógyszerkutatás, az empírikus megfigyeléseket mindig a kémiailag keverék gyógyvízzel végzik, így nem derül ki hogy annak melyik összetevője milyen hatású önmagában. Ráadásul a gyógyturizmus remek biznisz is, így a reklám némileg torzíthatja is a megfigyelt csodás hatásokat.
Régebben a radiokativitás olyan volt, mint ma a nanotechológiás NASA által kifejlesztett kvantumrezonanciás csodaszer, szóval el lehetett vele adni dolgokat. Mivel a radioaktivitásnak a károsnál jóval kisebb intenzitása mérhető már - minden radioaktív, a testünk is -, így a radioaktívként reklámozott dolog sokszor nem volt veszélyes. Például Arthur Koestler apja egy időben radiaktív szappant gyártott. Ebben a radioaktivitást biztosító komponens (olcsósága miatt) közönséges agyag volt. Hévízre is ráfogták, hogy radioaktív, ami egyrészt igaz, de az is igaz, hogy semmivel sem radioaktívabb, mint bármely vulkanikus kőzetből feltört/felhozott ásványvíz/gyógyvíz.
Az akkori reklám szerint némileg túlzott, amikor "Rádiumemanáció: 0,22-28 millicurie/l"-ként promotálták a gyógyvizet. Átszámolva mai mértékehységre ez 8,18millió Bq/köbméter. Valójában, mai mérések szerint meg 2ezer Bq/köbméter közötti, avagy mit tesz a divat, az ezrelékének a negyede marad meg a radonnak, ha már nem menő :)
Azért indokolt a "gyógyító jelző", mert az ilyen terápiák mellett egy rakás költséges szolgáltatást is igénybe vesznek az emberek. Szállást foglalnak, éttermi szolgáltatásokat vesznek igénybe, stb..
Akik ebből az üzletből élnek, azok mindent megtesznek azért, hogy az embereket meggyőzzék arról, hogy valami nagyon kívánatos dologhoz jutnak hozzá a kiadásaikért cserébe!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!