Ez valóban működő technológia?
Egyszer hallottam olyanról, hogy a műanyag hulladékot magas hőmérsékleten megolvasztják és felforrósítják, a keletkező gázokat meg lepárolják és abból mesterséges kőolaj-féleség lesz.
Ez valóban működő technológia?
Zcom09 - ha nem látod át a téma sokoldalúságát, akkor ne okoskodj annyit!
Ha hulladékot pirolizálunk, már akkor is történik belső oxidáció az atomok átrendeződésével (keletkezik CO2), de ez többnyire kevés. Viszont a keletkező anyagok közül nem mindegyik hasznos, ezért ezeket utólag el lehet/kell égetni, és így már bőven van energiánk a folyamat működtetésére.
A lényeg viszont az, hogy az amúgy teljesen hasznavehetetlen (max. égethető) hulladék káros emissziók nélkül hasznosul. Egy ilyen vegyipari üzemet lehet a megújuló elektromos energiaforrások felhasználása céljából is üzemeltetni, így fixálva az egyenetlenül kinyerhető energiát. Végeredményként metánt, metanolt és egyéb hasznos vegyipari alapanyagokat kaphatunk. A folyamatok közben keletkező hulladékhővel pedig lehet fűteni a környékbeli lakásokat.
Nekem van vegyi és ipari hátterem is, ez a dolog nem annyira idealizált mint gondolod.
Először is a pirolízis és krakkolás, álltalában teljesen oxigénmentes környezetben játszódik le. Vannak technológiák amik használnak oxigént, de ezek direkt részlegesen oxidált termékek létrehozására szolgálnak, mint pl epoxidok, alkoholok, aldehidek. Önmagában a folyamat nem redoxi folyamat nem jár oxidációs szám változással csak átrendeződéssel. Emellett ha van a rendszerben oxigén az a hasznos frakciókat is roncsolja így mindenképpen oxigénmentes közeget használnak. De ez igazából ebből a szempontból lényegtelen, mert abban igazad van hogy ez tényleg egy jó módja lehet a hulladék semlegesítésére/ újrahasználására.
Az egyetlen dolog ami vel nem értek egyetlen az ez:
"Azzal nem értek egyet, hogy a műanyagok termikus lebontása energetikai szempontból gazdaságtalan"
Ugyanis a "használhatatlan" frakciók része nagyon alacsony. A krakkolás/pirolízis nagyon pontosan szabályozható, így elég kevés a ténylegesen használhatatlan melléktermék. közel sem fedezi a folyamat energiaigényét. A folymat rengeteg energiát igényel. Ezért a jelenlegi gazdaságban ahol nincs jelen elég olcsó energia, valamint vannak még pillanatnyilag, könnyebben nyerhető petrolkémiai termékek. Jelenleg ez a fajta felhasznosítás nem hogy energetikailag sehogy sem gazdaságos. Természetesen a jövőben amikor lesz olcsó alternatív energia és a pertoltermékek hiánycikkéválnak a mai szeméttelepek elég gyorsan kincsesbányává fognak válni. Azonban jelenleg közelsem gazdaságos.
Az nem, vagy csak részben alapult pirolízisen. A pontos gyártásmenetet nem ismererem, de ha jól tudom az volt az ígérete hogy külső energiaforrás (vagy csak minimális) nélkül állítson elő metanolt szemétből. Lényegében egy szintézis gáz üzem, ami semmi különleges. Elégedte a szemetet majd a széndioxidot szintézis gázzá alakította amit később katalitikus oxidációval metanollá alakított. (Viszont ez nem pirolízis hanem égetés.)
Az elgondolás jó viszont nem önfenttartó, hacsak nem termel többlet CO2-t.
Mivel az üzem lényegében egy túlbonyolított szin. gáz üzem gazdaságilag hasznos és lenne helye ha nem lehetne máshonnan előállítani. A gond hogy amíg van metán addig az lesz a legolcsóbb forrása a szin. gáznak ha az elfogy vagy hiánycikk lesz akkor tuti újra átgondolják ezt a gyárat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!