A youtube videók, ahol meditációs zene szól, tényleg befolyásolják az agyat?
Azt írják, hogy befolyásolják az agyhullámokat. De tudtommal a hanghullám nem egyenlő az agyhullámmal.
Az alacsony hanghullám mért okozna alacsony agyhullámot?
Olyan módon, hogy vannak frekvenciák, melódiák, melyek nyugtatólag hatnak az idegekre.
Pl. Mozart zenéjéről is igazolt, hogy felszabadító, nyugtató hatású.
És vannak olyan zenék, melyek nyomasztóak, felzaklatóak.
Ez nagyon összetett, dallamvilág, hangszín, hangerő, tónus, tempó, klf hangszerek együtthatása, stb.
Szimpla fizika és biológia. Semmi misztikum.
Szerintem ez kamu.
A kiindulási feltételezés vszeg a 432 Hz-es C-hangolásból (Verdi hangolásból) ered. Ennek van kísérleti eredménye is, amit most lusta vagyok kitúrni, de a lényege, hogy a tesztcsoportoknak 440 Hz és 432 Hz-es hangolású hangszereken játszottak, és a hallgatók szubjektív jelzőkkel írták le a hallottakat. Tehát nem végeztek fiziológiai vagy más méréseket.
Ebben a kutatásban azt találták, hogy a Verdi-hangolást sokkal pozitívabb, puhább, barátságosabb, finomabb stb. jelzőkkel írták le a hallgatók. Itt valóban egy komoly, statisztikailag igazolt, érzelmi hatást mutattak ki.
DE: ez a hatás csak akkor jelentkezett kimutathatóan, ha a tesztcsoport valódi hangszereket hallgatott élőben. Kipróbálták hangfelvételekkel is, de ott már nem volt egyértelmű a dolog. És ezek szuper hangfelvételek voltak, stúdiókörülmények között végzett tesztekkel.
Ezért a YT-hangminőségben (mp3), jellemzően plugin-szintetizátorokkal összemókolt, valamint telefonon, bt-hangszórón, kisfülesen hallgatott zenék vszeg hiába vannak 432 Hz-re hangolva.
A zenének nyilván van fiziológiai és lélektani hatása is az emberre, de a YT ehhez nem jó platform.
És ha már így szétokoskodtam a témát: a popzenében már a 80-as évek óta használják azt a producer-trükköt, hogy a mastering magnó varispeed funkciójával 1-2%-kal felgyorsítják a végleges felvételt. Így a hangolás picit feljebb csúszik a 440 Hz-ről, és a végeredmény egy kicsit fényesebb, feszesebb hangzás lesz. Ugyanez visszafelé is működik, ha melankolikusabb, tompább hatást akarnak elérni. De ezek csak hangulati, hangzásbeli trükkök, nincs kísérletileg igazolt közük az agyhullámokhoz.
Azt írják, hogy alfa meditációs zene, az alfa hullámoknak.
Ugyan azon a rezgés számon megy a zene. És beállítja az agyhullámokat, hogy nyugodtabb legyen az ember.
Az a része hülyeség, hogy "alfa meditációs zene, az alfa hullámoknak. Ugyan azon a rezgés számon megy a zene. És beállítja az agyhullámokat"
Nyugtat, de nem azért, mert egyezik a hullámhossz...
A "nyugtató" zenei motívumokra épülő zenei produkció nyugtat - mert a művész ezt a hatást célozta meg és ismeri a szükséges kifejezésmódot.
A többi értelmezés pedig "ezo-bullshit" - szépen magyarán szólva!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!