Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem érzi a repülőgép...

Miért nem érzi a repülőgép pilótája a gravitációt ?

Figyelt kérdés
Szoktam nézni az ismeretterjesztő csatornákon a repülőgép szerencsétlenségekről szóló doku filmeket. Már többször észrevettem, hogy műhorizont nélkül nem érzékelik , hogy merre van a föld. Az utóbbinál is ez a műszer elromlott , de szerencsére kimentek a felhőből és meglátták a földet, így egyenesbe tudták hozni a gépet.
2022. aug. 29. 22:21
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem a gravitáció érzékeléséről van szó, hanem az irányának az érzékeléséről. Kérdező, nem tudom, mentél-e már autóban tök sötétben, mondjuk országúton. Hiába érzed a gravitációt, nem biztos, hogy meg tudod mondani, hogy épp enyhe lejtőn vagy emelkedőn mész-e. De még nappal sem biztos, ha az egész táj egy picit megdőlt sík. Nem túl nagy szögekről van szó, egy repülőn 5-10 foknyi ereszkedés már végzetes lehet, de annyit nem feltétlenül érezni egy mozgó járművön. Pláne ha közben esetleg még gyorsul is.
2022. aug. 30. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

#10 "Mindenekelőtt tisztázzuk. Mindenki nagyon kiválóan érzékeli a gravitációt, csak nem gondol rá. Ülsz a székedben békésen. Mert a gravitáció odanyom. Ha ereszkedsz kis sebességgel, ezt nem érzékeled, ha nagy sebességgel, akkor igen, mert könnyebbnek érzed magad a székben. És ha zuhansz, úgy érzed, a szék nem is számít."

Mégis mi a különbség a kis és a nagy sebességű EGYENLETES ereszkedés között? Gondoljuk már egy kicsit át mielőtt ekkor marhaságot írunk! A zuhanás, ha EGYENLETES a magasságvesztés, akkor ugyanakkora erő hat a pilótára, mintha a földön állna a repülő! A GYORSULÓ mozgás (szabadesés), na az már más tészta, de álltalában valamilyen egyenletesen emelkedő vagy süllyedő pályát repülnek a géppel, az meg egyenletes mozgás, abból SEMMILYEN gyorsulás sem keletkezik, azaz ugyanúgy érzed magad, mintha otthon a karosszékedben ülnél! Ennyire nem megy az általános iskolai fizika? Nem emlékszünk Newton bácsi törvényeire? Értem én, hogy mindenki azt mondja zsigerből, hogy ha nagy sebességgel közeledünk a földhöz akkor csökkeni érezzük a gravitációt, és ez így is van, amíg el nem érjük azt a nagy sebességet, tehát amíg gyorsulunk. Amikor valahonnan leugrunk, annak a mozgásnak csak gyorsuló szakasza van (meg a végén lassuló), akkor persze, hogy azt érezzük, de ha beállna egy egyenletes süllyedés (utaztál már nagy sebességű lifttel mondjuk 50 emeletet, mert az indulás és a megállás közötti gyorsító és lassító szakaszok kivételével) pont a normál gravitációt érzed utazás közben.

Szóval a kérdésre visszatérve, a pilóta nem tudja megkülönböztetni az egyenletes mozgást a nyugalomtól! Ha egyenletesen ereszkedik -bármilyen gyorsan is- nem kenődik a plafonra, ha egyenletesen emelkedik nem préselődik az ülésbe, ha egyenletes sebességgel előre megy nem lapul szét a fülke hátsó falán, ha egyenletesen hátrafelé megy -na olyat nem tud a repülő a levegőben- de akkor sem kellene a szélvédőről levakarni. Éppen ez a baj, hogy az egyenletes mozgásból semmit sem érzékel, pont ugyanarra van a föld minden esetben!

2022. szept. 1. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Köszönöm a kioktatást, de nem szoktam figyelembe venni kákán is csomót keresők akadékoskodását, főleg, ha két dolog válik világossá az írásból. 1. Félreértette, 2. a szándék nem a kiigazítás, hanem a villogás. Csak tessék.
2022. szept. 1. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!