Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy csövön 70 fokos víz...

Ha egy csövön 70 fokos víz jön, ami két ugyanolyan vastagságú ágra oszlik és mindkettő megy egy-egy radiátorba, ám az egyik cső keresztmetszetét egy áramlásszabályzó szeleppel felére szűkítjük, akkor mi történik?

Figyelt kérdés
Mi történik a radiátorok által felvehető hőmérséklettel? Mindkettő elérheti a 70 fokot, csak a szűkítettnél később történik meg?
2022. aug. 28. 06:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem semmi sem fog tortenni.
2022. aug. 28. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

A lefojtott ágon természetesen kevesebb hőközlő közeg fog áramlani, így értelemszerűen kevésbé fog fűteni az erre kötött radiátor, míg a másik a lehetséges maximumon fog fűteni.


Mellesleg radiátoroknál olyan fogalmat nem használunk, hogy "felvehető hőmérséklet", inkább az átadott hőmennyiséggel kalkulálunk.

2022. aug. 28. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
72%

A két radiátor azonos helyiségeket fűt?

Akkor amelyik fele annyi vizet kap, nagyjából fele annyi hőmennyiséget tud leadni. Nyilván emiatt kevésbé fűti fel a helyiséget, ezért a hőmérséklet különbség nagyobb marad, az meg kedvez a hő könnyebb leadásának, tehát a felénél egy kicsivel több hőmennyiséget ad le.

2022. aug. 28. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
38%
Nem ugy van, hogy ha csokken a keresztmetszet ott allandon nyomasnal folgyorsul a folyadekaramlasi sebessege?
2022. aug. 28. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Tehat egyforma sebesseggel fog aramlani a folyadek mintket radiatorban?
2022. aug. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
egy, ugyanaz a pompa forgatja a vizet.
2022. aug. 28. 14:40
 7/12 anonim ***** válasza:
70%
A jelenség ugyanaz, mint az elektromosságnál az ellenállás. Fele akkora keresztmetszet esetén az elágazás előtti nyomás hatásából 1/3 2/3 jut egy egy ágra, tehát a lefojtott ágban kisebb a víz által közvetített hőmennyiség, tehát a #3 válasz a helyes. Végül a szobák hőmérsékletét még számos tényező befolyásolja, ezek ismerete nélkül pontos érték nem adható, de összességében a #3 végén lévő állítás igaz.
2022. aug. 28. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Végül még az a kérdésem, hogy a lefolytott ágon lévő radiátor körülbelül hány fokkal melegedik kevesebbre mint a másik?
2022. aug. 29. 06:33
 9/12 anonim ***** válasza:

Kérdező - jópofa vagy ezzel a kérdéssel, hisz számszerű adatokat vársz el látatlanban egy olyan rendszerről, melyről melyről szinte semmilyen releváns adat nem áll rendelkezésre. Így a "gyakori" népének nevében én is jópofa leszek Veled:


Vegyük tehát a nem lefojtott radiátort. Nyilván ha infinitezimális lassúsággal áramoltatjuk a hőközlő közeget, akkor a belépési hőmérsékletről teljesen szobahőmérsékletre hűl le a közeg - viszont így nincs semmilyen fűtőteljesítményünk.


Ha a másik végletet vesszük, akkor egy véges maximális értéket kapunk a fűtőteljesítményre, mely csak a munkaközeg belépő hőmérsékletétől függ, mely ez esetben teljesen azonos a kilépési hőmérséklettel. A nagy büdös helyzet viszont az, hogy a gyakorlatban ezek az esetek nem fordulhatnak elő, csak e két véglet között valami! Tehát milyen függvénnyel írhatjuk le a folyamatot e két nevezetes véglet között?


Nyilvánvaló, hogy a kérdéses diagramunk egy görbe lesz. Aki szeret matekozni, annak egyből leesik, hogy a folyamatot leíró differenciál-egyenlet megoldása egy


y=a*e^(-x*b)


típusú egyenlet lesz, ahol "e" az Euler-féle állandó, az "a" és "b" konstansok, melyek a rendszer tulajdonságait számszerűsítik, és összefüggésben vannak a be- és kilépési hőmérsékletekkel, és a fűtőtest hőátadási együtthatójával. Az "x" mint bemenőadat az átfolyás, az "y" pedig a fűtőtest kérdéses átlaghőmérséklete lesz.


Ha most vesszük a nem lefojtott radiátorod üzemi adatait, mint be- és kilépési hőmérséklet, maximális átfolyási érték, szobahőmérséklet - akkor ezekből már beparaméterezhetjük a fentebb megadott egyenletünket úgy, hogy tetszőleges más átfolyási értékre már ki tudjuk belőle számolni a fűtőtest átlaghőmérsékletét és/vagy a leadott fűtőteljesítményt!

:-)

2022. aug. 29. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Mielőtt még durva szakmai kritikát kapnék a tanultabb emberektől - megjegyezném:


Tisztában vagyok vele, hogy a fentebbi megoldás csak első megközelítésben érvényes, hisz a teljesítmény függvényében egyéb nemlineáris hatások is érvényesülhetnek (változik a légáramlás turbulenciája, a Stefan-Boltzman sugárzási törvényszerűségben negyedik hatványon változik valami - ugyebár), de egy hétköznapi fűtéstervezéshez elég pontos lesz az általam fentebb felvázolt egyszerű matematikai modell - melyet egyszerűsége folytán nem fogunk durván félreszámolni - ez pedig a legnagyobb előnye!

:D

2022. aug. 29. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!