Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem fogyaszt ATP-t a...

Miért nem fogyaszt ATP-t a helikális izom?

Figyelt kérdés
2010. szept. 23. 16:07
 1/7 Ájhevnó ***** válasza:
Anatómiát már tanultam, de helikális izomról még nem hallottam. Egyébként meg mindenhez kell ATP, amihez energiabefektetés szükséges, így megkockáztatom, hogy kell hozzá, akármi legyen.
2010. szept. 23. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
az emberben nincs, de a kagylók záróizma az helikális izom.
2010. szept. 23. 16:40
 3/7 anonim ***** válasza:
És azt hol olvastad, hogy nem használ ATP-t?
2010. szept. 23. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A helikális izom közönséges simaizomszövet, egyetlen sajátossága, hogy körkörös és hosszanti lefutású sejtek is vannak. A működése azonban ugyanolyan, mint a többi simaizomnak. Fogyaszt ATP-t.
2010. szept. 23. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
hát akkor valami gáz van, mert a biológiatanárom, aki egyébként egyetemen tanít, azt mondta h nem fogyaszt :S
2010. szept. 23. 17:24
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy részről sokmindenki tanít egyetemen, például én is, de ez nem jelenti azt, hogy az egész biológiát átlátom és fejből tudom. (Biológus vagyok.) Simán tévedhetek mondjuk rendszertan ügyben, mert már 5 éve nem foglalkoztam vele, és nem is ezt tanítom. A te tanárod is nyilván egy szűk területen tanít, ami akár a madarak szaporodása is lehet, szóval talán semmi köze a kagylóhoz meg a biokémiához.


A kagylóizom biztosan használ ATP-t, ez olyan élettani alapvetés, hogy nem is érdemes vitázni róla. Viszont amire a te tanárod gondolhatott (és akár te is félreérthetted), az talán az, hogy a héj folyamatos zárva tartása nem igényel extra ATP befektetést. Ez egyébként valóban így lehet, mert ha jól belegondolunk, akkor a rigor mortis (hullamerevség) állapota is az ATP hiány miatt áll be, vagyis ha az izom nem használ ATP-t, akkor megmerevedik, ennek okai az izom működésének biokémiájával magyarázhatóak (ettől eltekintek). De azt tudjuk, hogy például egy hullamerev ember kezéből alig lehet kivenni valamit.


Valószínűleg a tanárod is arról beszélt, hogy a kagyló egy ilyen ATP-t nem használó, hullamerevség szerű állapotba dermeszti az izmait, és így igen nehéz kinyitni a héját, mégse kerül energiába. Vagyis a kagylóhéj zárvatartása egy passzív folyamat, ellentétben azzal, mint amikor te folyamatosan erőt kifejtve zárva tartod a zár nélküli WC ajtót, hogy rád ne nyissanak.

2010. szept. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
lehet h tényleg félreértettem a dolgot. Köszönöm az infot
2010. szept. 23. 18:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!