Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az órabérek átlaga megegyezik...

Az órabérek átlaga megegyezik az "összes bevétel/összes ledolgozott óra" hányadosával?

Figyelt kérdés

Adott egy teljesítménybérben dolgozó ember. Minden nap 7-10 órát dolgozik, fizetése ugye lehet 0-végtelen. Ha kíváncsi, hogy mennyi az egy napra jutó órabére, akkor ugye elosztja az aznap ledolgozott órával az aznap keresett pénzét, így megkapja az aznapi órabérét.

Ha kíváncsi az órabérei átlagára, akkor melyik számítás a helyes: átlagolja a napi órabéreket, vagy elosztja az összes keresett pénzét az összes ledolgozott órájával?


Én két esetet próbáltam ki Excel-ben, egyik esetben mind a két számításnál ugyan az az eredmény jött ki, a másikban különböző. Ez hogyan lehetséges?



2022. júl. 20. 00:34
 1/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Tegyük fel, hogy az egyik nap 1 órát dolgottam és 100 tallért kaptam. A másik nap 10 órát dolgoztam, és 200 tallért kaptam.


Az első nap az órabérem: 100 tallér / 1 óra = 100 tallér/óra

A második nap az órabérem: 200 tallér / 10 óra = 20 tallér/óra.


Ha ezt a kettőt átlagolom, akkor az (100+20)/2 = 60 tallér/óra. Ezzel az a gond, hogy nem veszi figyelembe, hogy a második nap órabérét nagyobb súllyal kellene számolni.


Ha az összbevételemet osztom az összmunkaidővel:

(100+200) tallér / (1+10) óra = 27 tallér / óra.


Ez a valósághoz közelebb álló képet mutat.


> Ha kíváncsi az órabérei átlagára, akkor


No igen, itt a kérdés az az, hogy az órabérei átlagára kíváncsi, vagy az átlag órabérére. Nem mindegy, hogy hogyan fogalmazzuk meg. Ha most matekóra lenne, akkor nyilván az órabérei átlagát az első számítás adja meg, függetlenül attól, hogy az most mennyire kifejező, mennyire használható adat.

2022. júl. 20. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, jó példa! Igen, elég különböző a végeredmény, nekem egyszer mégis egyforma értéket dobott az excel. Véletlen lenne? Nem hiszem, mivel 2 tizedes jegyre pontos lett.
2022. júl. 20. 01:46
 3/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Lehet azonos a kettő, pl.:


1. nap: 120 tallér, 5 óra, így a napi órabér 24 tallér/óra

2. nap: 360 tallér, 4 óra, így a napi órabér 90 tallér/óra

3. nap: 540 tallér, 6 óra, így a napi órabér 90 tallér/óra

Az órabérek átlaga: (24+90+90)/3 = 68 tallér/óra

Az átlag órabér meg: (120+360+540)/(5+4+6) = 68 tallér/óra


Azért lesz azonos, mert ha megnézed az utolsó két órabér ugyanaz, és ez kétszer szerepel az órabérek átlagában, viszont kétszer annyi időt is takar, tehát pont megfelelő súlyozást kap, hogy azonos legyen az órabérek átlaga az átlag órabérrel.

2022. júl. 20. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!