Víztömeg mint légkondicionáló működne?
A víznek viszonylag nagy a fajhője, ~4kJ kell 1 kg víz egy fokkal való emelésére, levegőnek ~1.
Egy köbméter levegő ~1kg, egy 20nm szobában, 3 méteres belmagassággal számolva van 60köbméter levegő, tehát 60kg.
100 liter vízzel számolva 400kj energia szükséges hogy 1 fokkal emelkedjen a hőmérséklete.
Ha zárt rendszerrel számolunk, nem vesz fel külső hőt a szoba, akkor 25 fokos vízzel és 30 fokos levegővel számolva:
A víz elvesz 400kj energiát a levegőből, 26 fokos lesz.
A levegő elveszít 400kj energiát 24 fokos lesz.
Ami ugye butaság, de nem zárt a rendszer ugye illetve igen nagyokat kerekítettem, alapból nem pontos számok jönnének ki, az elv viszont ott van.
Ezekből helyes-e az a felvetés, hogyha az ember nem akar légkondit, és van helye 100 liter víznek a szobában, akkor az európai időjárást nézve a múlt heti kánikulában 23 fok az esti, és 35 nappali hőmérséklet mellett, egy ilyen megoldás működne?
Ui: az akvárium kulcsszót nem azért írtam mert azt használnám, a halaknak ez hatalmas hőingadozás lenne, csak az akvárium tartóknak lehet van tapasztalata
Maga a víztest lassabban melegedne fel, de egy idő után felmelegedne, a probléma a visszahűtésével lesz. És mit kezdesz azzal, hogy a szobádban van 100l hideg víz? Az nem fogja lehűteni a szoba túlsarkát. Egyébként igen vannak ilyen megoldások. Az összes vízes hűtésű klíma (de még az autóban is a vízhűtő) így működik. Van egy hűtőgép ami lehűti a vizet, az kering egy csőben és a klímaberendezés hőcserélőjén az folyik át (ld. fan coil). Ide betesznek egy jó nagy tartályt, ezzel egyenlitik ki, hogy ne állandóan ki-be kapcsolgasson a kompresszor. Meg pl. egy áramszűnetkor is legyen utána gyorsan hűtés. Ezt puffer tartálynak nevezik. Egy komolyabb irodaházban ez több köbméter(!) hűtőtt vizet jelent, amit utána keringetnek. Az ötlet egyébként nem rossz. De valahogy majd a vizet vissza kell hűtsed.
Egyébként kicsit nagyobb léptékekben ezt csinálja az oceán a partközeli területekkel is...
A két válaszomat direkt nem írtam egy kérdésbe:
Ahol brutálisan nagy tévedésed van az ez: "A víz elvesz 400kj energiát a levegőből, 26 fokos lesz. A levegő elveszít 400kj energiát 24 fokos lesz."
A végén a két hőmérséklet azonos lesz (Termodinamika főtörvényei alapján). Kiszámolható hogy melyik lesz a közös hőmérséklet.
Q1=c1*m1*dt1 Q2=c2*m2*dt2 és tudjuk dt1=T-T1 és dt2=T2-T (ahol T a kialakuló közös hőmérséklet, és a T1 a víz kezdeti hőmérséklete, T2 a levegő kezdeti hőmérséklete lesz). És tudjuk, hogy Q1=Q2 lesz(az előjeleket a kivonásnál tettük rendbe)
Azaz
c1*m1*(T-T1)=c2*m2*(T2-T)
c1*m1*T-c1*m1*T1=c2*m2*T2-C2*m2*T
C1*m1*T+C2*m2*T=c2*m2*T2+c1*m1*T1
T(c1*m1+c2*m2)=c2*m2*T2+c1*m1*T1
T=(c2*m2*T2+c1*m1*T1)/(c1*m1+c2*m2)
Ebbe már csak be kell helyettesíteni a számokat (remélem nem írtam valamit félre).
"hogyha az ember nem akar légkondit, és van helye 100 liter víznek a szobában"
Utánaszámolás nélkül én azt mondanám hogy nem 100 liter kellene oda, hanem 100 köbméter inkább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!