A rómaiak jobb utakat csináltak, mint amit manapság építenek?
"Középkori épületek Olaszországban, szintén nem mondhatni rozogának - és még mutatósak is."
Olaszország nagy részén a történelmi házak nagy része kifejezetten rozoga. Nem a turista paradicsomokból kell kiindulni.
11/ Írtam is alatta, hogy azért ezeket is karban kellett tartani. Sok múlik a habarcs minőségén is, de már az ókorban is máig tartó habarcsokat is csináltak, még olyan is van. A kő azért mindenképpen tartósabb a mai átalg építkezéseknél.
A fagykár az egyik nagy pusztítója az épületeknek. Az odafigyelés nagyon lényeges ezeknél is. Egy tanulmány szerint 10 000 éve már a lakóépületeket 1000 évig (!) is használták, nyilván karbantartották, pátyolgatták, figyelték van-e valami baja és rendbehozták.
"TRONDHEIM, NORVÉGIA – Silje Fretheim, a Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem 150 jól megőrzött kőkorszaki lakóház feltárását elemezte Norvégiában, és megállapította, hogy néhány mezolitikus vadász-gyűjtögető gödörházakat épített, amelyeket 1000 évig karbantartottak."
"Aztán, mintegy 9500 évvel ezelőtt, amikor a jég visszahúzódott, és a tengerszint stabilizálódott a part mentén, az emberek elkezdtek gödörházakat építeni fából és gyepből, amelyek valamivel nagyobbak voltak, mint a sátrak. Ezeken a nagyobb lakásokon nagyobb családi csoportok osztozhattak. A gödörházak egy részét egy időre elhagyták, majd több mint 1000 éven keresztül újrahasznosították."
Egy tanulmány - ha érdekes lenne a témában. Vannak képek is benne, hogy a különféle károk hogyan mutatnak.
Az észtországi középkori vidéki templomok homlokzatának és belső felületeinek sérüléseinek áttekintése
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!