A rómaiak jobb utakat csináltak, mint amit manapság építenek?
Nem, és az hogy egy-két olyan utat csináltak, ami fennmaradt a mai napig, az nem jelenti sem azt, hogy MINDEN útjuk ilyen jó volt, sem azt, hogy ma ne tudnánk jobbakat építeni.
Mindig az a gond ilyenkor, hogy az akkori létező legjobb dologhoz hasonlítod a mai ÁTLAGOS dolgokat.
Akkoriban mondjuk 250-500 kg-os tengelyterheléseket kellett kibírnia az útnak, ráadásul sokkal kisebb forgalom mellett, ma meg 10.000 kg-osat. Azért van különbség az igénybevételben na.
A másik, hogy sokan tévedésben élnek azzal kapcsolatban, hogy hogyan is nézett ki egy római út. Ennek oka, hogy pár kikövezett városi szakasz maradt fenn legjobban. De a városokon kívül többnyire nem voltak kőlapokkal fedve a római utak. Azt viszont meg kell hagyni, hogy az utak alapozására odafigyeltek. Jobban, mint egyes mai mellékutak esetén.
Nem. Vedd figyelembe, hogy azért elég régi időkről kérdezel! Valóban a terhelésük is egészen más volt és ma sokkal simábbakat csinálnak és mások az igények. Meg a közlekedés sebessége is ma simábbakat igényel, régen meg gyalog, lóval és szekérrel közlekedtek és inkább a macskakő környékén voltak a régi utak.
Itt vannak ókori római és más ókori utak, láthatod hozzávetőlegesen hogyan néztek ki. Azt tedd hozzá, hogy az idők során még a talaj süllyedés miatt ez egyenetlenebb is vált, de látszani fog ahogy kinézett.
Római utak
Görög utak
Inka utak
Itt egy video amin mutatja a római utak rétegezését. Amúgy mindenhol különféle igényességű és igények szerinti utakat csináltak, de jó video.
(2,5 perc)
https://www.youtube.com/watch?v=z1aFWtBXHII
Ez meg egy 11 perces video a római utak tartósságát veti össze a mai utakkal, amik pár évtizedet bírnak. Itt is vannak jó képek közben.
https://www.youtube.com/watch?v=4egCVU3arVk&t=225s
Egyébként is az ókori utakat is karbantartották, javították, tisztán tartották kidőlt fáktól, volt vízelvezetés mellette, voltak út közbeni pihenőhelyek vízforrással, étellel és szállással általában véve. Szóval jól megoldották kompletten a közlekedés dolgait.
Meg a kérdés fő részére is azért :) szóval bizonyos szempontból igen. Jobbat csináltak. De ez a tartósságukra vonatkozik. A linkelt római utak 2000-1500 évesek és szinte ugyanolyanok mint amikor használatban voltak. Egy mai út max 50 évet bír valahogy, de ennél sokkal sűrűbben kell felújítani. Általában az ókori épületek is ilyenek, de még a középkoriak is, mert kőből készültek, az meg tartósabb mint a mai építési technikák.
Itt egy kastély ami az 1100-as években épült. Persze azóta is és ma is gondozzák, de "nem az a fajta" ami összeomlani látszik.
Oakham kastély, Anglia
Középkori épületek Olaszországban, szintén nem mondhatni rozogának - és még mutatósak is.
Ie. 180-ból római villa (Olaszország) és nincs rossz állapotban.
Azért ezeket is karban kellett tartani, főként a fa tetőzetet, de ha az ép volt, akkor a belső kb érintetlen volt. Egyszerű példának ott van Machu Picchu ahol láthatóan bombabiztos az egész, csak hiányzik a tetőzet. Ha ma tennének rá tetőket simán lakható lenne és a belső vakolást sem mossa el az esőzés (úgy tűnik volt belső vakolata is). Azok a kiálló kövek tartották a tetőgerendákat.
Az utak még egyszerűbb szerkezetek és ma ugyanúgy használhatóak mint 2000 éve. Ma más az építési koncepció, mert a tartósság csak részben cél, mellette nagyon ott van a költség is, amitől gyengébb lesz az egész a spórolás miatt. A római Appian Way egy szakasza például pont olyan mint a nem is régen használt macskakövek:
Hogy jobb utat csináltak-e? Attól függ mire értjük. Tartósabbat az biztos. És! Ez is fontos! Nem azért olyan elnagyoltak az ókori utak, mert nem tudtak jobbat. Ha megnézzük volt ahol szebbre csinálták a talapzatot, mint a templomokban is. Tudtak az ókorban is, a rómaiak is és mások is nagyon jó sima felületeket készíteni, de utak esetén szándékosan elnagyolták, mert a közlekedésükhöz az elegendő volt. Tehát ezeket a régi utakat így is kell nézni, hogy a megfelelő minőségig egyengették, máshol meg nagyon ott voltak minőségben.
Példa egy római vízvezeték tetején a csatorna simasága:
Maison carrée római templom Franciaországban - láthatóan tudtak minőségi kőmegmunkálást is.
Mindent összevetve tudtak olyan minőséget és tartósságot, amit ma nem készítenek. Bár ma is megcsinálhatnák ugyanazt, csak iszonyat drága is lenne.
---
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!