Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Áramkorlátozó kapcsolás...

Áramkorlátozó kapcsolás (20-30A) hogyan?

Figyelt kérdés

Régebben építettem egy tápegységet, amely 1-20V DC stabilizált feszültséget állít elő, a feszültség egy potméterrel állítható. Bő 20A-ral terhelhető.

Szeretném ezt kibővíteni egy áramkorlátozó kapcsolással, hogy áramgenerátoros üzemmódban is lehessen használni a készüléket.


A hagyományos tranzisztoros áramkorlátozást ugye nem praktikus használni ilyen nagy áramokra a jelentős hő, disszipáció miatt.

Keresgéltem integrált áramkörös megoldásokat, pl. egy LM317 vagy az L200-as IC használható áramkorlátozásra, sőt utóbbi egy kombinált feszültségszabályzó áramkorláttal, de úgy tudom ez is csak 2A-ig megfelelő.


Szóval a lehetséges megoldásokat keresem. Mindenképp szeretném túlméretezni is, tehát ami kb. 30A-t kibír olyat szeretnék.



2022. jún. 12. 15:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Kérdező írja:

"A hagyományos tranzisztoros áramkorlátozást ugye nem praktikus használni ilyen nagy áramokra a jelentős hő, disszipáció miatt."

Kissé lejjebb viszont disszipatív szabályozóban kezd gondolkodni!


Hát szerintem még el kell sajátítanod a szükséges elektronikai alapismereteket - hisz nincs olyan, hogy valaki képes korrekt módon összehozni egy elektronikusan szabályozható feszültségű tápegységet, de az áramkorlátozó szabályozó hurok megtervezése gondot jelent számára.


Szakirodalom meg kapcsolások vannak bőséggel a neten, van miből meríteni!

2022. jún. 13. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
83%

Először olvass utána az áramszabályozásnak. (Nem azonos az áramkorlátozással.) Döntsd el, hogy lineáris vagy kapcsoló üzeműt akarsz-e. Akár maradhat a feszültség szabályozó kör is, csak a hibajelet egy figyelőellenállásról vezeted vissza, stb., sokféle megoldás van. A terhelhetőség növelése már hab a tortán.


[link]

2022. jún. 13. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!