Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez a logaritmikus görbe...

Ez a logaritmikus görbe mennyire igaz?

Figyelt kérdés

[link]


2022-ig már megtörtént, eddig mennyire igaz? Vagyis a diagramm szerint másodpercenként ezer dollárba kerülő számítási kapacitással a ma elérhető legerősebb számítógépekkel (értem ez alatt, hogy szerver farmok) a számítási teljesítmény összemérhető az emberi aggyal. Az agy mint neurális hálózatként működő komlex rendszer, működésbelileg nagyságrendileg másodpercenként 10^15-en (tíz a tizenötödiken azaz milliárdnak is a milliószorosa) numerikus műveletet elvégző számítógép teljesítményével vetekszik. Ez úgy értendő, hogy az agy nem általános céló, hanem specializált feladatok ellátásában hatékony. A kreatív emberi gondolkodás és maga az agy amilyen feladatokat ellát, általános célú számítógéppel az másodpercenként 10^15 numerikus művelettel helyettesíthető. Azaz algoritmus kérdése, hogy nincs egy szinten egy számítógép egy emberi aggyal, de hardveresen már megoldható lenne, az csak pénz kérdése. Vagyis ha az algoritmusok készek lennének akkor kb 17 percig emberi gondolkodással vetekedő lenne az a nagy szerverfarm 1 millió dollárból. A diagrammon látható hogy 2040 után valamivel ugyanennyi pénzből annyi számítási kapacitással felérne hardveresen ami az összes ember = emberiség agyi kapacitásával, gondolkodásával, kreativitásával vetekedő lehetne (a megfelelő algortimusokkal). Utána meg nagyon durván exponenciális ütemben, jóval felülmúlja hardveresen az egész emberiség összes agyát.



2022. máj. 13. 21:35
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

"Kedves Kérdező, előrángattál egy logaritmikus skálájú exponenciális görbét"[...]


Az előtted levőek nem a kérdésre válaszoltak. A te válaszod a triviális válasz. Annyit én is tudtam, de annál többet is tudhat a tudomány hogy nem tudunk semmit mindenki foglalkozzon mással, elvégre mindig kivétel nélkül ugye ez vitte előrébb a tudományt, hogy nem tudjuk, dehát hagyjuk. Ha tudunk valamit, de nem tudjuk abszolút pontosan akkor hagyjuk.

Ennél bármi jobb válasz ami tudományos válasz és a kérdésre válaszol és mond valamit ami az aggyal kapcslatban (egér agy is lehet), és a számítástechnikáról, számítási kapacitással összhangban, ha az ezredfordulóig is a mai tudásunkkal. Illetve az lenne egy szakszerű válasz ami összefoglalná a különböző becsléseket hogy jött ki a jövőre vonatkozóan ill a múlttal kapcsolatban is, mi alapján ahol nincs konszenzus, pro és kontra felsorakoztatva.

2022. máj. 20. 10:06
 12/19 anonim ***** válasza:
76%
Úgy látom nem jött át a lényeg, a hangsúly a JÓSLÁS szón volt.
2022. máj. 20. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

A jóslás szónak is van a tudományba beillő interpretációja.

Például Einstein megjósolta, hogy léteznek gravitációs hullámok. 100 évre rá ki is mérték a LIGO-val. Ez nem ezotéria hanem általános relativitáselmélet.

Még például az időjárást is lehet előre jósolni, több kevesebb pontossággal, ez se ezotéria hanem meteorológia. Egész pontos eredményt lehet elérni, ha adott lokációra kell megmondani és rövid időtávon belül, pl. 5 perc múlva lesz egy 2 perces eső.

Még például előre lehet jósolni mikor lesz a következő napfogyatkozás és a Földnek melyik részén lesz látható, de azt már nem tudjuk előre jósolni, hogy felhős lesz akkor ott az ég. Ez sem ezotéria hanem csillagászat.

2022. máj. 20. 17:51
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg, hogy technológiai fejlődés hatására exponenciális ütemben nő az egységárért megkapható számítási kapacitás, már 70 éve legalább. De ez nem feltétlen mérvadó. Mert például az egyszálú (single-threaded) számítási kapacitás már jópár éve megállt, fizikai korlátokba ütközött a félvezető-technológia fejlődése. Ennek ellenére a masszívan párhuzamos számítás azóta is nő (pl. GPU-k), bár alkalmazásfüggő a haszna. Ezért van vita, hogy a Moore-törvény megállt-e vagy sem.


Az emberi agy információfeldolgozási képességét csak becsülni lehet, mert nagyban eltér egy számítógéptől. 2025 tájékára saccolták pár éve, hogy egy átlag PC eléri az agy szintjét számítási kapacitásban, azóta lehetett hallani egy neurológiai felfedezésről, ami szerint lehet 100-szor nagyobb az agy kapacitása, mint gondolták. Ha ez valóban így van, akkor még 10 évet rá kell számolni, ha feltételezzük, hogy az exponenciális trend folytatódik.


Bár nem feltétlen jelent semmit, hogy egy átlag PC nyers számítási kapacitásban eléri az agy szintjét. Mindenesetre az AI bizonyos területein is születnek szép eredmények, pl. DeepMind.

2022. máj. 30. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

@23:15

Köszönöm a válaszod.

A számítógépek általános célúak. Bár ez se igaz teljesen, mert pl. a h264 dekódolására, enkódolására van a GPU-ban hardveres gyorsítás. Illetve van AI célhardver is ill. AI hardveres gyorsító, a régi szóhasználttal mondva AI társprocesszor (coprocessor). Az agy meg inkább egy specializált számítógépnek / információ feldolgozó rendszernek / deduktív következtető rendszernek és miegymásnak tekinthető. Az agy egy kvamtumechanikai összetett rendszer.


A szerint a diagram szerint amit linkeltem, arról leolvasva egy nagy szerverfarm számítási kapacitásával lenne repordukálható az emberi agy működése szoftveresen most 2022-ben.

2022. máj. 31. 13:38
 16/19 Kólauborkával ***** válasza:
34%

Dehogynem. Mindenki a kérdésedre válaszolt, mindenki elmondta, hogy tök máshogy működik a gép és az agy. Az agy heurisztikusan válassza ki egy halmaz elemeiből a lehetséges megoldásokat, a számítógép pedig végigpróbál mindent és utána adja meg a választ. Tehát a kettő ilyen értelemben összehasonlíthatatlan (még akkor is, ha dollár csilliárdokat költesz rá).

Majd valaki azt is elmondta, hogy olyan területről követelsz választ, ami még csak épp fejlődő terület (AI). Neked ez sem jó.


Csak hogy a kérdésed megválaszolásra kerüljön, minden kétséget kizárólag: a logaritmus görbéd nem takarja a valóságot, nem igaz!

Legfőképp azért, mert egy logaritmus görbe nem így néz ki, aki meg ezt nem tudja ne válaszok után követelőzzön, hanem végezze el az általános iskolát.

2022. jún. 11. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Kólauborkával 08:33.

"Mindenki a kérdésedre válaszolt"

Ez nem igaz. Lásd máj. 14. 02:12 -es kommentemet amely hivatkozik további kommeneimre, amit nem fogok még 1x leírni.


"Az agy heurisztikusan válassza ki egy halmaz elemeiből a lehetséges megoldásokat, a számítógép pedig végigpróbál mindent és utána adja meg a választ."

Ez nem igaz. Ha úgy programozzák be akkor mindent végigpróbál, de vannak heurisztikus algortimusok is, vannak tanuló algortimusok is. Például nincs gép ami végig tudna próbálni értelmes időn belül mindent a go játék esetében, heurisztikus algortimussal dolgozik. Vagy még például a google keresője sem fog mindent végig próbálni, hanem heurisztikusan keres ami sokkal gyorsabb. Igaz kevésbé pontos. Például néha jártam úgy és nem egyedül vagyok vele, hogy a találati lista nem csillagászatian sok, így végig lehet menni rajta, de több oldal és nem is annyi találat volt mint amennyit becsült, ahogy lapozgattam a találati oldalakat kiderült. Hogy csak két konkrét triviális példát mondjak számítógépes algortimusra ami nem olyan mint amit állítasz : A* algortimus, B-tree-ben elem keresés.

Az emberi agyara ellenpélda : hash egyezési mintákat kell keresni akkor emberi aggyal se tudsz jobbat mint próbálgatni, kivéve ha találsz rá törést, de ott is kvázi professzori szinten érteni kellett a matematikai hátterét aki rájött md5 esetében, de ami a bitcoin esetében van az duplán is hash-elve van, így még exponenciálisan erősebb az amúgy is erős kirptográfiai hash függvényre.


"Csak hogy a kérdésed megválaszolásra kerüljön, minden kétséget kizárólag: a logaritmus görbéd nem takarja a valóságot, nem igaz!"

Ha nem igaz az hogy nem takarja a valóságot (mint ahogy állítod ebben a mondatban), akkor azt állítottad hogy a valóságot takarja,hiszen az a nem igaz hogy nem a valóságot takarja. Bár a következő mondatodban erre rácáfolt. Látom bevetted a fogalmazás gátlót.


"Legfőképp azért, mert egy logaritmus görbe nem így néz ki, aki meg ezt nem tudja ne válaszok után követelőzzön, hanem végezze el az általános iskolát."

Már írta valaki máj. 13. 23:05-kor amire válaszoltam máj. 13. 23:20-kor. Annyira nem volt minden kétséget kizáró, csak kijelentitek hogy nem olyan, de nem küldtök róla példát hogy milyen.


Bölcsebb lett volna részedről semmit nem írni mint ezt írni. Semmit nem tettél hozzá új információt, dezinformációkat igen, de arra nincs szükség.

2022. jún. 11. 12:24
 18/19 Kólauborkával ***** válasza:

Akkor tessék: [link] a logaritmus ábrázolásást a weboldal jobb felső sarkában találod.


Ami belinkeltél, az jobban hasonlít erre: [link] (ennek az ábrázolása is a jobb felső sarokban van).


Ezzel nem azt mondom, hogy ez egy másodfokú egyenlet görbéje, de jobban hasonlít.


Tehát csak te beszélsz zöldeket, amikor a google-t nem használod arra, hogy vedd a fáradtságot és megnézd mi a logritmus ábrája.


A vesszők értelmezésést a magyar anyanelv oktatásának 3. évében kezdik, de a kedvedért leírom a mondatot úgy, hogy ne tudd félreérteni.


Az én információm és tudásbázisom alapján (ami eléggé korlátos) a logaritmus görbéd nem takarja a valóságot.


Az előző mondattal a kérdésed megválaszolásra került. Van esetleg olyan kérdésed, amire lehet adni normális választ is?

2022. jún. 11. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

"Akkor tessék: [link] a logaritmus ábrázolásást a weboldal jobb felső sarkában találod.



Ami belinkeltél, az jobban hasonlít erre: [link] (ennek az ábrázolása is a jobb felső sarokban van)."


Oké én se tudtam fogalmazni, de akkor azt kell mondani hogy a logaritmikus skála és nem logaritmikus görbe.

Logaritmikus skála : [link]


"A vesszők értelmezésést a magyar anyanelv oktatásának 3. évében kezdik, de a kedvedért leírom a mondatot úgy, hogy ne tudd félreérteni."

Ok volt még egy vessző.


"Az előző mondattal a kérdésed megválaszolásra került. Van esetleg olyan kérdésed, amire lehet adni normális választ is?"



Egy vesszőt néztem el és egy szót rosszul használtam logaritmikus görbe itt a görbe helett skálát kellett volna írnom. A te válaszodba sokkal több hiba volt, előzőekben ott van a felsorolás hogy mik, de ez nem verseny, lépjünk tovább.


A kérdésemre is lehet válaszolni mostmár:

- A kérdés alatti megjegyések nevű mezőbe amit írtam

- máj. 13. 23:18-as kommentem

- máj. 13. 23:35-ös kommentem

2022. jún. 11. 13:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!