Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez a logaritmikus görbe...

Ez a logaritmikus görbe mennyire igaz?

Figyelt kérdés

[link]


2022-ig már megtörtént, eddig mennyire igaz? Vagyis a diagramm szerint másodpercenként ezer dollárba kerülő számítási kapacitással a ma elérhető legerősebb számítógépekkel (értem ez alatt, hogy szerver farmok) a számítási teljesítmény összemérhető az emberi aggyal. Az agy mint neurális hálózatként működő komlex rendszer, működésbelileg nagyságrendileg másodpercenként 10^15-en (tíz a tizenötödiken azaz milliárdnak is a milliószorosa) numerikus műveletet elvégző számítógép teljesítményével vetekszik. Ez úgy értendő, hogy az agy nem általános céló, hanem specializált feladatok ellátásában hatékony. A kreatív emberi gondolkodás és maga az agy amilyen feladatokat ellát, általános célú számítógéppel az másodpercenként 10^15 numerikus művelettel helyettesíthető. Azaz algoritmus kérdése, hogy nincs egy szinten egy számítógép egy emberi aggyal, de hardveresen már megoldható lenne, az csak pénz kérdése. Vagyis ha az algoritmusok készek lennének akkor kb 17 percig emberi gondolkodással vetekedő lenne az a nagy szerverfarm 1 millió dollárból. A diagrammon látható hogy 2040 után valamivel ugyanennyi pénzből annyi számítási kapacitással felérne hardveresen ami az összes ember = emberiség agyi kapacitásával, gondolkodásával, kreativitásával vetekedő lehetne (a megfelelő algortimusokkal). Utána meg nagyon durván exponenciális ütemben, jóval felülmúlja hardveresen az egész emberiség összes agyát.



2022. máj. 13. 21:35
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
91%
Egyetlen probléma, hogy a számítógép hardveresen alapvetően másképp működik, mint az emberi agy. Ezért az ilyen összehasonlítások csak bizonyos esetekre lehetnek igazak, más esetekre nem. Röviden szólva, nem összehasonlíthatók.
2022. máj. 13. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
89%
Semennyire a logaritmus görbéje teljesen más jellegű.
2022. máj. 13. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

@22:43

Próbáltam körülírni nem csak egy képet odarakni meg egy tőmodnatot, de ezek szerint nem voltam eléggé infomrmatív.

Ahhoz hogy legyen összehasonlítási alap, a számítástechnika egyik atyjátról elnevezett, méghozzá Alan Turing-ról elnevezett Turing teszet.

A tesztek legyenek szakemberek által kidolgozott tesztek. Az elbíráló bizottságnak el kell döntenije 2 tesztalany között közül melyik a gép, akiket/amiket nem látnak, akik/amik távolba vannak és számítóge keresztül írásba válaszolnak, vagy egérkattintással klikkelik be a jó választ. Lehet csűrni csavarni, hogy valójában mindkettő gép, vagy mindkettő ember, vagy egy ember, egy gép. A vizsgáló biztottság erről nem tudhat, sőt akik előállítják a feltételeket azok a vizsgálóbiztottság számára ismeretlenek, vagyis dupla vak kísérlet legyen. A kísérletet végezzék el n darab gép és k darab ember bevonásával a legkülönbözőbb módon.

A feladatot lehet fokozni is, hanghívásban beszélgessenek távolról és a bizottságnak el kell döntenije, hogy melyik tesztalany ember melyik gép. Tovább is lehet fokozni, videóhívás, a videóhívásba generált deep fake generált videó mely valódi ember videóstream folyamának tűnhet stb. stb.

Ha a kísérletek kimerítőek, mélyrehatóak, a legkülönbözőbb szakemberek bevonásával készülnek, agykutatók, pszihológusok, mesterséges intelligencia kutatók stb. és a vizsgálóbizotság általi találati arány szignifikánsan nem különböztethető meg a vak találgatástól akkor az egy elég objektív mutatója annak hogy egálba van az emberi agy szintje és az a bizonyos számítógépfarm szintje.

A kérdésből kifolyólag úgy értendő, hogy szoftveresen messze vagyunk ettől, de hardveresen másodpercenként ezer dollár számítási kapacitással ma már megoldható lenne. Úgyanígy 2040 után az emberiség agyi kapacitására és kreativitására lenne képes a hardver ennyi pénzért, csupán szoftveres kérdés, ha mégsem.

Illetve nem állítom ezeket hanem kérdem, a kérdést így kell érteni.

2022. máj. 13. 23:18
 4/19 A kérdező kommentje:

"Semennyire a logaritmus görbéje teljesen más jellegű."


Milyen jellegű pontosan?

2022. máj. 13. 23:20
 5/19 A kérdező kommentje:
Még annyi, nem elhanyagolható számítási többletet jelenthetnek a különböző Turing tesztek, hogy van e deep fake videó vagy elég csak csetelni stb. Nem ilyen részleteken múlik a kérdés, belefér +/- 1 nagyságrend számítási kapacitás és másodpecenkénti szerver számítási idő is. Ez tudom, hogy 100x-os különbség a mimimum és maximum becslés között, azért az nem mindegy, de jellegét tekintve ugyanaz. Ezerszeres különbséget már nem fogadok el.
2022. máj. 13. 23:35
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Nézőpont kérdése minden. A számítógép már a megszületése előtt lekörözte az emberi agyat, amikor még csak mechanikus összeadógépek uralták az irodákat.
2022. máj. 14. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

@01:52

Elolvastad egyáltalán amiket még hozzáfűztem?

Lásd : a kérdés alatti kiegészítés, továbbá ez a kettő : @23:18, @23:35.

Pusztán numerikus számításban nem jó az ember, a gép sokkal jobb benne, a kérdés nem is erről szól. Olyan feladatokról van szó amiben jelenleg nem a gépek a jobbak.

2022. máj. 14. 02:12
 8/19 anonim ***** válasza:
Szépen bővülni fog a gépek funkciója, de a heurisztikus (jól működő) gondolkodást nem tudom miként lehetne rendesen leprogramozni, csak alapszinten C-ben tudok programozni meg pythonban.
2022. máj. 17. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

"Szépen bővülni fog a gépek funkciója, de a heurisztikus (jól működő) gondolkodást nem tudom miként lehetne rendesen leprogramozni, csak alapszinten C-ben tudok programozni meg pythonban."


Elhiszem, de a kérdés az, hogy mennyire állja meg a helyét ez a becslés, hogy másodpercenként ezer dollárral elérhető számítási teljesítménnyel ami 10^15 numerikus művelet másodpercenként a hardver igénye egy olyan szoftvernek ami az emberi aggyal vetekszik olyan tekintetben ami a kreativitás, problémamegoldás stb. Nyilván hogy nagy számok szorzásában , osztásában, gyökvonásában egy olcsó gép is kenderbe veri a legnagyobb fejszámoló zsenit is.

A kérdés további részletei:

- A kérdés alatti megjegyések nevű mezőbe amit írtam

- máj. 13. 23:18-as kommentem

- máj. 13. 23:35-ös kommentem

2022. máj. 17. 10:35
 10/19 anonim ***** válasza:
76%
Kedves Kérdező, előrángattál egy logaritmikus skálájú exponenciális görbét, majd néhány tetszőlegesen kiválasztott adatot aminek néhány eleme nagyjából illeszkedik a görbe kezdeti szakaszára. Ezután elvárod, hogy jóslásokba bocsátkozzunk olyasmiről, amiről a tudományos világban sincs még konszenzus. Szerintem engedd el a témát.
2022. máj. 17. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!