A káliumszint miként folyásolja be a szívfrekvenciát?
A káliumszint változása megváltoztatja a sejtek membránpotenciálját. A hpyerkalaemia azért okoz bradycardiát, mert (egy bizonyos káliumszint felett) inaktiválja a szívizom nátriumcsatornáit és kálium csatornákat nyit meg, ezáltal lassítja a szívben az elektromos ingerek terjedését. (De ugyanakkor a repolarizációt gyorsítja, ami a T hullám kicsúcsosodását okozza az EKG-n). A magas helyett alacsony kálium koncentráció ezzel ellentétes hatású.
Egyébként mind a két irányú változás aritmiássá is teszi a szívet, nem csak a frekvenciát változtatják meg, ezért pontosabban fogalmazunk, ha bradyarythmiáról és tachyarythmiáról beszélünk.
Másodéves orvostanhallgató jelen.
A szívfrekvencia és az artériás középnyomás (amit a systolés és diastolés vérnyomásból lehet kiszámolni) egyenes arányosságban állnak egymással.
Az extracelluláris (sejten kívüli) káliumszint fiziológiásan 4 mmol/l körül van, amely egy fix érték. Ez az érték azonban hyperkalemia esetén meg tud nőni, amely hyperkalemiát sok akciós potenciál egymásutáni sorozata tud kiváltani. Ez a jelenség pl. fokozott izommunka után állhat fel, amikor az aktív szöveti sejtek révén a káliumszint megnő. A fokozott káliumszint csökkenti a sejtek membránpotenciálját, amely az L-típusú Ca2+ csatornák aktivitását is csökkenti egyben, ezért a sejtekben a Ca2+ koncetrációja lecsökken. A csökkent Ca2+ koncentráció a simaizom-tónust csökkenti az arteriolák és egyéb, a választ kialakitó strukturális érképletek falában található simaizmokban. Magyarán a csökkent intracelluláris (sejtbeli) Ca2+ koncetráció az erek falában található simaizmok elernyedéséhez vezet. Ezen struktúrák elrenyedésének következtében a szabályozott erek fala tágul, tehát megnő az átmérjőjük (vasodilatatio), amely szervezet szinten a teljes perifériás ellenéllás (TPR) csökkenését eredményezi. A TPR csökkenése az artériás középnyomás csökkenését is maga után vonja, ezért mivel kisebb a vérnyomás, a szív munkája úgymond csökken, tehát kevesebb vért kell kilöknie a vérnyomás fenntartása érdekében. Tehát magyarán a szív kevesebbet ver egy perc alatt, ezért egyes esetekben bradycardia (60/min alatti szívfrekvencia) is megvalósulhat.
Hypokalemiás állapot esetén épp az ellenkezőjét tapasztalhatjuk.
Ez egy megközelítés lehet, nyilván a valóság ennél sokkal bonyolultabb.
Élettanos PhD hallagtó jelen.
Az extracelluláris káliumszint szívizomra kifejtett közvetlen hatása az általad vázolt mechanizmusnál jóval nagyobb jelentőségű.
"A TPR csökkenése az artériás középnyomás csökkenését is maga után vonja, ezért mivel kisebb a vérnyomás, a szív munkája úgymond csökken, tehát kevesebb vért kell kilöknie a vérnyomás fenntartása érdekében."
artériás középnyomás = TPR * perctérfogat
Ha a TPR csökken, a középnyomás csökken. Ha ezzel együtt a szív teljesítménye is csökkenne, akkor a nyomás épp hogy tovább csökkenne, nem pedig állandó maradna. (Így hal meg a sokkos beteg.) A vérnyomás fenntartása érdekében szervezet a TPR-t igyekszik a szív teljesítményéhez igazítani, nem a szívet a TPRhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!