Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szívben elő-és utóterhelés...

A szívben elő-és utóterhelés (preload, afterload) hatására hogyan változik meg a szívfrekvencia?

Figyelt kérdés

1. Hipertrófiáról szóló cikkekben is letisztázzák, hogy a vér nyomása nő, miközben a perctérfogat próbál állandó értéken maradni. Ezekhez nincs is kérdésem.

2. Érthető, hogy a Frank-Starling törvény (vagyis hogy a nagyobb szívizomrost-hosszúsághoz nagyobb pumpateljesítmény társul) csak egy bizonyos szívméret eléréséig igaz, azután már csökken a nyomás is a kamrában.


3. A pulzusról viszont kevés szó esett --> Amíg a terhelés csekély mértékű, addig a pulzus is kevésbé nő, esetleg marad 72/min értéken?

Fokozott terheléskor a pulzus a nyomáshoz hasonlóan emelkedik, akár túlzottan is megnőhet? Avagy kevésbé növekszik, amíg a kamra megvastagodott fala egyetlen dobbanással is elegendő vért képes kipréselni magából?

Mikor a rosthossz már akkora, hogy a Frank-Starling törvény nem érvényesül (vagyis a megnőtt kamrában lecsökken a nyomás), akkor a pulzus még tovább nő, hogy a perctérfogat minél kevésbé változzon? És ez megnyilvánul abban, hogy a megvastagodott falú kamra egyre gyorsabban igyekszik lüktetni?


Előre is köszönöm, ha valaki legalább ezt a bonyolult eszmefuttatást végigolvassa :)



2020. szept. 22. 01:45
 1/1 anonim ***** válasza:
Kicsit nehezen értettem meg, mit akarsz megtudni, de az a gyanúm, hogy nem vagy teljesen tisztában azzal, mi az ok és mi az okozat. A szívizom rostok hossza szerintem nem hat a frekvenciára, de ha csökken a vérnyomás, azaz az afterload, az szimpatikus tónusfokozódást okoz, melynek része a frekvencia növekedése is. Csak itt nem a rosthossz csökkenése az afferens inger, hanem a baroreceptorok, melyek pl. a volumenvesztés esetén kerülnek ingerületbe, és mondjuk perifériás vazokonstrikciót “efferentálnak”, de pozitiv chronotrop hatást is létrehoznak. A praeloaddal nem tudom mi a helyzet. Van olyan gyógyszer, ami kifejezetten venodilátor(furosemid), és így praeload csökkenést okoz, és bár időnként nagy adagban adjuk, nem szokott mellékhatásként tachycardia jelentkezni. Persze azok az akut bal kamra elégtalanségban szenvedő betegek, akik több ampulla furosemidet kapnak vénásan amúgy is jó tahikardak a fuldoklástól.
2020. szept. 26. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!