Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen kémény oldhatná meg,...

Milyen kémény oldhatná meg, hogy a füst messzebb, magasabbon szálljon?

Figyelt kérdés
Mi a neve a kéményméretező szakmának? Szeretném tudományosan kezelni a kérdést, és a megoldást, mert ha meg lehet oldani, akkor úgy lehet megoldani, nem ész nélküli próbálkozásokkal. És meg kell oldani.

2022. márc. 7. 06:53
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom. Ha ilyenekre rákeresek, egyik se ezzel foglalkozik, hogy a füst majd mit kerüljön el, csak, hogy kifele menjen a kéményen.
2022. márc. 7. 10:56
 12/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"...egyik se ezzel foglalkozik, hogy a füst majd mit kerüljön el, csak, hogy kifele menjen a kéményen."

Mert ez manapság a civil szféra lakóházainak kéménytervezési szempontja. Gondolom láttál már te is magas gyárkéményt, mint ahogy mindenki. Ott pont a füstök és gázok feljuttatása miatt olyan magasak azok a kémények, nem azért mert ügyes a kőműves és tud ilyen magas kéményt is építeni. A gyárkéményeknél a lakóövezeti magasság fölé juttatják a jobb eloszlás miatt, és hogy ne a szomszéd utcába füstöljenek közvetlenül. Ilyen kéményeket a lakóházak esetében nyilván nem lehet építeni, meg költséges is lenne, na és hogy nézne ki.


Amúgy nem teljesen érthető mi is a cél - már az eddigiekből legalábbis.


Itt a két cikkben találsz számításokat, de nyilván jobb lenne egy szakembert keresni - még ha nem is hétköznapi.

[link]

[link]

2022. márc. 7. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Egyébként alacsony magasságban, mint a lakóházak magassága, nem is igazán lehet megoldani, hogy a füst elkerüljön más lakóházakat. A magasság miatt. Mert csinálhatsz egy több tíz méteres vízszintes elvezetést, akár önálló cirkuláltatással is, de hova vezethető ahol senkit sem zavar? Csak magasabb kéményekkel lehet ezt megoldani. Az meg... hogy nézne ki az udvarodon egy 50 méter magas kémény? Mennyi alapterület is lenne (mert nem kevés alapterületet elfoglalna). És kifizetnéd az árát?
2022. márc. 7. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Azt akarjátok mondani, hogy ha a saját területeteken, sőt a házatokban is füstben kéne lennetek, mondjuk 20 éve, mondjuk családdal, gyerekekkel, akkor is így állnátok a dologhoz?
2022. márc. 7. 16:47
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Ha a füstöt nem tudom megszüntetni akkor szigetelnék, hogy a házba ne jöjjön be, vagy ha az udvaron is nagyon zavaró keresnék alternatívát a fűtésre.
2022. márc. 7. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
És ha nem a te füstöd?
2022. márc. 7. 20:20
 17/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

14/ Nyilván nem. Viszont kimaradt a helyzet lírása - mint a mondás...néma gyereknek... Ez sajnos ilyen. Máskor írd le a helyzetet jobban, hogy lehessen tudni miről is van szó, mert így a kérdés felét ki kell találgassuk és nyilván nem is biztos, hogy a tényleges kérdésre érkeznek a válaszok.


Meg kicsit más dolog, hogy "a füst mit kerüljön el" - ez kültéri kérdéskör. Míg a "csak kifele menjen a kéményen" - ez beltéri és nyilván a füst kivezetés nincs jól megoldva. Nem mindegy, hogy kültéri gond, mert bejön a füst valahonnan, vagy a benti terjeng belül. A beltérit egy sima szakember megoldja, átnézi és szigetel/cserél ahol kell. A szomszédok füstje ellen csak a jól záródó új típusú ablakok használnak.


És mint a kérdésben is "a füst messzebb, magasabbon szálljon", ez magasabb kéményt jelentene, de egy pár méterrel magasabb kémény még nem biztos, hogy megoldaná a dolgot a változó szélirányok miatt, na meg hát rávenni a szomszédot egy magasabb kéményre? Az nehézkes lenne, sok jogi huzavona és kétes eredmény. Akkor inkább az új ablakok és kültéri ajtók a jobb megoldás, amik szuperül záródnak. Úgy már csak a szellőztetés idejét kell variálni.

2022. márc. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
De én nem mondtam semmi olyat amiből azt lehetne érteni, hogy a benti terjeng belül. Azt mondtam, hogy azt nézik, hogy az ne történjen meg... A többivel meg, hogy utána kintről hova megy, azt annyira se nézik, hogy akár az ablakon meg bejön. Pedig alapból ahhoz tervezik, hogy a nyílászárókon majd levegő fog bemenni, és azért nem lesz bent mérgezés. Kint tiszta levegőnek kell lennie. Ha kint nincs az, bent még úgy sincs. Kivéve, ha valaki űrállomást épít, oxigénpalackokkal. Magasabban szálljon, mert kint se lehet nem szívni, és még ha űrállomásom lenne, akkor se lenne rendben, hogy nem lehetek kint. Arról nem is beszélve, hogy a növények is beszívják, és aztán ehetem.
2022. márc. 7. 21:38
 19/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Lehet, hogy nem tetszenek a válaszok, de a fizikai működésekből az elhangzottakat lehet megoldásnak megnézni. A kertes házaknál ez ismert probléma, hogy valamelyik szomszéd, akár pár utcával arrébb is, füstölni szokott. Akkor a kertes házak kéménye mivel csak a ház tetején van, tehát nem több 10 méteres, ezért a légmozgások miatt jó nagy hosszon végigmegy a házak között, mire bőven a tetőzetek fölé emelkedik. Ismert dolog a kertes házban lakók részéről.


Azt is jobb talán tudomásul venni, hogy a kémény építés jelenlegi szabályai szerint elegendőek a kb 1 méter magas kémények, vagyis nem kötelező gyárkémény szerű oszlopokat építeni kémények gyanánt. Mert hogy nem foglalkoznak azzal, hogy hova száll a füst... mint írod. Igen, ezzel így nem tudnak foglalkozni, mert a megoldás költséges lenne. Megoldások:

- nagyon magas kémények

- nagyon drága füst szűrő berendezések

Saját részre megoldások:

- jobb ablakok

- amikor nem lehet szellőztetni, akkor elhalasztani azt


De az időjárás ilyen, hogy a szél előbb nagyjából vízszintesen viszi a házak füstjét, majd 50-100 méterek után emelkedik a házak fölé. Még akkor is lehet egy már nem látható, de még szagra érezhető szétterjedése. Ez ilyen.


"A többivel meg, hogy utána kintről hova megy, azt annyira se nézik, hogy akár az ablakon meg bejön."

Ez így van. Azért van mert 1. a jogszabályok adott kémény magasságokat írnak elő, azt betartják és ennyi. 2. hogy a háztulajdonosok sem akarnak több 10 méteres kéményeket építtetni (csúnya és költséges). 3. pedig, hogy a fizika is ilyen, a légmozgások ilyenek, hogy a kéményből kilépő füstöt először vízszintesen viszi a légmozgás és bőven több házteleknyivel utána emelkedik magasabbra.


Amikor nem lehet szellőztetni a füst miatt, akkor csak jobb elhalasztani későbbre. Elvileg nincs úgysem füstölés éjjel-nappal, nap nap után, minden nap.

2022. márc. 8. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

A gyárkémények magasságát központi hivatalok szakértői írják elő számítások alapján. Erre van hivatalos (törvényes) tervezési és engedélyeztetési folyamat.


A "pecsétes" szakértők általában valamilyen minisztérium alá tartozó hivatalban, intézetben, vagy egyetemi tanszéki környezetben tevékenykednek.


A nagy gyárak építésénél ez teljesen rendben is van, viszont a kutya se vágyik arra, hogy a pénzsóvár parazita hivatalnokok kötelezően kontroll alá vonjanak minden háztartásbéli tüzeléstechnikát. Magyarországon csak azért nem szállnak rá jobban a pórnépre, mert értelemszerűen megnőne a fagyhalottak, börtönviseltek és fizikai erőszak által elhalálozott hivatalnok-paraziták száma.


Viszont minden tisztességes ember kötelessége és jól felfogott érdeke, hogy ne sértse mások jogait, életterét, biztonságérzetét, stb.. Ezért mindenki köteles úgy tüzelni, hogy az a (épelméjű) szomszédja számára is elfogadható legyen.

2022. márc. 8. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!