Mi a fizikai magyarázata annak hogy a "kémény kihúzza a füstöt"?
Lényegében az történik, hogy a kandalló által termelt forró füstgáz sűrűsége kisebb, mint a környezeti levegőé ami a kandalló körül található. Ergó elindul el olyan folyamat, ahol a hideg levegő alulról felfelé fogja nyomni a meleg levegőt - ezt nevezzük huzatnak.
Analógia vonható az U-csöves manométerrel, aminek a két szárában eltérő sűrűségű közeg található.
A fentebbiek figyelembe vételével könnyen beláthatjuk, hogy valójában a kémény nem is "kihúzza a füstöt", hanem megnöveli az alacsonyabb sűrűségű közeg magasságát, segítve a nyomáskülönbség kialakítását - ezt elsőre kicsit nehéz megérteni, de logikus.
Tulajdonképen mindenkinek igaza van! Egy kicsit... A jó öreg Bernulli-törvény akkor működik, illetve a kémény akkor fejt ki felfelé irányuló légmozgást, ha a kémény tetején jelentős légmozgás van, a szobában pedig nyilván nem fúj a szél. A nyomáskülönbség = a közeg sűrűségének fele x a köze sebességének négyzete: p = Ró/2 * v2.
Csekély mértékben a szívóhatáshoz járul hozzá a kémény alja és a teteje között mérhető, a magasságból adódó nyomáskülönbség. Ez egy 200 m kémény (Tiszaújváros) esetén már számít.
Mikor begyújtasz a kandalóba, vagy egyéb tűzhelybe, a keletkezett égéstermék eleinte nem képes felnyomni a kéményben rekedt hideg (tehát nehéz) levegőt. Ekkor a füst a szobában terjed szét. Eleinte. De eddig még a fizika mindig győzedelmeskedett, és előbb vagy utóbb, de a füst felfelé száll. Nem azért, mert füst, hanem mert meleg, kitágult levegő.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!