Matekosok, fizikusok segítségét szeretném kérni az alábbi számításhoz. Milyen képletet alkalmaznátok?
Van egy derékszögű háromszög, mely a derékszögű csúcsánál egy a síkra merőleges tengely körül elforgatható. A rövidebbik oldal 30cm, és ez vízszintes helyzetben van, a másik befogó, 100cm hosszú, és függőlegesen, felfelé áll.
Ha a rövidebbik befogó végére ráakasztok egy 100 kilogram súlyú tárgyat, mekkora forgató erőhatás jelentkezik a másik hegyesszögű csúcsnál?
A gyakorlatban arra vagyok kíváncsi, hogy mekkora csavaró erőhatás lép fel egy fali WC csésze esetén, mely a fal gyenge terhelhetősége miatt egyedi kialakítású keretre rögzül, illetve mekkora erőkar szükséges (milyen hosszúak legyenek a rögzítő zártszelvény idomok) hogy a csavarok biztosan ne forduljanak ki a falból. A képlet segítségével meg lehetne határozni az erőkar biztonságos hosszát.
Talán nem bonyolult a képlet, de sajnos nincs különösebb tehetségem a matekhoz. :(
Az ötleteket előre is köszönöm!
Nyomatékot érdemes számolni. (100 kg súlya legyen 1000 N erő)
M = 1000 N * 0,3 m = x N * 1 m
x N = (1000*0,3)/1 = 300 N (~30kg)
Na igen, jogos, mondjuk egyrészt ott van a csésze saját súlya (és hogy hol a tömegközéppontja), a fal anyaga és állapota, rögzítés módja, stb.
A zártszelvény alja nem tud a talajon támaszkodni?
Miután pontosan kiszámoltad, következik az, hogy az adott csavar adott anyagba betéve képes-e ekkora erőt megtartani (mondjuk a kétszeresét, mert az "éppen annyi" esetén, ha rád száll egy légy, borul minden).
És itt azt kell vizsgálni, adott anyagtípussal ébredő erő hatására mi történik (például vakolatban néhány 15 mm-es, széles menetű csavar semmit se ér, jó minőségű betonban pedig akár egy is biztonságos).
Ezt nem kiszámolni szokták, hanem táblázatok állnak rendelkezésre technológia típusonként és terhelhetőség szerint.
A kérdező rosszul közelíti a problémát, azaz rossz a fizikai modell. Itt nem az erőkarok számításán meg a zártszelvényeken kell gondolkodni, hiszen nem ez lesz a szerkezet gyenge pontja.
Itt sokkal fontosabb kérdés, hogy a fal milyen (gipszkarton?) és azt hogyan lehet megerősíteni (merevítések) vagy pl.hogy a csavarok feje ne kis felületen érintkezzen (teherelosztó lemez).
Tehát itt sokkal inkább egy konstrukciós problémával állunk szemben, ahol a gyakorlati megközelítés a célravezető.
Az utolsó két válaszadó gondolatára reagálva, igen, éppen az a baj, hogy a fal gyenge terhelehetőségű (tömör gipsz), ezért nagyobb erőkarra van szükség, hogy a csavarokat egyenként kisebb terhelés érje.
Köszönöm mindenkinek a segítő ötleteket, tanácsokat.
Idő közben elkészült a szerkezet, stabil lett, szóval eddig még nem fordult elő kellemetlen meglepetés. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!