Matematika, szig mon nő?
Sziasztok!
Exponenciális egyenleteket tanuljuk,és nem értem azt,hogy ha az alapok megegyeznek akkor a szigorú monotonitásra hívatkozva elhagyható az alap... és akkor ami kitevőben van arra oldjuk meg az egyenletet, de miért hagyhatom el az alapokat mit is jelent pontosan ez a növekedés? Mert a tanár mondta,hogy ezt oda kell írni mindig...
A szigorú monotonitás azt jelenti, hogy a függvény nagyobb x értékhez mindig nagyobb y értéket rendel hozzá.
Ha x1 < x2, akkor f(x1) < f(x2)
Azaz a függvény mindig növekszik, állandó sem lehet.
Ez azért lehet itt érdekes, mert ennek következtében a függvény kölcsönösen egyértelmű. (Azaz nem csak az x -> f(x) hozzárendelés egyértelmű, hanem az f(x) -> x hozzárendelés is egyértelmű lesz. Egyszerűbben: a függvény minden értéket csak egy helyen tud fölvenni.)
Ha ez nem így lenne, akkor az egyenletet sem lehetne így egyértelműen megoldani.
Például az x^2 függvény nem kölcsönösen egyértelmű, hiszen például a 4 értéket két helyen is felveszi (2 és -2). Így az x^2 = 4 egyenletnek két megoldása is lesz.
(Remélem, sikerült jól leírnom. A szakkifejezésekben nem vagyok biztos, de majd remélhetőleg egy hozzáértő kijavít.)
Hogy értsd; ha ugyanazt a számot ugyanarra a számra emeled, akkor mindig ugyanazt az eredményt kapod. Például a 7^12548 és a 7^12548 esetén anélkül tudod, hogy egyenlőek, hogy kiszámolnád a pontos értéküket. Tehát ha az alap azonos, akkor két hatvány érték egyenlő, hogyha a kitevők egyenlőek.
Azt is tudod, hogy a 7^12548 hatványban a kitevőbe kisebb számot írsz, akkor az eredmény is kisebb lesz, ha pedig nagyobbat, akkor nagyobb lesz. Ez azt jelenti, hogy a 7^12548 hatvány csak és kizárólag a 7^12548 hatvánnyal lehet egyenlő a 7^valahanyadikon hatványok közül.
Tehát ha egyenlővé tesszük a kitevőket, akkor megoldást kapunk (vagy nem), de ezen kívül más megoldás nem jöhet szóba.
Nem is lenne fontos azt odaírni, hogy a függvény szigorúan monoton, ugyanis nem minden alakú egyneletben fordul elő, hogy szigorú mononoton függvényekkel dolgozunk, de a szigorú monotonitásra való hivatkozás egy kicsit erősebb annál, minthogy a függvény kölcsönösen egyértelmű.
Még rövidebben: az egyenlet megoldása közben nem kell esetszétválasztással dolgozni, mivel csak 1 eset van (amikor a kitevők egyenlők).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!