Tesla vezeték nélküli elektromos áram átviteléhez ért valaki? Bármilyen fémre sugározhható? Kérdésem elméleti, nincs rossz szándékom és óvatos vagyok.
Csupán eljátszottam a gondolattal (inkább csak egy kis aggodalom beszél belőlem, miféle rosszra lehet hasnzálni a tudományt, mire kell ügyelni stb). Nem értek a fizikához, csak olvastam róla, meg film is készült erről, hogy Tesla vezeték nélkül továbbított nagyfeszültségű elektromos áramot. Ha jól tudom, léteznek már ilyesmi telefontöltők is, legalábis pár centi távből vezeték nélkül tölt, ugye?
Szóval, részemről ne gondoljatok rosszra, csak a film kapcsán merengtem, hogy ez a találmánya olyanfajta ártó, veszélyes dolgokra is képes, rossz kezekben, hogy pl száz méterekről (kilométerekről) kiincsre, vagy bizonyos kilincsekre életveszélyesen áramot lehet sugározni? Pl irányítani képesek szakemberek, hogy van egy emeletes ház, abban bizonyos három darab kilincsre rásugározzák, a többi meg mentesüljön ettől - ilyenre is képesek? Mondom, csak játék a gondolattal...
Tesla eme találmánya írányítható, hogy térben merre terjedjen? Vagy a rádióhullámokhoz hasonlóan mindenfelé terjed, és a vevőn múlik, melyik fogadja? Vagy hogyan kell ezt elképzelni? És mekkora a hatósugara, mennyire gyengül és milyen távtól gyengül, és mi gyengül, az áramerősség, a feszkó, vagy az ellenállás?
Ne hivatkozzatok ált.iskolás fizikára se, mert az nekem nagyon régen volt, ráadásul nem szerettem a fizikát a suliban. Szóval úgy se esélyes, hogy érteném. Humán végzettségű vagyok, bár szeretem a matekot is és a filozófiát.
Szóval ha valaki el tudja magyarázni úgy, hogy én is megértsem, előre is köszönöm. Egyáltlaán, Tesla eme találmánya mennyire elterjedt mára a gyakorlatban? Vagy még mindig csak a háttérben kísérleteznek evvel?
"Ne hivatkozzatok ált.iskolás fizikára se, mert az nekem nagyon régen volt, ráadásul nem szerettem a fizikát a suliban."
Fúha - kéne Koméniusz bácsi tölcsére piszkosul - mi?
Ma szerencsenapod van - tényleg létezik! Csapj le erre az ismereterjesztő könyvre:
Soha vissza nem térő alkalom!
Egy autodidakta - átlag mérnököket megszégyenítő - műszaki zseni oldala:
#3 Sértődés ne essék - de én egyszer beleolvastam egy Shakespeare műbe, és ennek hatására azóta csak a műszaki tudományok érdekelnek az általános természettudományok mellett.
Készítettem is már egy 60 W-os, kontinuális gerjesztésű Teszla-transzformátort - igen csak szép plazmagömböket varázsol a kiégett villanykörtékből!
#6, hát igen, ez a net veszélye. Én azt hittem, egyértelmű, hogy megjegyzésemet humornak szánom (kilincs - ajtó). Látom, nem ment át. :D Vagy átment, és én nem értelmezem, hogy az #5 válaszhumornak lett szánva? Komolyan, valljuk be, elég égő lenne ilyent bevallani, hogy Shakespearebe egyszer beleolvasni és eldobni az egészet. Nem, mintha nekem a legkedvencebb szerzőm lenne, de azért vannak ott mély gondolatok is, meg szellemesség is. De ha komoly volt, akkor javasolom Solohovot is megpróbálni, és akkor lehet, hogy valami más egzakt tudományág is érdekelni fogja.
Vajon hol lehetett Shakespearet teljesen elkerülni? Én műszaki középiskolába jártam, ott is volt irodalom négy éven át...
Az emberi elmebajt elég jól megfogják Shakespeare idézetek:
"Annyit lepontozott a piszok világ, hogy
Keserűségemben már azt se nézem,
Hol ártok neki."
"A GYIK-en fórumozok, ahol lepontozni
Sokszor dicséretes, választ írni meg
Káros őrültség…"
Foglalkozzunk a Kérdezővel!
A Tesla-féle rezonanciatranszformátor nagy-frekvenciás erőtere nem irányítható. Bár leginkább a tekercsre merőleges síkban terjed. Áramot indukál minden vezetőben, legyen az fémtárgy, sós víz, vagy ritka gáz. Legerősebb a kölcsönhatás azonos frekvenciájú rezgőkörökkel. / Egy tekercs is alkothat rezgőkört a szórt kapacitások miatt. /
*
Több Tesla-trafó van a közelben mint gondolnád. Az elektronikus gépkocsi-gyújtások nagy részének kapcsolása, és működése nagyon hasonlít a Tesla-trafóra, csak gondosan árnyékolva vannak, és kicsit mások az üzemi paraméterek. / Lehet, hogy neked is van T-t. /
#5 Válaszadó! Milyen félvezetőt építettél bele? Csak kíváncsiskodom, én szerényebb teljesítményűt építek.
Gézengúz-2 #9 kérdésére a válasz:
Az én (játék-kategóriás) készülékem közvetlen hálózati feszültségről megy, mely graetz hídon egyenirányított, és (kissé túldimenzionált) 100uF elkóval pufferelt. (20 éve - amikor épült - csak elektronsugaras szkópom volt, és a bemérés miatt kellett a sima tápfesz.)
Az oszcillátora egy IRFBE30 típusú MOSFET-el van megcsinálva. A kapcsolás klasszikus aszimmetrikus C osztályú, melyet a csak passzív elemekből épített amplitúdó-stabilizáló visszacsatolás B osztályúra szabályoz a legnagyobb teljesítménynél. Az oszcillátor üzemi frekvenciája 1 MHz üresben, 1 MHz-re hangolt Tesla-feltéttel viszont lehúzódik 800 KHz környékére.
A kisüléses kísérleteket eredetileg nem bírta az ilyen egyszerű kapcsolás, ezért két tranzisztor eldurrantása után kapott még egy elektronikus gyorsbiztosítékot, mely áramot határol és olyan gyorsan leold, hogy nem károsodik a főtranzisztor.
Ez a gyorsbiztosíték IRF840 típusú MOSFET-el és 3 kisjelű NPN tranzisztorral épült. Mivel elvi működéséből kifolyólag egy billenőáramkört képez, így ez a kiegészítő modul 2 nyomógombos be/ki kapcsolóként is funkcionál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!