Akkor most hogy is van a Newton törvény ?
Newton törvénye köszöni jól van. Amúgy Newton II. törvénye így van:
F = m * a
Vagy átrendezve:
a = F / m
Ahol „F” az erő, mint vektormennyiség, „a” a gyorsulás, szintén vektormennyiségként, és „m” a tömeg, ami egy skalár.
A videó címe ugye eléggé hatásvadász: „10 létező tárgy, amely ellentmond a fizika törvényeinek”. Nos egyik sem mond ellent a fizika törvényeinek, pusztán olyan jelenségeket és tulajdonságokat mutat be a videó, amikkel a hétköznapokban nem nagyon találkozunk, így természetesen eléggé szokatlannak tűnnek. De tényszerűen a valódi fizikai törvényeknek nem mond ellent egyik sem.
Az utolsó jelenség szempontjából Newton második törvénye abból a szempontból érdekes, hogy pozitív tömeg esetén – márpedig mi csak ilyennel találkozunk –, egy test gyorsulásának iránya megegyezik a testre ható erő irányával. Nyilván a hétköznapi tapasztalataink is ezt mutatják, ha egy golyót balra lökök, akkor balra fog elindulni.
De mi a helyzet, ha egy test tömege negatív? Akkor bizony az erő és a gyorsulás vektora ellentétes irányú lesz, egy negatív tömegű testet, ha meglöksz, akkor feléd indul el, ha meghúzol, akkor távolodni akar. Nyilván ez ellent mond a józan észnek – ami a felnőtt korunkig összeszedett sztereotípiák összessége –, de Newton II. törvényének nem.
Egyszerűen csak arról van szó, hogy ilyen-olyan kvantumfizikai jelenségek miatt speciális körülmények között az anyag viselkedhet úgy, hogy Newton II. törvényében a tömeg negatív értékként szerepeljen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!