Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi az esélye, hogy ugyanod...

Mennyi az esélye, hogy ugyanoda ülök a vonaton? (kombinatorika)

Figyelt kérdés
Az egyik nap oda-vissza IC-vel utaztam, amire helyjegyet kellett vennem. Mind a kétszer a 71-es ülésre szólt a jegyem. Ha csak én utazok a vagonban és ugyanakkora a valószínűsége bármelyik helynek kiválasztása, akkor mennyi volt annak az esélye, hogy ugyanazt a helyjegyet kapom oda-vissza? Mekkora volt a valószínűsége, hogy pont a 71-es helyre szóljon oda-vissza? ( feltételezzük, hogy 86 hely van a kocsiban ) Köszi a segítséget, ellenőrizni szeretném a kapott eredményem.

2021. szept. 7. 09:02
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
1:86^2
2021. szept. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha az a kérdés, hogy oda-vissza ugyanaz a hely, akkor a válasz 1/86. Ha konkrétan a 71-hely valószínűsége a kérdés, akkor a válasz 1/86^2.
2021. szept. 7. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nekem is 1/86^2-on jött ki arra, hogy mind a kétszer a 71-esre ülök. Ha csak annyi a kérdés, hogy ugyanarra a székre, akkor 1/86, igaz?
2021. szept. 7. 09:27
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi kettes, megelőztél!
2021. szept. 7. 09:28
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A MÁV rendszere szisztematikusan adja ki a jegyeket, tehát ha mindenki pontosan ugyan azzal a vonattal megy oda és vissza és egyszerre megveszi mindkét jegyét (meg persze a vonat összeállítása nem változik meg), garantáltan ugyan oda fog szólni.
2021. szept. 7. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszi 5-ös, elsősorban mint matematikai probléma érdekelt. Ajka-Veszprém-Ajka volt az útvonal 4 óra különbséggel utaztam és a jegyeket indulás előtt vettem meg külön-külön a pénztárnál.
2021. szept. 7. 09:41
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Értem, de matematikai problémáról akkor beszélhetnénk, ha teljesen véletlenszerű lenne, hogy mikor melyik helyet kapod. De ez egyáltalán nem véletlenszerű, egy algoritmus dönt, ami azonos feltételek fennállása esetén mindig ugyan azt az eredményt adja. Még az se matematikai probléma, hogy mekkora valószínűséggel állhat fent pontosan azonos feltétel, mert az online rendszerben lehetséges a hely paraméterezése és konkrét hely kiválasztása is, amivel manuálisan lehet befolyásolni az algoritmus működését. A 2009 előtti rendszerre lehet esetleg ezt felírni, mert akkor semmi lehetőség nem volt befolyásolni a helykiadást, de abban nem vagyok biztos, hogy véletlenszerű volt-e vagy algoritmikusan töltötte fel a helyeket, akkoriban nem utaztam vonattal rendszeresen.
2021. szept. 7. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 2*Sü ***** válasza:
100%

Matematikai szempontból:


Ugye az első hely 86 különböző hely közül jön ki, így 1:86 eséllyel kapod elsőre a 71-es ülést.

A második helynél ugyanez a helyzet, így annak az esélye, hogy mindkét ülés a 71-es lesz: 1:86² = 1:7396.


Ha az a kérdés, hogy mekkora az esélye, hogy visszafele ugyanazt az ülést kapd, mint odafele, azt kétféleképpen is meg lehet közelíteni:

1. Az első hely az lesz, ami. Ehhez képest a második ülés 1:86 eséllyel szól ugyanoda, ahova az első.

2. A fentiek alapján 1:86² az esélye annak, hogy mindkétszer az első, 1:86² az esélye annak, hogy mindkettő a második helyre szól, stb… Így 86 olyan eset van a 86²=7396 esetből, mikor a két ülés száma megegyezik, így 86:7396=1:86 az esélye annak, hogy mindkét jegyed ugyanarra az ülésre szól.


Matematikailag…


~ ~ ~


…mert a valóság más. Nem ismerem a MÁV helyfoglalási rendszerét, de nem kizárt, hogy pl. az online és az offline jegyek vásárlásánál más tartományból választ elsőre. Az is lehet, hogy fenntart helyeket azoknak, akik négyen, illetve ketten akarnak egymás mellett ülni. Illetve ha hasonló időpontban veszed a jegyet, akkor nagyobb az esélye, hogy ugyanoda szól. Ha egyik jegyet sem hetekkel az indulás előtt vetted meg, és nem is percekkel az indulás előtt, akkor nagyobb az esélye, hogy ugyanoda fog szólni, főleg ha a két járat kihasználtsága is hasonló.

2021. szept. 7. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. szept. 7. 11:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!