Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Retró diavetítőt miért nem...

Retró diavetítőt miért nem szabad földelni?

Figyelt kérdés
Kaptam egy régi diavetítőt gyerekmesékkel, de megakadt a szemem a külsejére szegecselt lemez feliratán: csak felügyelet mellett, csak hőálló filmmel stb stb [...] FÖLDELNI NEM SZABAD. Persze az eredeti villásdugója földeletlen, viszont az egész ház fémből van, szóval még akár logikusnak is tűnik, hogy a házat érdemes legyen földelt dugalj zöld/sárgájára rákötni. De miért ellenjavalja ezt a címke? Elvileg csak egy lámpa van benne, nem? A fém foglalatokat is szokták földelni...

2021. júl. 31. 20:55
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
96%
Mert kettős szigetelésű (rajta is van a két egymásba tett négyzet). A kettős szigetelés lényege, hogy nem fordulhat elő olyan üzemzavar, meghibásodás, hogy az üzemszerűen feszültség alatt nem álló fém burkolat feszültség alá kerül. A védővezetős érintésvédelmi módoknál kis valószínűséggel többszörös hiba esetén előfordulhat, hogy egy ilyen eszköz burkolata mégis feszültség alá kerül, és ez "félre vezetné" a használót.
2021. júl. 31. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
94%
A kettős szigetelésű eszközöket sose szabad földelni.
2021. júl. 31. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ezek a válaszok nem érthetők a nem hozzáértők számára. Én mint ilyen, azt hüvelyeztem ki belőlük, hogy nem SZÜKSÉGES a földelés, mert nem fordul elő testzárlat(?) az ilyen készülékeknél. De hogyha nem szükséges, akkor miért nem SZABAD is egyúttal, az nem világos.
2021. aug. 1. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
89%
Amit írtam az 1-ben. Nem tudomm iért nem érthető. Mert bármilyen hiba a földelő hálózatban okozhatja, hogy más készülék burkolatára is hibafeszültség kerül, ha nincs a készülékönk háza összekötve a földelő hálózattal akkor a földelőhálózat hibája esetén sem kerlhet oda hibafeszültség.
2021. aug. 1. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Na igen, de ha bármelyik egyéb készülék burkolatára hibafeszültség kerül, akkor az egyben azt is jelenti, hogy a védövezetőn keresztül záródik az áramkör, és a kismegszakító ezredmásodperceken belül leold, nem? A felhasználó (jelen esetben mondjuk én) megaohmos ellenállása viszont kicsit sem lesz vonzó a hibaáram számára, hiszen ott van neki egy pártized-ohmos vezeték a nulla sín felé. Vagy mit értek félre? Nem ez a célja a földelésnek?
2021. aug. 1. 15:51
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Mohm ellenállásod akkor van, ha csontszáraz vagy.

Szélsőséges esetben, szétázva lemehet az ellenállásod 1kohm-ra is.

2021. aug. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
82%
5.: Alapelv nem szabad keverni azérintésvédelmi módokat. Amit írsz a "régi" földelés volt (legalább 30 éve nem használt). A kettős szigetelés egy másik történet. És olvasd el még egyszer mit írtam. Kettős hiba esetén, azaz van egy hiba a földelő hálózatban és van egy hibás készülék.
2021. aug. 1. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
78%

1-es és 7-es válasza alapján egyértelmű miért nem lehet, rákötni a kettős szigetelésű készülék fémházára a védővezetőt, de szerintem még mindig nem igazán érted.

Talán így érthetőbb: Van egy másik készüléked, amelynek fémházát rá kell kötni a védővezetőre. Valami miatt megszakad a védővezető és ugyanakkor meghibásodás miatt ennek a készüléknek a fémházára kerül a fázis. Ha a kettős szigetelésű diavetítő fémházát rákötöd a védővezetőre, akkor ebben az esetben a fázis a megszakadt védővezetőn keresztül rákerül a diavetítő fémházára is, ahova, ahogy 1-es írta, semmilyen hiba esetén nem kerülhetne feszültség.

2021. aug. 1. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

"az egyben azt is jelenti, hogy a védövezetőn keresztül záródik az áramkör, és a kismegszakító ezredmásodperceken belül leold, nem?"

Hát, nem feltétlenül. Csak azt nem értem, hogy ezt te megkérdezed 15:51-kor, mikor 09:59-kor, tehát 6 órát hagyva a megértésre, a hozzászólásod előtti utolsóban #4 megírta: "hiba a földelő hálózatban okozhatja, hogy más készülék burkolatára is hibafeszültség kerül". Érted? HIBA ESETÉN!!!! Érted? HIBA ESETÉN!!!

2021. aug. 1. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
3-s válaszoló: Én már kezdem érteni, csak még azt kéne nekünk elmagyarázni, mi az a kettős szigetelés. Lehet, hogy azért nem értjük, mert nem tudjuk, mi az.
2021. aug. 1. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!