Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az aktiv metabolit emeszteskor...

Az aktiv metabolit emeszteskor hany szazaleka az eredeti szubsztancianak?

Figyelt kérdés

Peldaul a kvetiapinnak az aktiv metabolitja a norkvetiapin.


Ha 75mg kvetiapin kerul a szervezetbe akkor az enzimek altal letrejon norkvetiapin is.


Most azt nem ertem, hogyha kvetiapint dolgoz fel a szervezet, akkor milyen reszet alakitja at norkvetiapinna? Ugyanugy 75mg? De akkor a 75mg kvetiapinnal mi tortenik a szervezetben felhasznalas utan? Mert egy reszet felhasznalja akkor a szervezet


2021. júl. 27. 09:37
 1/2 sadam87 ***** válasza:
100%

A konkrét pédát nem ismerem, csak röviden próbáltam utánanézni, úgyhogy remélhetőleg lesz, aki nálam precízebb választ ad, de azért én is megpróbálkozom vele.

Az aktív metabolit kialakítását az adott hatóanyagból enzimek katalizálják. A kvetiapin esetében például a CYP3A4 fedőnevű enzim.

[link]

Ezek az enzimek gyakran nem a bélben hatnak, hanem később, a felszívódás után. A CYP3A4 legnagyobb mennyiségben a mákban fordul elő, de a belekben is képződik, szóval jelen esetben nem tudom, elsősorban a felszívódás előtt vagy inkább utána alakul ki az aktív metabolit.

[link]

"Most azt nem ertem, hogyha kvetiapint dolgoz fel a szervezet, akkor milyen reszet alakitja at norkvetiapinna? Ugyanugy 75mg?"

Ugyanannyi biztos nem. Egyrészt a norkvetiapin kisebb, mint a kvetiapin, úgy képződik, hogy a kvetiapinról egy csoport levágódik.

[link]

[link]

Másrészt a norkvetiapin a kvetiapin fő aktív metabolitja, de más metabolitjai is vannak, tehát nem csak ez képződik belőle. De az átalakítás és a felszívás hatásfoka sem 100%-os.

"De akkor a 75mg kvetiapinnal mi tortenik a szervezetben felhasznalas utan?"

Egy idő után más enzimek továbbalakítják, és lebomlik. (Egyébként egy receptorantagonistáról van szó, tehát amikor hat, akkor közben nem használódik fel, hanem úgy hat, hogy egy bizonyos receptorokhoz kötődik.)

[link]

2021. júl. 27. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszi, szerintem megvalaszoltad a kerdesem!
2021. júl. 27. 10:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!