Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az olvadt anyag színe legtöbbs...

Az olvadt anyag színe legtöbbször miért nem egyezik meg a kristály eredeti színével (ugyan azon anyag esetében)?

Figyelt kérdés

Hiszen ugyan azok az atomok/molekulák alkotják mind a kristályosodott anyagot, mind az olvadékát, annyi különbséggel, hogy az egyiknél kicsit szabadabban mozoghatnak. De az adott molekulákról a szemünkbe jutó foton ugyanakkora hullámhosszban verődik vissza, függetlenül a molekulák egymáshoz viszonyított helyzetétől (legalábbis gondolom én). Akkor mégis miért láthatjuk más színbe az olvadt anyagot, mint a kristályosat?


Köszönöm, előre is.


2015. febr. 20. 18:43
 1/3 anonim ***** válasza:

Az olvadt anyagot (legyen jelen esetben kőzetolvadék) képzeld el úgy, mint egy finomfőzeléket: benne van minden (borsó, répa, karfiol... - azaz Si, O, Zn, Al, Mg, S, K...). Viszont az olvadék - nagyon sok minden függvényében - csak bizonyos kombinációkban tud kikristályosodni. Pl lehet belőle (Fe,Mg)2SiO4 (olivin) vagy KAlSi3O8 (káliföldpát). De ugyanazzal a kémiai összetétellel más kristályrácsban is kikristályosodhat az anyag pl: ZnS: hatszöges (hexagonális) alakban wurtzit vagy szabályos alakban szfalerit. A két forma között más az anyag belső szerkezete és ennek következtében mások a fizikai tulajdonságai is (szín, keménység...).

Tehát amire te gondolsz: az olvadék egy "főzelék", amiben minden benne van, a kristályban viszont csak bizonyos elemek vannak és azok sem mindegy, hogy milyen elrendeződésben. Ezért nem ugyanaz a színe. Legalábbis a természetben, a laboratóriumi körülményekhez nem értek.

2015. febr. 20. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
a torta is máshogy néz ki, ha ledarálod. pedig összetétele szempontjából ugyan az.
2015. febr. 20. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"kicsit szabadabban mozoghatnak"


Magad is sejtetted az okát. Csak nem kicsit, hanem nagyon.

Míg egy kristályszerkezetben adott szigorú szimmetriák uralkodnak, addig olvadáskor ez a rend összeomlik, és a részecskék szabadon mozoghatnak.


Ez például a jég esetében elég drasztikus sűrűség változásban is megnyilvánul - olvadás közben...

2015. márc. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!