Miért állt le szinte teljesen a technológiai fejlődés?
Most nem a covidra gondolok, hanem az utóbbi 7-8 évre.
Amikor az ipari forradalom megtötrént, akkor nagyon gyorsan fejlődött az ipar, hiszen minden vállalkozónak lépést kellett tartania a világgal, hogy fentmaradhasson a vállalkozásuk.
Aztán a 20.században az űrtechnológia fejlődött nagy ütemben.
aztán a 90es évektől a 10es évekig meg a számítógép technológia ugrott nagyot a fejlődésben.
Az lehetséges, hogy a fejlődés az ilyen hullámokban jelentkezik? És ha igen, akkor szerintetek mikor jön el a következő ilyen hullám, és abban mi fog nagy ütemmel fejlődni?
Deminishing return. Ha van egy felfedezés első alkalmazásai sokkal nagyobb hasznot jelentenek általában mint későbbi finomhangolás.
Abban nem értek egyet hogy lassult volna a fejlődés de jelenleg a mostani fő technológiák közül legtöbb már a finomhangolásnál tart, így a látványos hasznok csökkenek.
Nincsen elegge kiemelve a kutatas hangsulya. Meg annyira finanszirozva sincs.
Illetve nem is tortennek olyan dolgok, amik elinditananak egy nagy technologiai fejlodest (ilyen volt peldaul a 2. vilaghaboru).
Meg lehet figyelni pl. az okostelefonokat.
Az elmult 10 evben kb., miota megjelent az elso okostelefon, sokkal tobbet nem tudnak a mai telefonok. Nagyobb kapacitas, meg jobb pixel, meg gyorsabb, de semmi uj invencio nem tortent.
Az arak viszont gyorsabban nonek mint a technologia fejlodese.
A business meg a kapitalizmus eltereli a figyelmet a kutatastol.
A fejlődés nagyon is hullámokban történik. Innovációs hullámoknak nevezik (innovation wave).
Az IT (számítógép, internet, telefon) innovációs hullám nagyjából a végéhez ért. Mindent tudnak a számítógépek, amikre a felhasználóknak igényük van.
Most egy hullámnak a közepén vagyunk, egy másiknak pedig az elején. Amelyiknek a közepén vagyunk, az az automatizációs forradalom. Már most hatalmas gyárak, amik 10 éve 10000 embert foglalkoztattak volna, 1000 embert foglalkoztatnak. Hatalmas mértékű automatizációs forradalom történt az elmúlt évtizedben, csak nem olyan látványos kívülről. Ez várhatóan folytatódni fog, még 10-20-30-? évig.
A másik innovációs hullám, aminek az elején vagyunk, az a "zöld" hullám. Ez főleg az akkumulátor technológiát, napelem technológiát, szélerőműveket, stb. foglalja magában. De ez is inkább gyártástechnológiai meg hatékonyság növelő dolog, nem annyira látványos az átlag ember számára. Ez oda fog kifutni, hogy minden ház előtt elektromos autó fog állni, és minden ház tetején napelemek lesznek, szóval azért látványos lesz. De ez még éppencsak kezdődik.
Szerintem egyáltalán nem állt le.
Nézz meg egy 7-8 évvel ezelőtti mobilt! Semmi különbség?!
Ma már olyan extrák egy belépő szintű városi kisautóban is szinte alap dolgok, amik 7-8 éve csak a drága prémium autók kiváltsága volt. A kisebb károsanyag kibocsájtásról, egyre jobban terjedő hibrid és elektromos hajtásokról nem is beszélve.
8-10 éve még csak Windows7-nél tartottunk.
A tudományos cikkek, publikációk számában sincs visszaesés, sőt.
7-8 év nem olyan hatalmas űridő időtáv. 2012-2013-ról beszélünk. Nekem mintha tegnap lett volna. Egy gyereknek meg az őskor. Szóval ez elég relatív. De nézz 20-25 év időtávlatot! Nem lehet azt mondani, hoyg semmi nem történt. 7-8 év nem sok idő. Ennyi alatt nem fog mindenki űrhajókkal röpködni a szomszédos galaxisokba egy hétvégi kiruccanásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!