Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem szakadnak el a...

Miért nem szakadnak el a csavarok az előírt meghúzási nyomatékoknál?

Figyelt kérdés

A kérdés a következő megfontolásból született. Előre elnézést kérek, ha valamit nagyon elszámoltam:


Példának okáért vegyünk egy közönséges M6-os vascsavart. Az erre előírt meghúzási nyomaték (5,8-as, gyenge-közepes kategória) 6,2 Nm. Vegyük a csavar szárának keresztmetszetét 19 mm^2-nek, és a menetemelkedést 1 mm-nek. Ha tisztán az erőáttételből indulok ki, akkor 2 GPa-os feszítőerő hat a csavarszár legjobban igénybe vett keresztmetszetében. Ez kb. háromszorosan meghaladja a legjobb acélfajták szakítószilárdságát is! (Ez kb. 800 MPa. 2 GPa-t csak az orientált acélszálak bírnak.)


Persze vannak csavartípusok, melyekre az említett meghúzási nyomatéknak a két és félszeresét is előírják! Meg kell jegyeznem még azt a tényt is, hogy a csavarnak ezen erőhatás mellett valamilyen teherbírással is kell rendelkeznie a gyakorlatban.


Miért írnak elő ilyen nagy meghúzási erőket, és hogyan viselik el ezeket a gyakorlatban a csavarok teherbírás mellett?



2021. máj. 20. 01:17
 1/7 anonim ***** válasza:
46%
Mert meg is kell tartania annak a csavarnak azt, amit felcsavaroztak vele. Legyen az mondjuk egy rámpa, egy erkély, egy korlát, akármi. Azon emberek járkálhatnak, ugrálhatnak, hordhatnak át nehéz dolgokat, miközben ütemesen lépkednek, hogy ne mozogjon a kezükben a rakomány. És ez csak néhány azon dolgok közül, amik miatt bőven túlméretezik a csavarokat.
2021. máj. 20. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
82%

#1: ezt kérdező is tudja, írta is -pont arra kíváncsi, miért bír ki akkora feszültséget egy csavar, ami (már pusztán a meghúzásból adódóan is) többszöröse az acélok szilárdságának.

Szerintem elszámolt vmit kérdező, majd ha lesz időm, utánaszámolok és visszanézek.

2021. máj. 20. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ha tisztán az erőáttételből indulok ki"


...akkor hibás értéket kapsz.

Ahogy a csavart meghúzod, a szorítóerővel szépen lineárisan megy fel a súrlódás és az arra fordított nyomaték is.

Az általad említett esetben számítás nélkül azt mondanám, hogy a meghúzási végnyomatékod minimum 80%-a már a súrlódás legyőzésére van.

2021. máj. 20. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm "Wadmalac" (#3-as) a választ! Én is ebben az irányban kezdtem el gondolkodni, de akkor sem vagyok még képes tisztán látni ebben a problémakörben. Szerintem a probléma az, hogy az a bizonyos geometriai áttételezés igenis jelentős mértékben érvényesül. Világos, hogy a csavarszárra húzóerő mellett csavarás is hat - mely végeredményben növeli az igénybevételt.


Világos, hogy a csavaróerő is gyorsan csillapodik az ellendarabhoz feszülő menetes részen. Megfigyeltem, hogy a modern gépjárműveknél a 8,8-as meghúzásra előírt acélcsavarokat is csak kb. 2,5, max. 3 átmérőnyire süllyesztik be az alu-öntvényekbe. Egy benzinmotor-vezérmű aluötvözet-himbájába egy M6-os hézagbeállító-csavar előírt meghúzása 9 Nm! A csavar max. 20 mm hosszan megy át a himba végén.


Igyekeztem olyan leegyszerűsítő feltételeket használni, melyek elfogadható közelítő eredményt adnak. (Minek 3 számjegy pontosságra számolni, hogyha a végeredményt meg két nagyságrendel félreszámolja az ember ez miatt?)


Ha vesszük a feltételezésedet arról a bizonyos "minimum 80%-os" erőmegfogásról, akkor is kérdéses, hogy a nagyobb meghúzásra előírt csavarok ezt hogyan bírják ki? Ha pl. grafitos kenőanyagot teszünk a csavarfej alá, akkor a csavarunk bizonyossággal széttekeredik? Hogyan láthatjuk be, hogy a csavarási erő több mint 80%-a bizonyossággal csavarfej felfekvési súrlódására megy el?

2021. máj. 20. 10:58
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ha pl. grafitos kenőanyagot teszünk a csavarfej alá, akkor a csavarunk bizonyossággal széttekeredik?"

Pontosan.

Próbáld ki, hogy valami jófajta teflonos zsírral megkensz egy csavart és úgy próbálod előírt száraz meghúzási nyomatékra meghúzni. Úgy megszakítod, mint a pinty.


"Hogyan láthatjuk be, hogy a csavarási erő több mint 80%-a bizonyossággal csavarfej felfekvési súrlódására megy el?"

Modellezd a menetemelkedésnek megfelelő szögű ékkel, acél-acél súrlódási együtthatóval, nézd meg, hogy adott csavar folyáshatára alatt mondjuk 10%-kal vett összeszorító erővel a keletkező súrlódóerők mellett milyen oldalsó erővel tudod betolni az éket.

2021. máj. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Hát - néhány napon belül veszem a fáradságot és elvégzek néhány kísérleti meghúzást alákent fejű csavarokkal. Még számolgatni is fogok egy kicsit a témában. Addig is mindenkinek köszi a hasznos a válaszokat a témához - majd beszámolót tartok!
2021. máj. 20. 13:35
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"elvégzek néhány kísérleti meghúzást alákent fejű csavarokkal"

Kevés. Komplett menetet kend.

A kenés is csak csökkenteni fogja a súrlódást, nem nullázza.

2021. máj. 21. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!