A mai fegyverek miért az ellenség elpusztítására vannak készítve, nem lenne elég az ellenfél harcképtelenségére, ártalmatlanítására koncentrálni?
Honnan ez a másik teljes, végleges elpusztítására törekvő ösztön az emberben?
Egy fegyveres összecsapásban miért kell megsemmisíteni vagy elvenni az életét.
Miért nem inkább az ellenség rövidebb, hosszabb harcképtelenné tételére törekednek a fegyvergyártók?
Régen is a közelharcban ha valaki földre került, feladta már nem bántották.
De ma mindenütt az éles harcokban és a virtuális játékokban is a másik totális megsemmisítése a tét.
Miért?
A kérdés egy másik részére:
Honnan ez a másik teljes, végleges elpusztítására törekvő ösztön az emberben?
Nem az ember az egyetlen ilyen lény, sőt..
Miért lehet ez? Mert az erőforrások gyakran korlátozottak, így, ha a saját fajtársadat megölöd, akkor neked vagy később az utódodnak több jut.
Az emberiség történetében a háborúk nem mindig voltak kifejezetten kegyetlenek, volt egy időszak, amikor a vallási türelmetlenség már elmúlt, a politikai meg még nem jött el, ez a 17. század vége, a 18. eleje, Nagy Frigyes kora, aki azt mondta, hogy a polgárnak észre sem kell vennie, hogy háború van. Sokszor csata sem volt ekkor, csak a magasabb hadtudomány szerinti hadmozdulatok és a sarokba szorított ellenfél egyszerűen megadta magát a felesleges vérontás elkerülésére. Persze ha összecsaptak, akkor hullott az ember mindkét oldalon.
Nemsokára azonban már eszmékért harcoltak és az igen kegyetlenné teszi az embereket, azért mindenre hajlandók, mert Shakespeare drámáinak főgonoszai csak néhány áldozatot könyvelhetnek el, de ha valaki politikai rendőrséget hoz létre, NKVD-t, vagy Gestapót, akkor már névtelen embermilliókat darál le a rendszer és még igazi gonoszság sincs benne, csak ideológia és hivatalos eljárások, amiket úgy működtetnek, mint a fogaskerekeket az óraműben.
Napóleon vezette be a tömeg-hadseregeket, az általános sorozást és innentől datálódik a tömegpusztítás, hiszen óriási haderővel már nemigen lehet csínján bánni, ott ölni kell,minél többet, minél gyorsabban, meg aztán nem is volt ismert semmilyen olyan eljárás, amit emberségesnek lehet nevezni óriási fegyveres tömeg ellen és ez még csak fokozódott a két világháborúban, a végén már totális öldöklés formájában.
Mivel mára ez a harcászat idejét múlta, a tömegpusztítás is a múlté, jól felfegyverzett, speciális szakértelemmel bíró hivatásos katonák kis csoportja vívja a jelen háborúit, a fegyvernemek szoros együttműködésével és a magas szintű technológia dönti el a harcot, amelyet képesek a hivatásosok megtanulni és alkalmazni. Vannak azért tömegpusztító fegyverek, mert arra issor kerülhet még elvileg.
Tömeghadsereg felállítására és bevetésére már nem lenne idő, addigra a fegyveres konfliktus véget ér, de ha valamiért mégis úgy alakulna, akkor a tömegpusztítás is újra divatba jönne, nincs más út.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!