A mai fegyverek miért az ellenség elpusztítására vannak készítve, nem lenne elég az ellenfél harcképtelenségére, ártalmatlanítására koncentrálni?
Honnan ez a másik teljes, végleges elpusztítására törekvő ösztön az emberben?
Egy fegyveres összecsapásban miért kell megsemmisíteni vagy elvenni az életét.
Miért nem inkább az ellenség rövidebb, hosszabb harcképtelenné tételére törekednek a fegyvergyártók?
Régen is a közelharcban ha valaki földre került, feladta már nem bántották.
De ma mindenütt az éles harcokban és a virtuális játékokban is a másik totális megsemmisítése a tét.
Miért?
Honvédelmi okokból. Ha valamelyik katonai egyesülés átállna erre, akkor hátrányba kerülne azokkal szemben, akik ezt nem hajlandók megtenni.
A hadviselés egyre "civlizáltabbá" válása egy nagyon lassú folyamat. Éppen ezért, mert senki sem akar hátrányba kerülni a kegyetlenebb potenciális ellenféllel szemben. Ettől még nyilván van törekvés az emberélet kioltáásnak minimalizálására: Lásd stratégiai pontok megsemmisítése dronokkal, vagy kibertámadások, stb...
Amikor ez előnyösebb, akkor ezt használják.
Lásd: taposóakna.
Alapvetően a fegyverek, a hadi stratégiák célja nem az ellenfél megölése, hanem a teljes harcképtelenné tétel.
Na ezt úgy megoldani, hogy ne haljon bele senki, vagy minél kevesebben, elég nehéz.
A vegyi-pszichológiai hadviselési kísérletezésnek is ez volt az egyik, ha nem a fő célja.
Az ellenség "álljon be", mint a gerely, essen olyan pánikba, hogy kapát-kaszát eldobva meneküljön, vagy éppen kerüljön olyan eufórikus állapotba, hogy lelövés helyett összeölelgetni akarja az ellenséget.
Hát ez sem jött össze éppenséggel durvább mellékhatások nélkül, plusz ugyebár nem CSAK ez volt a cél, a vegyi hadviselés ezért is került a tiltott fegyverek közé.
A mai modern hadviselés, fegyverfejlesztés éppen arról szól, hogy a támadás minél célzottabban, fókuszáltan csakis az ellenség harcképességének kiiktatására menjen ki, a legkevesebb szükségtelen civil, de akár katonai áldozattal.
Ennek a tökéletes ellentéte volt a nukleáris fegyverek hidegháború fejlesztése, ott sokáig a minél nagyobb pusztítás volt a cél.
Ott sem igazán bevetési, hanem elrettentési céllal.
Aztán lassan mindegyik oldal belátta, hogy eljutottak arra a határra, amikor már nincs hova licitálni, de elérték a saját, sőt a globális kipusztítás esélyét is.
Azóta a fegyverkezés egyre "civilizálódik". Egyre kisebb hatókörű, egyre pontosabb, csak a célra ható fegyverek.
Ennek jó példája a sok új, robbanószert egyáltalán nem tartalmazó bomba, rakéta stb., ami méteres pontossággal csak a célt iktatja ki.
Ott mondjuk védhetetlenül mindent.
Mint az akciófilmes húzás, mikor a főhős nem lelövi az ellenfelet, hanem kilövi a kezéből a pisztolyt.
Az igazi veszély ma a terrorizmusban van, ahol pont a minél több személynek károkozás, ölés a fő cél. És sajnos sok helyen van esély, hogy olyan fegyverekhez jutnak, olyat csinálnak, amilyenek a "civilizált" hadviselésnek már eszébe sem jutnának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!