Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Honnan van energiája a részecs...

Honnan van energiája a részecske-antirészecske pároknak?

Figyelt kérdés
Ha keletkezik egy elektron és egy pozitron, annak az energiájának a szummája 0, de akkor miért keletkezik foton, ha egyesül, illetve olyan kor nem úgy működik, mintha elektron-proton pár lenne? Tehát munkát is végezhetnének vonzással?
2010. aug. 22. 13:31
 1/7 anonim ***** válasza:

A foton energiarészecske, tehát energia szabadul fel ebből a találkozásból. Ez a fúziós energia. Hasonlóan, energiából keletkezhetnek részecskék.

A fúziós energiát ugyanúgy fel lehetne használni, áramot lehetne vele termelni, gépeket meghajtani vele, mint a más úton nyert energiával. Foglalkoznak is vele a tudósok, mert így még sokkal több energia nyerhető, eltüntethető lenne a szemét egy része, és ez az energia sokkal kevésbé lenne a természet kárára, mint a most termelt energia nagy része.

2010. aug. 22. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 dellfil ***** válasza:

Miért nulla az elektron-pozitron pár energiája? Szerinted a pozitronnak negatív az energiája? Nem. Anyag az is, és épp akkora és olyan energiát képvisel, mint az elektron.

(Antifoton nem létezik!)

2010. aug. 22. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettőnek egyenként 511 KeV/c2 a nyugalmi tömege. Mivel ha találkoznak és annihiláció történik, akkor két foton 511 KeV-nyi energiával elrepeszt.


Tehát nem 0 a kettejük energiája, hanem 2x 511 KeV = 1022

2010. aug. 22. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A határozatlansági relációból nyeri az energiát.Pillanatszerű sérülése az energiamegmaradásnak kvantum szinten úgy néz ki megengedett.


De ez csak Planck-idő alatt lejátszódó folyamat, amelyben az elektron és a pozitron szinte rögtön a keletkezésük után annihilálódnak, kioltják egymást, és újra visszaáll az ekvivalencia.


Ezt a fura, ép ésszel szinte felfoghatatlan folyamatot nevezik az okos fizikusok Vákuum-fluktuációnak.


Nos hogy honnan van erre energia...talán az energia határozatlansága a válasz.De pontosan nem tudjuk.Ha valaki mégis, akkor veszek neki egy nobel-díjat. :)


JustFeelGood

2010. aug. 23. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Most akkor a foton a vákumenergiából keletkezik? És honnan pótlódik az az energia?
2010. aug. 23. 12:21
 6/7 anonim ***** válasza:

Ne hallgass 11:55-ösre... azt hiszi, hogyha néha bekapcsolja a Discovery Channelt máris fizikus lesz... igaz, másra se hallgass, mert ez az oldal nem az értelmiségiekről szól, hanem a degenerált tizenévesekről.


És a légkörben keletkező pozitron részecskék a kozmikus sugárzás hatására jönnek létre, és nem a semmiből teremtődnek.


Amit néhol vákuum-fluktuációnak neveznek, az nem tudom hogy jön ide azon kívül, hogy szintén köze van a kvantummechanikához.


Amit meg az elején mondott, ott nem tudom mire gondolt... talán a barion-szimmetriára, vagy isten tudja mire...


A határozatlansági relációból pedig semmi se nyer energiát


A kérdezőnek még egy válasz: munkát akkor tudnál végezni, ha egyáltalán tárolni (és előtte előállítani is) tudnád az antianyagot. (meg persze felhasználni)

De mivel a körülöttünk lévő anyaggal csak fénylik egyet é eltűnik a **csába, ezért ez a mérnöki és fizikai feladat még hátra van...


Amúgy a 3. hozzászóló voltam és én se vagyok fizikus.

2010. aug. 24. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A 3. 5. hozzászólónak van igaza.

Az energia szumma = nulla állításoddal úgy vélem te is azt az egyre terjedő modern(?) felfogást követed, hogy van az anyag és van az energia.

Holott ez így nem igaz!

Én konzervatív vegyész vagyok, nekem minden anyag!

Anyag a nyugalmi tömeggel rendelkező részecske is, és anyag az energia is! Éppen erről szól az einsteini E=mc2

És ha így nézed, az adott anyag hol elektron-antielektron párként, hol 1,02 MeV-os gamma kvantumként van jelen.


A 4. válaszoló által írt vákuum-fluktuáció valóban létezik, de szó sincs az energiamegmaradás sérüléséről.

A Maxwell féle klasszikus elektrodinamikából tudjuk, hogy kölcsönhatás van a változó elektromos és mágneses erőterek között. A kvantummechanika határozatlansági tételéből pedig az következik, hogy az elektromos és mágneses térerősség bizonytalanságának szorzata nem lehet nulla. Az elektromos és mágneses erőtér mentes üres térben, a vákuumban, a térerősségek folyamatosan ingadoznak a zérus érték körül. Ez az úgynevezett vákuum-fluktuáció.

Az elektromágneses „nullatér” tehát folyton ingadozik, oszcillál. És mivel a kvantummező elmélet szerint az elektromágneses tér fotonokból áll, ezért az „üres” térben szüntelenül fotonok bukkannak fel a „semmiből”, majd újra eltűnnek.

Sőt, mivel Dirac elmélete szerint a megfelelő energiájú fotonok olykor elektron-pozitron párképződést is előidéznek, ezért ezen részecskék időleges felmerülése és rekombinálódás útján való annihilációja (szétsugárzása) is felléphet.

2010. aug. 26. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!